İçeriğe geç

Soylu Krizinde Dikkat Çeken Ayrıntılar

Cuma gecesi son anda açıklanan sokağa çıkma yasağı kararının ve bunun yol açtığı izdihamın şokunu, dün gece de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “sorumluluğu üstlenip” istifasının ve bu istifanın Erdoğan tarafından reddinin şaşkınlığını yaşadık.

Çeşitli senaryolar yazılıyor, iktidar içi çekişmelerden söz ediliyor. 2 saat 23 dakika süren istifa krizi öncesinde Süleyman Soylu’nun, Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamaları hatırlayalım.

Soylu’nun bugüne kadar bırakın hakareti, hiçbir eleştirinin altında kalmadığı, anında ve misliyle cevap verdiği biliniyor.

Ama Ahmet Hakan’a ne söyledi; “Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim” dedi.

İstifa teşebbüsünden anlaşılan o ki, AKP içinden de epey tepki görmüş. Yoksa bu kadar alttan alır mıydı?

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’nin iddiasına göre, Soylu, öncesinde Erdoğan’la görüşmüş, “İstifa ediyorum. Hakkınızı helâl edin” deyip ayrılmış.

Sonrasını biliyorsunuz; istifa dilekçesini Twitter hesabından yayınladı. Dilekçesinde, “sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğunu” üstlendi, ama bu kararın sorumlusunun kim olduğunu açıklığa kavuşturmadı.

Sadece 15 gün önce, Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece yarısında Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın Erdoğan tarafından kapının önüne konmasını hatırlayın. Soylu’nun yaptığı, Erdoğan’ın asla ve kat’a kabul edeceği bir tavır olamazdı.

Bahtsız Turhan için bir kişi, iki satır tweet atmazken; gariptir Soylu’nun Twitter dilekçesiyle eş zamanlı, “Erdoğan, kabul etmeyebilir” kulisleri başladı. Rize’de bir vatandaş intihar girişiminde bulundu. Bir grup insan İçişleri Bakanlığı önünde toplanıp, “Bu kadar soysuza bir soylu yeter” sloganlarıyla Soylu’yu destekledi. Yüksel Caddesi’nde işine dönebilmek için eylem yapanları yaka paça götüren polisimiz de son derece kritik bir bölgede, üstelik sokağa çıkma yasağı da varken yapılan bu eylemi seyretti!..

İşte bu ahvâl ve şartlarda istifa kronometresi hızla işlerken, yine yazılanlara göre, “arabulucular” devreye girdi. Olay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, istifanın kabul edilmediğini duyurmasıyla sona erdi.

Acaba gerek Erdoğan’ın, gerekse Soylu’nun kıramayacağı o “arabulucular” kimdi?..

Benim dikkatimi çeken, Saray ile MHP Lideri Bahçeli’nin uzun uzun açıklama yapması ve açıklamalardaki şu benzerlikler oldu:

Saray: 15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır. Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır. Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir. Koronavirüs salgınının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir. İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.

Bahçeli: Terörden ekonomiye, bölgesel sorunlardan küresel dayatmalara varıncaya kadar ülkemiz muazzam bir iradeyle duruş göstermektedir. Böylesi kırılgan bir dönemde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun istifa niyeti, sürdürülen mücadele ruhunu sekteye uğratma riski taşımaktadır. Gelişmeler karşısında Sayın Bakanı’nın istifa kararının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Elbette takdir ve tasarruf Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. Milliyetçi Hareket Partisi mezkur istifanın kabul edilmemesinden ziyadesiyle memnundur. Sayın Süleyman Soylu azimli, inançlı, dirayetli ve mücadeleci kişiliğiyle Türkiye’nin en hassas döneminde üstlendiği bakanlık görevini başarıyla yerine getirmiştir. Bizim temennimiz bu görevine kararlılıkla devamından yanadır.

İki açıklamanın daha altını çizelim.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımızın istifasını kabul etmemiştir, kendisi görevine devam edecektir. Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır” dedi.

Soylu’ya o istifa dilekçesini Kılıçdaroğlu veya Akşener mi yazdırdı ki Kalın, “birlik ve beraberliğe balta vurulması” ifadesini kullandı?

Ya AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam’ın, Soylu’ya şu “kardeşane” uyarısına ne demeli?

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkân & yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Sn.@RTErdogan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir; Kardeşane hatırlatmak istedim!”

Mesele tatlıya bağlandığına göre, bize söz söylemek düşmez, ama Cuma gecesi yaşananlar için “Ben bunu öngörmedim” itirafında bulunup, “eleştirileri ve hakaretleri” kabul eden de bu sabah, “Allah hem milletimize hem de bizden umudu olanlara, bizi mahcup etmesin. Aynı kararlılıkla devam etmeliyiz” diyen de Soylu değil mi?

Dün itibarıyla “tane” değil, tamı tamına bin 198 can kaybımız var. O gece sokağa çıkan 250-300 bin kişide hastalık çıkması halinde bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

Bu Korona belası çıktığından beri, “sosyal devletin önemi artacak” deniyor ya, biz de, “Bundan önce hem ‘Devlet’, hem ‘Devlet adamlarının’ önemi artacağa benziyor” tahmininde bulunsak?!.

Silivri’deki Barış’lar, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ
13 Nisan 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/soylu-krizinde-dikkat-ceken-ayrintilar-13042017.html

Odatv yeni link: https://odatv4.com/makale/soylu-krizinde-dikkat-ceken-ayrintilar-13042017-182109

Kategori:Uncategorized