İçeriğe geç

Özgür Özel “Darbeyi” Kime Yaptıracak?

Önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in bir açıklaması, ardından İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bazı sözleri “darbe çağrısı” diye nitelendirildi. Tartışmalara hem 83 milyonun Cumhurbaşkanı hem AKP Genel Başkanı Erdoğan da dün akşam itibarıyla katılınca ülkemizin nur topu gibi yeni bir sorunu oldu.

Özgür Özel ne söylemişti?

Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu’na, Atatürk’e “eşkıya” diyen İskilipli Atıf’ı öven ve de Ensar Vakfı yöneticisi olan bir ismin atanmasına tepki gösterirken, “Saray rejiminin sonu geliyor. O son, Atatürk’ün kemiklerini sızlatacak bütün bu atamaların, bütün bu liyakatsizliklerin de sonunu getirecek” dedi.

İşte bu sözler, “darbe çığırtkanlığı” olarak yorumlandı.

Ne yani, bir muhalefet partisi sözcüsü olarak, “Bu iktidar ilelebet devam edecek” deyip, o atamayı alkışlamalı mıydı?

Ama “darbe çığırtkanlığı” çıkarımı tuttu; hem bu atama hem de yeni başkanın, atama kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından 4 gün önce göreve başladığı unutuldu!..

Peki Canan Kaftancıoğlu? Şöyle konuştu:

“Bu korkuları, bu savrulmaları; akılla değil öfkeyle, hırsla, 1 kişinin aklıyla iş yapmaları iktidarı hiç iyi bir yere götürmüyor. Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle veya başka bir şekilde bir iktidar değişikliğini, hatta bir sistem değişikliğini görüyorum. Bu ülkede halkın gerçekten gözü açıldı.”

İktidar sözcüleri ve medyası, bunu da “darbe çağrısı” saydı.

O sözlerden niye illa “darbe” sonucu çıkarıldı? Günlerdir bir erken seçimden söz edilmiyor mu? Pekâla bizzat AKP, parlamenter sisteme dönülmesini gündeme getiremez mi? Veya yaşanan sıkıntılardan dolayı AKP’de büyük bir çatlak yaşanamaz mı?

“Darbe” kampanyasından sonra CHP’li iki isme şöyle tepkiler gösterildi:

AKP İstanbul İl Başkanı, “CHP İl Başkanı, genlerine uygun maceralar arıyor. Haberi olsun; Boğaz, bu mevsimde serin, yazın da derindir” dedi.

Bir MHP Milletvekili, “Haddini aşma” uyarısında bulundu.

Bir başka açıklamasıyla ilgili olarak MHP Genel Sekreteri, Özgür Özel’e, “Haddini bil!.. Ülkücü hareket sana haddini bildirmeyi bilir” hatırlatmasını yaptı.

Yine bir başka konuda MHP Milletvekili, Fatih Altaylı’ya şu karşılığı verdi:

“Altaylı yine kaşınmışsın. Küfür, hakaret senin için iltifat yerine geçiyor. Sinsi bir şekilde dinsizlik propagandası yapıyorsun. Azdınız, kudurdunuz… Fatih Altaylı, yarınki yazında cenazemi camiden kaldırmayın diye vasiyet et. Aksi halde senin için hoş olmaz. Seni en iyisi yaksınlar. Toprakta bile pislik bulaştırırsın.”

Nihayetinde AKP Gençlik Kolları üyesi, sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ve Canan Kaftancıoğlu’nu etiketleyerek, bir kavanoz mermi fotoğrafı paylaştı!..

İmamlar böyle yaparsa, cemaat ne yapmaz!..

Günlerdir bunlar yaşanırken, Cumhurbaşkanı sıfatıyla 83 milyonun sadece yönetiminden değil, hukukundan ve güvenliğinden de sorumlu olan Erdoğan nasıl bir tavır sergiledi?

83 milyon koronavirüs belasından bunalmış, iş-aş derdine düşmüş, televizyona kilitlenmiş, iyi haberler beklerken, o da bu vahim tabloya dahil oldu ve yine İnönü döneminden başlayarak şunları söyledi:

“Ülkemizde maalesef tek parti döneminden beri bu millete maddi manevi zulmeden bir anlayışın örnekleri ile karşılaşıyoruz. Milli irade, demokrasi, hak, hukuk, adaleti, sandığı hazmedemeyen bu faşist zihniyet hala vesayet, darbe, cunta özlemiyle yanıp tutuşuyor. CHP’li yöneticilerin son bir haftadaki beyanlarını alt alta koyduğumuzda ortaya çıkan tablo bize bunları söylüyor. Demokratik yöntemlerle iktidara gelmek yerine, darbeyle ülkenin yönetimini gasp etme hevesiyle hareket edenler 15 Temmuz’da milletten aldıkları derse rağmen aynı yolda yürümekte ısrar ediyor… CHP yöneticileriyle, aynı zihniyetin medyadaki ve diğer mahfillerindeki mensuplarını buradan bir kez daha ikaz ediyorum. Beyhude yere uğraşmayın, Türk Milleti sizi ne o sandıktan çıkartır ne de sırtınızı yaslamaya çalıştığınız darbecilere fırsat tanır. Siz bu milletin tarihine, kültürüne, gönül dünyadaki sızılara saygılı değilsiniz. Bu ülkede ne kadar bozguncu, sapkın ve azgın varsa onlarla bir oldunuz, asla milletin safında yer almadınız… Siz mitolojideki düşmanlıktan, nefretten, acıdan beslenen yaratıklar gibisiniz… İnsanlık nasıl Kovid-19’u eninde sonunda yenecekse, inşallah bu bağnaz zihniyeti milletimiz tarihe gömecektir.”

-“İç Düşmanlara” Öyle Dış Düşmanlara Böyle-

Burada ara verip, Erdoğan’ın dünkü konuşmasından başka bir bölümü aktaralım.

Evet, birinci sorunumuz korona. Ama başka sorunlarımız da var ve artarak devam ediyor. İçeride; ekonomik sıkıntılar, arşa varan adaletsizlikler… Dışarıda Suriye ve İdlib, Libya, S-400’ler ve ABD Büyükelçisi’nin daha birkaç gün önce Türkiye’yi tehdit etmesi… ABD’nin, Suriye’deki teröristlere tıbbi malzeme göndermesi… Yunan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın, Ege’deki 2 adamızda boy göstermesi vs.

Peki, ülkemizin dış güvenlik meselelerinden de sorumlu olan Erdoğan dün bu konulara değindi mi? Sadece PKK terörüyle mücadeleden söz ederken, şunları anlattı:

“Bölgede etki sahibi ülkeleri, sürekli anlaşmalarımıza riayet etmeye, terör örgütünü belirlenen sınırların dışında tutmaya, rejimin saldırılarını engellemeye davet ediyoruz. Maalesef bu konuda hiçbir ülkenin sözünü tam manasıyla yerine getiremediğini görüyoruz. Güvenli bölgelerimizin sürekli taciz edilmesine, saldırıların ve tacizlerin anlaşmalar hilafına artarak sürmesine daha fazla sabretmeyeceğiz. Şayet terör örgütünü ve rejimi, onların hamiliğine soyunanlar kontrol edemeyecekse, biz kendi gücümüzle hepsini de yola getirmesini biliriz. Gelişmelerin seyrine göre önümüzdeki dönemde bu çerçevede yeni adımlar atabiliriz.”

İçerdeki muhaliflerle, dışardaki düşmanlara yönelik ifadelerdeki “sertlik” derecesinin farkını dikkatlerinize sunup, “darbe” tartışmalarına dönelim.

-“Bu Ülkede Darbeler Devri Kapanmıştır”-

Erdoğan, Mayıs 2019’da Yassıada’yı ziyaret ettiğinde, “Artık bu ülkede darbeler devri kapanmıştır. Bunların hâlâ heveslileri var mıdır? Vardır. İçeriden veya dışarıdan. Güçlendikçe kimse bu ülkede darbe yapamaz. Bütün mesele bizim güç kazanmamızdır” dedi.

Geçtiğimiz Şubat’ta, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un “FETÖ’nün siyasi ayağına” ilişkin açıklamaları da “yeni bir darbe girişimi” olarak yorumlandığında ise hem 2009’da görev yapan AKP milletvekillerini Başbuğ aleyhine dava açmaya çağırdı hem de şöyle konuştu:

“Bunlar özellikle 15 Temmuz’da zaten gerekli cevabı aldılar. Ve milletimiz de bu konularda artık çok ciddi bir deneyimi şu anda kazanmış durumda. Yani böyle bir şey olduğu anda artık bizim milletimiz, ‘kapıdan dışarı çıkalım mı, çıkmayalım mı’ demez. Elinde neyi var neyi yok, herkes meydanlara dökülür.”

Şimdi soralım:

Bu ülkede darbeler devri kapandığına, millet böyle bir şeye izin vermeyeceğine ve de “TSK, FETÖ’den temizlendi” dendiğine göre; Özgür Özel ile Canan Kaftancıoğlu darbeyi kiminle, nasıl yapacak?

Özel’in davalık olduğu, Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanlığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na tam yetkiyle terfi ettirdiği Hulusi Akar’la mı?.. Genelkurmay Karargâhı’nı yönetme dışında bir yetkisi kalmayan Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’le mi?.. Ya da Erdoğan ve Akar’ın tam güvenine mazhar Kuvvet Komutanlarından birisiyle mi?..

Biliyoruz ki, bu ülkede tüm darbeleri ABD/NATO gerçekleştirdi.

Erdoğan da bunlarla “canciğer dost/müttefik” olduğuna göre, sahi nereden çıktı bu “darbe” işi ve neden?

“Neden”ini sona bırakıp, Erdoğan’ın 11 yıl önce Meclis’te “Demokratik açılımı” anlatırken, yaptığı konuşmadan bazı bölümleri hatırlatalım. Dedi ki;

– Demokrasi bu ülkeyi bozmaz; birleştirir, kardeşliğimizi daha da pekiştirir. Demokrasi korkuların pazarı değil, panzehiridir. Demokrasi en temel meşruiyet zeminidir. Meşru siyasetin görevi, iktidarıyla muhalefetiyle, bütün sivil mekanizmalarıyla meşruiyet alanını genişletmektir. Bütün sistemler, dinler, insanın mutluluğu için birer araçtır. Amaç insanın mutluluğudur.

– İktidar kadar muhalefet de demokrasinin olmazsa olmaz unsurudur. Muhalefetin, iktidarla her konuda bire bir düşünmesini, mutabık olmasını, her konuda ittifak etmesini asla bekleyemeyiz. Bu, demokrasinin de doğasına aykırıdır. Demokrasinin en temel şartı diyalogdur, müzakeredir, uzlaşı aramaktır.

– Soruyorum; yurtta sulhu tesis edemeyenler, cihanda sulhu tesis edebilir mi? Bugünün, ulusal ve uluslararası meselelerini, dar kalıplar üzerine inşa edenler, meselelere hissi yaklaşanlar, ulusal ve uluslararası problemleri kin, nefret ve intikam duygusuyla mülahaza edenler, Cumhuriyet’in kuruluş ruhuna ve kurucusuna haksızlık ederler.

– Gün, bağırıp çağırma günü değil, sesi yüksek çıkanın rantı toplayacağı gün değildir. Gün, koltuk kaygısıyla ülkenin acıya terk edileceği gün değildir. Gün büyük düşünme günüdür, kucaklayıcı ve kuşatıcı düşünme günüdür; nezih bir üslupla, yapıcı bir üslupla, birleştirici bir söylemle ortaya millet adına, memleket adına bir vizyon koyma günüdür.

– Bu ülkenin enerjisi, var olmayan tehditler nedeniyle israf edildi. Dünya değişirken, dönüşürken, gelişirken, bu ülke sonu gelmeyen tartışmalarla, çözüm üretilmeyen meselelerle oyalandı, duraklatıldı, geri bırakıldı. Bugün, o eski anlayışla, o eski siyaset tavrıyla, artık tedavülden kalkmış siyasi üslupla Türkiye’ye yeni tehditler, yeni korkular, var olmayan ve var olmayacak yeni düşmanlar üretmek suretiyle kimsenin sanal tehditler üretmeye hakkı yoktur.

Tam da bu sözlerin söylenmesi gereken günlerde değil miyiz? Ancak durum ortada!..

Neden?.. Evet, Erdoğan’ın sık sık vurgulamasından anlıyoruz ki, maalesef “koronavirüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”… Ekonomi, demokrasi, siyaset, dış politika, hukuk ve güvenlikte, değil “normal”e kavuşmak, “anormal”i yaşayacağız, hatta yaşamaya başladık bile!..

Sosyal medya hesabından Kılıçdaroğlu, Özel ve Kaftancıoğlu’na bir kavanoz mermiyle mesaj veren kişi ev hapsiyle bırakıldı; Barış’lar ve Hülya Kılınç bir haber, Murat Ağırel de bir tweet yüzünden hapiste.

Fazla söze ne hacet!..

Silivri’deki Barış’lar, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

5 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/darbe-tartismasi-aslinda-nereden-cikti-05052012.html

Kategori:Uncategorized