İçeriğe geç

Barış Pehlivan’ın Tutuklanmasını Kim İstedi?

AKP ve FETÖ’nün iktidar ortağı olduğu dönemde kurulan Ergenekon kumpasında, Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin cep telefonuna, 139 kişinin numarası yüklendi. Çelebi gerek iddianamede gerekse mahkeme sorgularında bu numaralar yüzünden suçlandı, 2.5 yıl hapis yattı. O numaraları polislerin yüklediği ortaya çıkınca da “sehven” denildi!..

Bir başka kumpas Kafes davasında şu yaşandı: Savcılık sorgusunda Levent Bektaş’a ait olduğu öne sürülen bir DVD’nin içeriği kendisine ayrıntılı şekilde soruldu. Oysa o DVD henüz incelenmemişti!..

Benzer bir olay 2011’deki Odatv kumpasında başıma geldi. Emniyette gözaltındayken ve daha bilgisayarım incelenmemişken, bilgisayarımda bulunduğu iddia edilen sözde delillerden sorgulandım!..

Ha, tüm kumpaslarda mutlaka “vatansever” bir subay veya ihbarcı da olurdu!..

Bu tezgâhların önce Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, ertesi gün Barış Pehlivan, daha sonra da Murat Ağırel’in tutuklandığı 2020 Odatv davasıyla ilgisi ne mi?

Anlatayım.

Ama önce şu kronolojiyi hatırlatmam gerekiyor.

Libya’da şehit edilen MİT personelinin cenaze töreniyle ilgili haber 3 Mart’ta yayınlandı.

4 Mart ‘ta sabaha karşı Barış Terkoğlu evinde gözaltına alındı. Aynı gün Hülya Kılınç için de gözaltı kararı verildi.

Terkoğlu ve Kılınç, 5 Mart’ta tutuklandı.

5 Mart saat 10.43’te Odatv’de Hülya Kılınç’ın savcılıkta verdiği ifade ve mahkemede yaptığı savunma, “O haber nasıl yapıldı” başlığıyla yayınlandı.

5 Mart akşam saatlerinde Barış Pehlivan ifadeye çağrıldı.

6 Mart’ta Adliye’ye giden Pehlivan da tutuklandı.

-Manisa Jandarma’ya Yapılan İlginç İhbar-

Bilindiği gibi, Odatv iddianamesi iktidar medyasına servis edildikten günler sonra resmen açıklandı. 50 sayfalık iddianamede neler olduğunu ben de avukatlar da yazdık.

Bu tür iddianamelerde genellikle bir de ek klasörler olur. Kumpas davalar döneminde ek klasörler iddianameden daha meşhurdu.

Meğer Odatv’nin de ek klasörleri varmış. Şimdi bunlar üzerinde çalışıyorum.

Ve bakın ne buldum.

5 Mart 2020 tarihli, “gizli” damgalı bir yazı.

Yazan, Manisa İl Jandarma Komutanlığı.

Gönderilen yer, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı.

Sayıdan sonra “Hrk. Mrk.” denilmiş.

Konu bölümünde, “156 J. İnternet İhbar Hattına Yapılan İhbar” ifadesi var.

Ne mi yazılmış? Şu:

“Manisa İl Jandarma Komutanlığı Harekat Merkezinde bulunan 156 Jandarma İnternet İhbar hattına 5 Mart 2020 günü saat 12.40’da isimsiz olarak yapılan …… nolu ihbar formu sorumluluk bölgemizi ilgilendirmediği gerekçesiyle değerlendirilmek üzere Ek’te sunulduğunu arz ederim.”

İl Jandarma Komutan Vekili imzalamış.

Ek’te 2 sayfalık ihbar formunun bulunduğu belirtilmiş.

Şimdi o eklere geçelim.

İlki, standart ihbar formu. İlgili bölümler şöyle doldurulmuş:

Olay yeri: Manisa

Olay özeti: https://odatv.com/o-haber-nasil-yapildi-05032044.html Linkinden bugün Odatv’de yayınlanan O Haber NASIL YAPILDI başlıklı haberin çıktısının bu şikayetime eklenmesini talep ederim. Bahse konu bu haberde gazeteci Hülya Kılınç’ın savcılık ve mahkeme ifadesinin de içeriği mevcuttur. Haberi Barış Terkoğlu’na değil, Barış Pehlivan’a ilettiğini…

Yapılan işlemler:

HVP RTB ADI-SOYADI: Uzm. Kd. Çvş. A. A.

Görevi: Hrk. Mrk. İşl. Asb

Konu ile ilgili yapılan işlemler: TEM Şube Müdürlüğüne verildi

Başvuru şekli: İnternet

İkinci eke gelirsek; Önce tamamı büyük harflerle, “5 Mart 2020 günü saat 12.40’de 156 internet ihbar hattına gönderilen ihbar formu penceresi küçük olması nedeni ile değişiklik yapılmadan aşağıya çıkarılmıştır” denildikten sonra kelimesi kelimesine şunlar yazılmış:

“https://odatv.com/o-haber-nasil-yapildi-05032044.html Linkinden bugün Odatv’de yayınlanan O HABER NASIL YAPILDI başlıklı haberin çıktısının bu şikayetime eklenmesini talep ederim. Bahse konu bu haberde gazeteci Hülya Kılınç’ın savcılık ve mahkeme ifadesinin de içeriği mevcuttur. Haberi Barış Terkoğlu’na değil, Barış Pehlivan’a ilettiğini söylemiştir Hülya Kılınç. Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu’nun üstüdür Odatv’de. Barış Terkoğlu Haber Müdürü iken Barış Pehlivan Genel Yayın Yönetmeni’dir. Barış Pehlivan siteye haberi girmiştir, Barış Terkoğlu’nu bilgilendirmemiştir. Barış Pehlivan haberi siteye girdi ve Mit personelinin kimliğini ifşa eden de odur. Dolayısıyla ortada suç var ama sorumlular yanlış seçilmiştir. Bu suçun sorumlusu Barış Pehlivan’dır. Barış Pehlivan hakkında gereğini, konuyla alakası olmayan Barış Terkoğlu’nun serbest bırakılmasının sağlanması için ilgili mahkemenin bilgilendirilmesini saygıyla talep ederim.”

Güya isimsiz ihbarlar dikkate alınmıyor, işleme konulmuyordu, değil mi?

Görüldüğü üzere oldukça dikkate alınmış, bu yazışmalara konu olmuş, TEM Şubeye gönderilmiş. TEM Şube, ihbarcının, “ilgili mahkemenin bilgilendirilmesi” talebini yerine getirip, mahkemeye göndermiş.

Mahkeme de çok ciddi ve önemli saymış olmalı ki, bunu davanın ek klasörlerine koymuş!..

İhbarın yapıldığı saatten birkaç saat sonra Barış Pehlivan da ifadeye çağrıldı ve tutuklandı; Barış Terkoğlu ise serbest bırakılmadı, o ayrı!..

Bu ihbarın son kısmında çok daha önemli bir ayrıntı var.

“İşbu tutanak müştereken imza altına alınmıştır” denilmiş.

Harekat merkezi vardiya amiri J.Asb. Kd. Bçvş. A.C. ile Harekat Merkezi İşlem Astsubayı Uzm. J. Kd. Çvş. A. A. imzalamış.

Üst yazılarda ihbarın tarihi 5 Mart, saati de 12.40 olarak belirtilmişti ya, tutanağın altındaki tarih ve saat ne biliyor musunuz? Şu:

3 Mart 2020, saat 20.15

Yani MİT şehidinin haberinin yayınlandığı günün akşamı. Ne ilginç tesadüf!..

Mutlaka “sehven”dir de; bari Barış Pehlivan’ın tutuklanmasını isteyen şu “vatansever” ihbarcının kim olduğunu bulsalar…

Bir de internet üzerinden yapılan isimsiz başvurunun neden işleme konulduğunu açıklasalar…

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

12 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/baris-pehlivanin-tutuklanmasini-kim-istedi-12052011.html

Kategori:Uncategorized