İçeriğe geç

Yargıtay’da Kritik Seçim

Yargıtay’da 2 ay içinde ikinci kritik seçim yapılacak.

İsmail Rüştü Cirit’in yaş haddinden emekli olmasından sonra Mart ayındaki seçimde Yargıtay Başkanlığına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçilmişti.

Yarın da Akarca’dan boşalan Başsavcılık için aday tespiti yapılacak.

Şu ana kadar 7 isim adaylığını açıkladı. Bu isimler şunlar: 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, 14. Ceza Dairesi Başkanı Bekir Şahin, 11. Ceza Dairesi Başkanı Ali İhsan Öztekin, 3. Ceza Dairesi Başkanı Osman Atalay, 2. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Akif Öndaş, 5.Ceza Dairesi Üyesi Veli Dalgalı ve 8. Ceza Dairesi Üyesi Alper Yükselen Bikirli.

Ergenekon Kumpasını Bozmuştu

Adaylardan Eyüp Yeşil’in Başkanı olduğu 16. Ceza Dairesi, özellikle 15 Temmuz’dan sonra en çok gündeme gelen daire oldu. Çünkü darbe ve örgüt davalarına burası bakıyor.

16. Ceza Dairesi 15 Temmuz’dan önce de önemli kararlara imza attı. Bunların en başta geleni, Ergenekon kumpasıydı ve o zaman da Başkan Eyüp Yeşil’di. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ başta olmak üzere çok sayıda ismin ağır cezalara çarptırıldığı Ergenekon kumpasının temyiz incelemesi sonucunda, “Ergenekon terör örgütü” diye bir örgüt olmadığına karar verilip, Silivri mahkemesinin kararı usulden ve esastan bozuldu. Yerel mahkemede yapılan yeniden yargılama da tüm sanıkların “Ergenekon”dan beraati ile sonuçlandı.

Bu daire 15 Temmuz darbe teşebbüsü, “FETÖ üyeliği”, ByLock ve ankesör davalarında da dikkat çekici kararlara imza attı.

Öyle ki, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski korgeneral Metin İyidil hakkında Ankara İstinaf 20. Ceza Dairesi’nin beraat kararı vermesi, ancak 21. Ceza Dairesi’nin kararıyla İyidil’in yeniden tutuklanması olayında yaşanan tartışmalar sırasında dönemin Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, şu açıklamayı yaptı:

“Yargıtayımız dosyaları ince eleyip sık dokuyor, vicdani ve delillere göre karar veriyor. Barolardan, değişik yerlerden ‘İyi ki Yargıtay var’ deniyor.”

İşte o günlerde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü de hedef alan yargıdaki İstanbul grubu ile Ankara arasındaki savaşa dair kulislerden söz ederken, 16. Ceza Dairesi’yle ilgili şunları yazdık:

“Birinci iddia; İstanbul’dan Yargıtay’a gelen bazı üyeler, özellikle Cumhuriyet Gazetesi ve Ahmet Altan-Nazlı Ilıcak kararlarını Saray’a şikayet etmiş… Bundan sonra da Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin tüm kararları takibe alınmış!.. İkinci iddia; Yargıtay Başkanı olması beklenen Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca’nın yerine 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil’in Başsavcılığa atanacağı, böylece bu dairenin tamamen belli bir grubun kontrolüne geçmesinin ve kararların tümüyle onların istediği yönde çıkmasının sağlanacağı söyleniyor.”

Şubat başında aktardığımız bu iddialar Yargıtay’da şaşkınlık yaratırken, Eyüp Yeşil’in böyle bir niyeti olmadığı belirtildi.

Ancak görüldüğü üzere, aday oldu.

Sebebi, bu iddialar mı, yoksa Yeşil’in yaş haddine ulaşacağı son 4 yılı daha üst bir görev olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak tamamlama arzusu mu bilinmiyor; ancak Yargıtay kulislerinde her iki ihtimal de konuşuluyor.

Eyüp Yeşil kimdir, onu da anlatalım. 1959’da Şavşat’ta doğdu. Erzurum Makine Teknik Lisesi ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu. Çeşitli ilçelerde hakimlik, Malatya DGM ve Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi’nde başkanlık yaptı. Şubat 2011’de Yargıtay üyeliğine, 2014’te de 16. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Diğer Adaylar

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için adaylığını açıklayan diğer isimlere gelince;

14. Ceza Dairesi Başkanı Bekir Şahin: 1960 yılında Çorum’da doğdu. 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli ilçelerde hakimlik yaptı. Ağrı Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hakimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2013 yılında Yargıtay üyeliğine, 2019’da Daire Başkanlığına seçildi.

11. Ceza Dairesi Başkanı Ali İhsan Öztekin: 1963, Antalya Elmalı doğumlu. Isparta Teknik Lisesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli il ve ilçelerde hakimlikten sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcısı oldu. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. 2014’te Yargıtay üyeliğine, 2019’da Daire Başkanlığına seçildi.

3. Ceza Dairesi Başkanı Osman Atalay: 1967’de Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çeşitli ilçelerde hakimlik yaptı. Kahramanmaraş ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. “İnfaz Hukuk ve İlamların İnfazı” adlı bir kitabı var. Çeşitli hukuk dergilerinde çok sayıda makalesi yayınlandı. 2011’de Yargıtay üyeliğine, 2019’da da Daire Başkanlığına seçildi.

2. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Akif Öndaş: Osmaniye Kadirli’de doğdu. Kadirli İmam Hatip Lisesi mezunu. Konya ve Ankara’da hakimlik yaptı. 2014’te Yargıtay üyeliğine seçildi.

Deniz Feneri Davasında Takipsizlik Veren Aday

5. Ceza Dairesi üyesi Veli Dalgalı: 2011 yılında HSYK’nın Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ile Mehmet Tamöz’ü görevden almasından sonra dosya bu isme verildi ve soruşturma “takipsizlikle” sonuçlandı. Gezi olaylarında Ethem Sarısülük’ü vuran polis hakkında “meşru müdafaadan” dava açmasıyla da biliniyor. 2014 yılında önce Ankara Başsavcı vekili oldu ve “Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu”nun başına getirildi, ardından Yargıtay üyeliğine seçildi.

8. Ceza Dairesi Üyesi Alper Yükselen Bikirli: 1969 Kahramanmaraş Andırın doğumlu. Osmaniye Atatürk Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çeşitli il ve ilçelerde hakimlik yaptıktan sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcısı oldu. 2014 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. 2001’de Dicle Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisans yaptı. Tez konusu, “Refah Partisi’nin kapatılması” idi. Bu tezinde siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması gerektiğini savundu.

Bilindiği gibi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının görevlerinden birisi de siyasi partiler hakkında kapatma davası açması. Geçmişte bu konuda tezi olan bir ismin şimdi Başsavcılığa aday olması haliyle ilginç.

Bikirli, 2015 yılında kendisini aldattığı iddiasıyla eşini öldüren bir sanığa verilen cezada “haksız tahrik indirimi” uygulanmasına, “Sanığın savunmasında belirttiği eşinin sadakatsizliğine ilişkin söz ve eylemleri ancak boşanma nedeni olabilir” diyerek indirime itiraz etmesiyle de adını duyurdu.

Nihai Seçimi Erdoğan Yapacak

Peki bu adaylardan kime şans veriliyor?

Eyüp Yeşil ve Osman Atalay’ın adı ön plana çıksa da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının kim olacağına Erdoğan karar verecek.

Şöyle ki;

Yargıtay Büyük Genel Kurulu yarın sadece Erdoğan’a sunulacak listeye girecek 5 adayı tespit edecek.

Erdoğan da sıralama veya aldığı oya bakmaksızın, en çok oyu alan bu 5 isimden birisini Başsavcı olarak atayacak.

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ
11 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/yargitayda-kritik-secim-11052036.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/makale/yargitayda-kritik-secim-11052036-183802

Kategori:Uncategorized