İçeriğe geç

Engin Alan’a Verilmesi Kararlaştırılan Milyonluk Tazminat 600 Bine Düştü!..

Balyoz kumpasında 44 ay hapiste kalan emekli Korgeneral ve MHP eski Milletvekili Engin Alan’ın açtığı tazminat davasında son rakam belli oldu. Mahkeme, Alan’a 600 bin lira manevi, 8 bin 88 lira 64 kuruş maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

Beraat ettikten sonra “Hak ihlali” yapıldığı gerekçesiyle tazminat davası açan Engin Alan 175 bin lira maddi, 2 milyon 325 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 1 Aralık 2015 yılında sonuçlandı ve Alan’a 63 bin 650 lira maddi, 1 milyon 300 bin lira da manevi olmak üzere 1 milyon 363 bin 650 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Taraflar kararı temyiz etti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi de 14 Ocak 2019’da şu gerekçelerle ve oy birliğiyle kararı kısmen bozdu:

“Nesnel bir ölçü olmamakla birlikte hükmedilecek manevi tazminatın davacının sosyal ve ekonomik durumu, üzerine atılı suçun niteliği, tutuklanmasına neden olan olayın cereyan tarzı, tutuklu kaldığı süre ve benzeri hususlar ile tazminat davasının kesinleşeceği tarihe kadar davacının elde edeceği parasal değer dikkate alınıp, hak ve nesafet ilkelerine uygun makul bir miktar olarak tayin ve tespiti gerekirken, davacı lehine belirlenen ölçülere uymayaak miktarda fazla manevi tazminatın hükmolunması, davacının tutuklu olduğu sürede cezaevi nakil ücreti ve iaşe bedeli ile yakınlarının cezaevi ziyaretine ilişkin masraflarının maddi tazminat hesabına dahil edilemeyeceği dikkate alınmadan maddi tazminata hükmedilmesi, davacının tutuklandığı tarihten önce emekli olduğunun anlaşılması karşısında tutuklu kaldığı süre için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca belirlenen asgari ücret tutarı üzerinden hesap edilecek miktarın maddi tazminat olarak hükmolunmaması sebeplerinden dolayı bozulmasına…”

Dosya yeniden Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitti.

Mahkeme, Engin Alan’ın milletvekilliği öncesi ve sonrasına ilişkin kaybıyla ilgili bilirkişiye inceleme yaptırdı. Bilirkişi, Alan’ın tutuklu kaldığı sürede asgari ücret üzerinden hesaplama yapılması halinde 8 bin 88 lira 64 kuruş maddi kayba uğradığını belirtirken, manevi tazminat konusundaki takdiri mahkemeye bıraktı.

Mahkeme de önceki gün yapılan duruşmada, daha önce 1 milyon 300 bin lira olarak belirlediği manevi tazminatı 600 bin liraya, 63 bin 650 lira olarak belirlediği maddi tazminatı da 8 bin 88 lira 64 kuruşa düşürdü.

Mahkeme Başkanı, hesaplamada Engin Alan’ın milletvekili olmadan önceki dönemi ile milletvekili olduktan sonraki dönemi ayrı ayrı değerlendirdiklerini vurguladı.

Kumpas mağdurları için, “Milyonlarca tazminat aldılar, oturuyorlar” deniyordu, işte o milyonluk tazminatlarda son durum bu.

Yani milyon veya bin, üç-beş kişi dışında halen o paraları alan kimse yok!..

Müyesser YILDIZ

15 Ocak 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/engin-alan-icin-pes-artik-dedirten-karar-15012030.html

Kategori:Uncategorized