İçeriğe geç

Dikmen Vadisi’ndeki “Sutyen Yasağı” Davasının Koronavirüs Yasaklarıyla Ne İlgisi mi Var?

Erdoğan, geçen Cuma son dakikada açıklanan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa krizine yol açan hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının gerekçesini şöyle açıkladı:

“Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp; sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşımızı virüs tehlikesinden korumaktı.”

Erdoğan bunları söylerken, sokağa çıkma yasağının bu hafta sonu dahil, önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürüleceğini duyurdu. Sebebi aynı olmalı.

İyi de sahil bantları, mesire-ören yerleri ile piknik alanlarında piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyetler İçişleri Bakanlığı tarafından 27 Mart’ta yayınlanan genelge ile yasaklanmadı mı zaten?

“Park yasağı” konusuna girmişken, tam 3 yıl önce Ankara Dikmen Vadisi’nde yaşanan ve mahkemelik olan bir olayın nasıl sonuçlandığını anlatalım.

8 Mayıs 2017’de “İzin belgenizde sutyenle fotoğraf çekilir yazmıyor” başlığıyla haberleştirdiğimiz olay özetle şöyleydi:

Ankaralı amatör bir fotoğraf sanatçısı olan Şener Eroğlu, Başkent’in tanıtımına katkı sağlamak için Dikmen Vadisi’nde çekim yaparken, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA Güvenlik Şirketi’nin elemanları tarafından engellenir, hakaretlere maruz kalır.

Bu muameleden ağzı yandığından, çekim için Güney Amerika’dan gelecek fotoğraf sanatçısına rezil olmamak amacıyla öncesinde hem Ankara Valiliği’nden hem de belediyeden resmi izin belgesi alır.

5 Nisan’da da misafiriyle birlikte Dikmen Vadisi’ne gidip çekime başlar. Güney Amerikalı kadın sanatçının üzerinde “büstiyer” denilen türde bir yoga kıyafeti vardır. Bir anda ANFA’nın motorize ve yaya güvenlik görevlileri, etraflarını sarar. İzni olup olmadığını sorarlar. İzin belgesini gösterir. Devamını, Şener Eroğlu’nun şikâyet dilekçesinden okuyalım:

“Güvenlik görevlileri bu belgeyi alarak, incelemek için gittiler. Bir süre sonra tekrar geldiler. Geldiklerinde bana alaycı bir şekilde gülerek, ‘Bu ibraz etmiş olduğunuz belgede sutyenle fotoğraf çekilir diye bir ibare yazmıyor’ dediler. Bu kelimeleri duyunca adeta şoka girdim. 46 yaşında, tahsil çağında bir kız, bir erkek evladı olan evli ve kalp hastası olan bir insanım. Kendilerine konuşmalarına dikkat etmesi gerektiğini, kurduğu cümlenin doğru olmadığını söylediğimde, ‘Biz seni yarım saattir gözetliyoruz, fotoğrafı çektiğin kadının üzerinde sutyen vardı’ dediler. Ben de, ‘hayır o sutyen değil, yoga kıyafeti’ dediğim anda, yanımızdan yürüyüş yapan bir bayan geçiyordu. O bayan bile mevcut duruma isyan ederek, güvenlik görevlilerine dönerek, ‘Ne sutyeni kardeşim, bu herkesin rahatlıkla giydiği bir kıyafet’ dedi. Yanımda bekleyen Güney Amerikalı bayanın güvenlik görevlilerinin orayı terk etmemizi istemesi üzerine morali son derece bozuldu ve aşağılandığını hissettiği için orayı derhal terk ettik. Biz oradan ayrılırken de güvenlik görevlileri daha önce kendilerini şikayet ettiğimi bildikleri için, ‘Git nereye şikayet edersen et’ diye arkamızdan bağırdı.”

Neticede Eroğlu, Anayasa’daki temel hak ve özgürlükleri hatırlatıp, hukuka aykırı davranışta bulunanları önce Ankara Valiliği’ne şikayet eder, ardından haklarında 10 bin liralık tazminat davası açar.

-Devlet Büyüklerini Korumak İçin Yapmışlar-

Bu ilginç davanın seyrine ve sonucuna gelelim.

Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın idari yargıda açılması gerektiğini belirterek, usulden reddine karar verir. Ancak 2018’de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 24. Hukuk Dairesi, “Uyuşmazlığın özel hukuk hükümleri ve ilkeleri uyarınca adli yargıda çözümlenmesi gerekir. Görev hususu, kamu düzenine ilişkin olup, taraflarca ileri sürülmese dahi mahkemece, yargılamanın her aşamasında kendiliğinden göz önünde tutulması gerekir” diyerek, red kararının kaldırılmasına karar verince, dava Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam eder.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Avukatı, parktaki güvenlik hizmetlerini sağlayan kuruluşun ANFA Güvenlik Hizmetleri Ltd. Şirketi olduğunu belirtip, Belediye açısından davanın reddini ister.

ANFA Güvenlik 20 Kasım 2019’da zaman aşımı itirazında bulunup, şu savunmayı yapar:

“Olayın gerçekleştiği bölgede o dönem devlet büyükleri ikamet ediyordu. Bu hususlar düşünülerek, güvenlik personeli tarafından, tamamen güvenlik gerekçesiyle bir müdahalede bulunulmuştur. Bunun dışında herhangi bir kötü davranış ve hakaret yaşanmamıştır. Bunun yanında, kabul anlamına gelmemekle birlikte anılan bölgede görev yapan personel daha dikkatli olmaları konusunda uyarılmıştır. Ayrıca kabul anlamına gelmemekle birlikte dava konusu olayın yaşandığı varsayıldığında, anılan eylemden doğrudan şahıslar sorumludur.”

Dava, geçtiğimiz 5 Mart’ta sonuçlanır. Gerekçeli karar da 15 gün önce açıklanır.

Kararda, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un, “Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri” başlıklı maddesine yer verilip, görevlilerin fotoğraf çekilmesinin yasaklanması ve fotoğraf çeken vatandaşların engellenmesi gibi bir yetkisinin bulunmadığı, ayrıca sözkonusu parkta fotoğraf çekiminin yasak olmadığı anlatılıp, şöyle denilir:

“Fotoğraf çekimine engel olunması ve akabinde park dışına çıkartılması olayında davacının kişilik haklarına müdahale edildiği ve davacının yaşadığı olay nedeniyle manevi zarara uğradığı anlaşılmıştır. Anayasa’nın 17’inci maddesinin 1. fıkrası, ‘Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir’ düzenlemisini içermektedir. Bireyin kişisel şeref ve itibarı, Anayasa’nın 17’inci maddesinde yer alan ‘manevi varlık’ kapsamındadır. Devlet, bireyin manevi varlığının bir parçası olan kişisel şeref ve itibara keyfi olarak müdahale etmemek ve üçüncü kişilerin saldırılarını önlemekle yükümlüdür. Türk Medeni Kanunu’nun 24’üncü maddesi, ‘Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hakimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir. Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır’ düzenlemesini içermektedir. Türk Borçlar Kanunu 58/1 maddesinde de, ‘Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar görenin, uğradığı manevi zarara karşılık tazminat ödenmesini isteyebileceği” öngörülmektedir.”

Bu tespitlerden sonra Şener Eroğlu’na 10 bin değil, ama olay tarihinden itibaren yasal faizi de işlenerek, bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verilir.

-Genelgeler Anayasa’nın Üstünde Değil-

Sözkonusu olayın, koronavirüsle mücadele konusunda alınan tedbirler ve konan yasaklarla ne ilgisi mi var?

Bu tedbirlerin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenlenmesinin, Anayasa ve yasalardaki “Temel hak ve özgürlüklerle” bağdaşmadığına dikkat çekiyoruz.

Evet, o kararlar sağlığımız gibi son derece özel ve kamusal bir yararla alınıyor, ancak ortaya da hukuken, “Genelge, Anayasa ve yasalardan daha üstün” gibi bir tablo çıkıyor. Bu yüzden de, “Neden bu düzenlemeler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi veya kanunla yapılmıyor?” diye soruyoruz.

Bakınız, terhis süresinin bir ay uzatılması, Cumhurbaşkanı kararı ile oldu ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bunda böyleyken, diğerlerinde iş neden genelgelerle yürütülüyor?

Bir başka örnek ABD’den; Michigan eyaleti Valisi Gretchen Whitmer hakkında korona salgını nedeniyle, “Evde kal, güvenli kal” emri verdiği için vatandaşlar ile bir işyeri sahibi tarafından dava açıldı. Davaların gerekçesi; Vali’nin, Anayasa tarafından sağlanan hakları ihlâl etmesi!..

Hani, “Koronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” deniyor ya; tekrar soralım:

Neden genelge? Bu süreçte yaşanacak maddi ve manevi zararlar sebebiyle, hukuki boşluk bırakıp, elini taşın altına koymaktan mı kaçınılıyor, yoksa genelge ve sözlü emirlerin hukuktan üstün olacağı bir sisteme mi alıştırılıyoruz?

Silivri’deki Barış’lar, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

17 Nisan 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/sutyen-yasagi-davasinin-koronavirus-yasaklariyla-ne-ilgisi-var-17042007.html

Kategori:Uncategorized