İçeriğe geç

Yasakta en çok neye üzüldüm

Bu hafta sonu için de sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

Tabii ben yine gözlem için mecburen sokaklardaydım.

Geçen haftaya göre, Ankara bugün daha bir harfiyen uydu yasaklara. O kadar uydu ki, polis kontrol ekiplerinin sayısı da çekim yapan habercilerin sayısı da geçen haftaya göre daha azalmıştı.

Bunda elbette, yasak duyurusunun 5 gün önceden yapılması, vatandaşların ve kurumların hazırlıksız yakalanmaması etkili oldu.

Ankara’nın kalbi niteliğindeki Atatürk Bulvarı, Cinnah, Tunalı Hilmi, Kennedy, sahaflar sokağı olarak bilinen Olgunlar, Kızılay, Sakarya, Sıhhiye, Necatibey ve İzmir Caddesi’nde polis-bekçi dışında tek bir kimseye rastlamadım desem yeridir.

Normal zamanda karşıdan karşıya geçmenin mümkün olmadığı Cinnah Caddesi’nden bir kare aktarayım. Yasaktan sanki haberdarmış gibi, bir kedi salına salına yolun ortasına kadar gidip, durdu. Önce etrafı seyretti, sonra uzun uzun kendini temizleyip, karşıya geçti. Sokak aralarına kediler için mama bırakıldığını da ekleyeyim.

TIBBİ ATIK KUTUSU

Akay Kavşağı’ndaki TBMM ek binasının girişine bir tıbbi atık kutusu konmuş, üzerine de “Maske-Eldiven” yazılmış. Mutlaka tüm Meclis kampüsünde yapılan bir uygulamadır; ama epeydir gitmediğim için bilmiyorum.

Keşke bunlardan her yere konsa! Neden mi? Cadde ve sokaklara atılmış çok sayıda maske ve eldiven gördüm de ondan.

BU VİRÜSTEN “GÜVEN” ÇIKAR MI

“Çok değil” diyecektim, ama bir hesapladım, 25 yıl geçmiş. O zamanlar oturduğumuz evin karşısında bir bakkal vardı, ki halen duruyor. Kapalı olduğu zaman önünde kepenk olurdu; ama acil ihtiyaç halinde kepenkteki boşluklarından elimizi uzatıp soğan, patates veya ekmek alır, parasını da ya kepenkten içeriye bırakır ya da bakkal açıldığında öderdik.

Durup dururken nereden mi aklıma geldi? Ankara’nın en eski semti ve eski kuşakların oturduğu Güvenlik Caddesi’nde yan yana iki market yüzünden.

Birisinin önü rahatlıkla kaldırılabilir bir brandayla kapatılmıştı. Kaldırdım da. Tüm meyve ve sebzeler açıktaydı. Rahatlıkla alabilirsin yani. Sahibi muhtemeldir ki, “Mahalleden birisinin bir şeye ihtiyacı olabilir” diye düşündü veya ben öyle algılamak istedim. Sadece marula ihtiyacım vardı, ama sebzeler arasında yoktu. Olsa alıp, parasını bırakıp devam edecektim. Güvenlik adına neredeyse odalara bile kamera koyar hale geldik ya, o eski günleri, insanların birbirine güvenini çok özlediğimi hissettim.

Hemen yanındaki diğer marketin önünde ise cipsler, sular açıktaydı. Belki burasının sahibi de öncelikle mahallenin çocuklarının “cips krizine” kendince böyle bir çözüm bulmuştu.

Yanılmadığımı gördüm ve çok sevindim. Caddenin en tepesindeki bir başka markette şu manzarayla karşılaştım. Market kapalı, ama önünde dordurma buzdolabı vardı. Marketin bulunduğu apartmandan bir baba-oğul çıktı. Baba, buzdolabını açarken küçük çocuk sevinç çığlıkları atıyordu. Rahatsız olmasınlar diye fotoğraf da çekmedim, durup ne alacaklar diye de beklemedim!

Ne güzel manzaralar, değil mi? Keşke bu virüs şerrinden bir hayır çıksa ve ülkemiz kapıların kilitlenmediği veya komşuların birbirine anahtarlarını verdiği günlere dönse!

Epey yaşlandım galiba!

BANTLI BANKLAR

İnanılmaz güzel bir hava vardı bugün. Kuğulu Park’ın banklarında yaşlılarımızı, Çocuk Parkı’nda çocuklarımızı görmek isterdim.

Ama şartlar malûm!

Sakarya Caddesi’ndeki bankların bantla kapatılması ise hem bu zor günlere hem de “yasak” kavramına dair hazin bir hatıra olacak.

65 yaş ve üstü büyüklerimizi düşündüm. 1 aydır sokağa çıkamıyorlar. Tehdit onlar değil ki, bizleriz; ama cezayı onlar çekiyor. Dün Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Serdar Savaş, ruh sağlıklarının önemine de dikkat çekerek, bu insanların şu hafta sonu yasağında kontrollü bir şekilde, kısa süreliğine de olsa dışarı çıkmalarına izin verilmesini önermişti.

“Ben de Dr. Savaş gibi düşünüyorum” diyecektim ki, eve dönünce Odatv’de okuduğum haberle şok oldum, üzüldüm!

Ankara’da 80 yaşındaki bir vatandaş yaptığı Facebook paylaşımları ile “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” karakola götürülmüş! Ve bu yaştaki insan, “Benim devlet büyüklerine hakaret etme ve aşağılama gibi bir niyetim olmaz. Yanlış anlaşılma varsa hepsinin ellerini öper, en içten duygu ile özür dilerim” demek durumunda kalmış!

Bu mudur büyükleri koruma, bu mudur büyüklere hürmet?

Bari bu kötü olay vesilesiyle, şu “Cumhurbaşkanı’na hakaret” işine de bir yaş sınırı getirilse!

Araç yok, yaya yok… Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm caddeleri bir güzel yıkadı, temizledi. Son olarak tüm ülkemizin virüslerden, kötülüklerden, haksızlık ve hukuksuzluklardan temizlenmesi dileğiyle, masmavi gökyüzünün, baharın habercisi lalelerin fotoğrafını çektim.

Başta evlerinde hapis olan büyüklerimiz; Silivri’de hapsedilen Barış’lar, Hülya Kılıç, Murat Ağırel ve hukuksuzluğa maruz kalmış herkes için…

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized