İçeriğe geç

Yargıda Bilek Güreşi Gibi Olay!..

1 hafta önce Ankara’da devam eden ana darbe davalarından Akıncı davasında yaşanan ilginç bir gelişmeyi aktardık.

“O general aslında nasıl yakalandı” başlıklı yazımızda anlattığımız olay şuydu:

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların alındığı davanın 12 Ekim’deki celsesinde, 3 yıldır tutuklu olan 3’ü eski general, 5 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Tahliye edilen isimler; Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı eski tümgeneral Suat Murat Semiz, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı eski tümgeneral Haluk Şahar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Lojistik Komutanlığı Uçak Sistemleri Yönetim Daire Başkanı eski tuğgeneral Murat Yalçınel, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Harekat Başkanı eski albay Abdurrahman Arslan ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın emir subaylığına vekaleten bakan eski yüzbaşı Temel Karagöz’dü.

İktidar medyası tahliyeleri “Skandal” olarak nitelendirdi… Savcı ve müdahil avukatları, karara itiraz etti.

Neticede itirazları görüşen 5. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Kasım’da, 5 sanığın yeniden tutuklanmasını kararlaştırdı.

Bu gelişmeden 2 gün sonra da başta Anadolu Ajansı olmak üzere birçok basın kuruluşu, “Akıncı üssü davası sanığı Trabzon’da yakalandı… Tümgeneral Trabzon’da saklandığı evde yakalandı” vs. başlıklı haberler yayınladı.

Haberlerde, eski tümgeneral Suat Murat Semiz’in, terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucunda Of İlçesi’nde, annesinin evinde saklanırken yakalandığı belirtildi.

Oysa gerçek çok farklıydı. 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı henüz açıklanmamışken, Semiz’in annesi vefat etmiş, o da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden izin alarak ve Trabzon’daki adresini vererek, Of’a gitmişti.

-Sabah 05.00’te Gelen Tahliye-

Aynı olayda yaşanan son gelişme ise şu:

Yeniden tutuklanan sanıklar, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına karşılık 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. İlk itiraz eden isim eski tuğgeneral Murat Yalçınel’di.

Cuma günü Akıncı davasının son günüydü. Duruşmalara 2 Aralık’a kadar ara verildi.

Cumartesi sabahı saat 05.30’a kadar süren duruşmada, sanıklar ve avukatlarının talepleri alındı.

Mahkemenin tahliye ettiği 5 isim hakkında yeniden tutuklama kararı verilmesine tepki gösteren sanıklar, “Nasılsa verdiğiniz kararlar bozuluyor” diyerek, tahliye talebinde bulunmayacaklarını bildirirken, Savcı da tüm sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaa verdi.

Beyanların tamamlanmasından sonra ara kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Selfet Giray, UYAP’a henüz yüklendiğini belirttiği bir kararı okudu.

Karar şuydu; Eski Tuğgeneral Murat Yalçınel’in itirazını görüşen 6. Ağır Ceza Mahkemesi, bu sanığın tahliyesini kararlaştırmıştı.

Ve Yalçınel ikinci kez tahliye edildi. Diğer isimler için de yine 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki itirazların sonuçlanmasının beklenmesine karar verildi.

Yer Ankara… Yan yana 3 mahkeme… Tüm hakimler Türkiye’deki hukuk fakültelerinden mezun…

Ama sonuç; 26 aydır bu davaya bakan 4. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye ediyor… 5. Ağır Ceza Mahkemesi, “Tutuklama” diyor… 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden tahliye kararı veriyor…

Adeta mahkemeler arası bilek güreşi gibi!..

Burada bir anormallik yok mu; Hangisi doğru, hangisi yanlıştır?.. “Yargı reformu”nu öve öve bitiremeyenlerin, en önce bu bariz farkın sebebini izah etmesi ve kararı “Yanlış” olandan hesap sorması gerekmiyor mu?

Müyesser YILDIZ

17 Kasım 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/yargida-bilek-guresi-gibi-olay-17111959.html

Kategori:Uncategorized