İçeriğe geç

Danıştay’da 6 Mayıs Planı Tutmadı

Dün 6 Mayıs’tı; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesinin 48’inci yıldönümüydü.

Herkes bunu hatırladı, hatırlattı.

Ama dün bir başka olayın da 1’inci yıldönümüydü: 31 Mart’ta yapılan ve Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesinin.

Takip edebildiğimiz kadarıyla bunu sadece Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal hatırladı. Uysal, özetle şu açıklamayı yaptı:

“Bugün, imzacılarını tarihin yazacağı bir kararın, YSK’nın ‘iptal kararı’ verişinin yıldönümü. AKP’nin Seçim Koordinasyon Merkezi haline getirilmiş, demokrasinin emniyet sübabı olması gerekirken AKP’nin can yeleği haline gelmiş bir kurumun aldığı hukuksuz kararın yıldönümü. Yalnız seçim hukukunun değil, topyekûn hakkaniyetin alaşağı edildiği bu karar ile çok partili dönemin başından bu yana sonuçlarına kaybedenin de saygı duyduğu hâl enfekte edilmiştir. Bu karar bir yenileme kararı olmanın yanında aynı zamanda iktidar için bir ifşadır da. Demokrasi ve hukuk lehlerine işliyorsa kabul eden, demokrasiyi bir muhalefet ideolojisi olarak benimsemiş ‘mühtedi demokratların’boyası, makyajı dökülmüştür. Hakim zihniyetin, ‘kazanmak için her yol mübah’anlayışını benimsediğini, kazanmak için her türlü değer ve inançlarını çiğneyeceklerini gösteren, iktidar için anlık bir kazanç sağlasa da siyasal bir kayba tekabül eden kararı bir kez daha kınıyoruz.”

-Büyük Çekişme-

Kulislerdeki iddialara göre, İstanbul seçimlerinin iptalini unutmayan birileri daha vardı. Kimler mi?

Hafta başında Danıştay Başkanlığı seçimlerini yazdık.

İki dönem Başkanlık yapan Zerrin Güngör 20 Mart’ta yaş haddinden emekli olunca yeni Başkanın kim olacağı merakla bekleniyordu. Ancak 25 Mart’ta yapılması planlanan seçim koronavirüs sebebiyle ertelendi.

Nihayetinde önceki gün yapılması kararlaştırıldı. Adaylık için 5 isim çıktı. Bunlar; 3. Daire Başkanı Mehmet Ali Samur, 4. Daire Başkanı Enver Kaya, 5. Daire Başkanı Fethi Aslan, 10. Daire Üyesi Nizamettin Kalaman ile 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit’ti.

Önce seçim yöntemini hatırlatalım.

Danıştay Kanunu’na göre, gizli oyla yapılan seçimde salt çoğunluk, yani üye tam sayısının yarısından bir fazlasının oyunu almak gerekiyor. İlk üç turda sonuç alınamadığı takdirde, en çok oy alan iki adayın katıldığı dördüncü tur yapılıyor. Buradan da sonuç alınamazsa turlar tekrarlanıyor. Yine sonuç çıkmazsa, dördüncü turda en çok oy alan aday Başkan seçilmiş sayılıyor.

Ancak bir de Anayasa’nın 155’inci maddesi var; “Danıştay Başkanının, Danıştay Genel Kurulu’nca üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçilmesi” öngörülüyor.

Bu durumda Başkan olabilmek için en az 65 oy almak gerekiyor.

Salı günü yapılan oylamada ne oldu?

3 tur halinde 12 oylama yapıldı. Son turda Zeki Yiğit 53, Fethi Aslan 48 oyda kaldı. Yani sonuç çıkmadı. Bu arada adaylardan Mehmet Ali Samur o gün yarıştan çekildi.

Oylamaya dün de devam edildi. Zeki Yiğit ve Fethi Aslan oyunu arttırdı, ama yine yeterli sayıya ulaşan olmadı.

İstanbul seçimlerinin iptali ile Danıştay Başkanlığı seçiminin ilgisine gelirsek; “Yeni Başkan Kim Olacak” başlıklı yazımızda adayları tek tek tanıtmış, kamuoyunun yakından bildiği ismin de Zeki Yiğit olduğunu vurgulamıştık.

Yiğit’in en dikkat çekici özelliği; 31 Mart seçimleri sırasında YSK üyesi olması ve 6 Mayıs’ta alınan kararda seçimin iptali yönünde oy kullanmasıydı.

YSK’daki görev süresi 15 Ocak 2020’de sona eren Yiğit’in işte bu nedenle Danıştay Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Dünkü turlarla ilgili kulis bilgileri aktaralım.

Özellikle Zeki Yiğit’i destekleyen gruplar, seçimlerin dün sonuçlanması için çok büyük çaba göstermiş.

Sebebi de “6 Mayıs” mesajı vermekmiş.

Ancak tüm “Gayretlere ve vaadlere” rağmen sonuç alınamamış. Öyle ki, Erdoğan’a çok yakın bazı üyeler, birbirlerini “iyi çalışmamakla” suçlayıp, tartışmışlar.

Peki Danıştay’da hangi gruplar var ve kim kimi destekliyor?

İddialara göre, AKP’liler ve yargıdaki yeni dini gruplar Zeki Yiğit’in yanında.

Milliyetçiler ve sosyal demokratlar ise Zeki Yiğit ile Fethi Aslan arasında ikiye bölünmüş durumda. Bazı sosyal demokratların da boş oy kullandığı belirtiliyor.

Özetle; eğer doğruysa, iktidarın düne ait planı tutmamış gözüküyor.

Bugün yapılacak turlarda da sonuç alınamazsa, seçim haftaya kalacak.

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

7 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/danistayda-6-mayis-plani-tutmadi-07052027.html

Kategori:Uncategorized