İçeriğe geç

Kanal İstanbul’dan Arazi Alan Katar Emirinin Annesinin İngiltere’yle Ne Bağlantısı Var?

Geçen ayın ortalarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere’deki Chatham House’u ziyaret etmesi epey konuşuldu.

Sadece iktidar medyası değil, çeşitli kesimlerden tepki geldi. Haklıydılar. Gereksiz, anlamsız ve de dikkat çekici bir ziyaretti.

Bu vesileyle Chatham House’un tarihi ve misyonu hatırlandı.

“İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü” olarak bilinen ve kökü 1900’lere giden sözkonusu kuruluşun, Osmanlı ve Orta Doğu’nun ilk parçalanmasını gerçekleştiren Sykes-Picot ile Sevr’in hazırlandığı merkez olduğu anlatıldı.

“İmamoğlu, Sevr’in mimarını ziyaret etti” denilirken, Erdoğan’ın da Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sadece 1 ay önce buraya gidip, bir konuşma yaptığı unutuldu.

En önemlisi, o vakitler sesi çıkmayan iktidar medyası bu kuruluşun 2010 yılında Abdullah Gül’e ödül verdiğini vurguladı. İmamoğlu’nun Chatham House’ta oturtulduğu masanın hemen arkasında Gül’ün fotoğrafının olduğu oklarla gösterildi.

Ayrıca Koç Holding’in bu kuruluşun kurumsal ortağı olduğu özenle kaydedildi.

“Chatham House’un ortakları” demişken, şunları da biz ekleyelim:

Tüm kurumlarıyla NATO var… Rum kesimi var… Barzanistan var… Soros’un Açık Toplum Enstitüsü var… Rockefeller ve Rothschild vakıfları var…

Türkiye’yi ilgilendirenlere gelirsek;

NATO’nun yaptığı yardımların bizlerin de cebinden çıkması bir yana; Bizzat İngiltere Büyükelçiliğimiz Chatham House’a 3 bin ila 9 bin 999 Avro arasında yardım sağlayan grup içinde yer alıyor!..

Ama konumuz bu değil. Başka bir ülke ile Chatham House’un ilişkisi.

Bu ülke Katar.

Katar’ın İngiltere Büyükelçiliği ile Katar Vakfı, Chatham House’a 10 bin ila 24 bin 999 Avro arasında yardım sağlayan grupta.

-Şeyha Moza’nın Ödülü-

Evet, şimdi Katar’la ilgili son gelişmeye geçebiliriz.

Bilindiği gibi, gündemde Kanal İstanbul tartışması var.

Erdoğan’ın bu “Çılgın projesi” için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, “Yaptırmam” dedi. Erdoğan, “Sen otur, işine bak” karşılığını verdi.

Tartışmalar sırasında iktidar medyası bir kez daha İmamoğlu’nun İngiltere ve Chatham House ziyaretini hatırlayıp, oradan aldığı “talimatla” Kanal İstanbul’u engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Bu arada Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın, geçen yıl önce 100 bin lira sermayeli bir şirket kurduğu, 1.5 ay sonra da Kanal İstanbul güzergâhında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Ancak ne iktidar ne de medyası oralı oldu.

Oysa Ekrem İmamoğlu’nun Chatham House’u ziyareti gibi, günlerce konuşup yazmaları ve dikkat kesilmeleri gereken bir olay vardı.

Bu olay ne miydi?

Chatham House’un, Abdullah Gül’den önce 2007’de Şeyha Moza’yı da ödüllendirmiş olmasıydı.

Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Geliştirme Vakfı Başkanı, ayrıca UNESCO Eğitim Özel Temsilcisi olan Moza, bu ödüle layık görülen ilk kadındı…

Ödülün sebebi de eğitim ve sosyal refah için yaptığı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası projelere sağladığı desteğin yanısıra “İslâm ve Batı arasındaki yakın ilişkilere sağladığı katkı” idi.

İmamoğlu’nun İngiltere ziyareti ile Kanal İstanbul arasında bağlantı kuranların, Chatham House’tan ödüllü Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul güzergâhında arazi almasından da bir nebze olsun şüphelenmeleri gerekmez mi?

Erdoğan ve Hulusi Akar, “Kara gün dostu” saysa da biliyoruz ki, Katar demek sadece ABD değil, aynı zamanda İngiltere demektir!..

Karadeniz’deki araziler satıldı… Tank Palet Fabrikası verildi… Şimdi de Kanal İstanbul güzergâhından araziler!..

Emperyalistlerin Karadeniz üzerindeki tarihi emellerini bilen herkes Kanal İstanbul’un Montrö Antlaşması’nı ortadan kaldıracağına dikkat çekerken, Katar’ın İngiliz ödüllü anne Şeyha Moza üzerinden bu denkleme girmesi tesadüf olabilir mi?

Müyesser YILDIZ

16 Aralık 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kanal-istanbuldan-arazi-alan-katar-emirinin-annesinin-ingiltere-ile-baglantisi–16121914.html

Kategori:Uncategorized