İçeriğe geç

Hukuk Tarihimizdeki Diğer Ayıplar da Düzeltilecek Mi?

Hafta içinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un teklifi üzerine tüm milletvekillerinin desteği ile 60 yıl önce Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla sonuçlanan Yassıada yargılamaları geçersiz sayıldı.

Karardan sonra Başkan Mustafa Şentop, Abdulkadir Selvi’ye şu açıklamaları yaptı:

“Bu düzenleme ile hukuk tarihimizdeki bir ayıbı düzelten bir adım attık.”

“Yassıada’da önceden verilmiş bir kararın yerine getirilmesi için sözde bir mahkeme kurulmuş. Tabiri caizse bir ‘infaz timi’ oluşturulmuş. Biz bunun bir mahkeme olmadığının tespitini yaptık ve bunu kuran hukuki düzenlemenin 27 Mayıs 1960 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmasını sağladık. Bu düzenleme hukuk tarihindeki, hukuk âlemindeki bir ayıbı, kötü hatırayı bir şekilde eldeki imkânlar çerçevesinde düzeltmek için atılmış bir adım oldu. Ayrıca Meclis’in bu anlamda tavrını da, yasama iradesiyle o tavrı da net olarak tekrar ortaya koymuş olduk.”

Şentop, yasanın oybirliği ile kabulünün darbelere karşı bir tavır olduğunu belirtip bu duruşun devamlı olmasını da diledi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, “Bugün 60 yıl geçmiş, bir yarayı ancak bizler toparlayabiliyoruz. Ne diyelim, o yarayı onarmak da tam mümkün değil belki ama onun karşısında yapılabilecek ne varsa bütün imkanlarımızla yapmak istediklerimizi, yapılabilecekleri tüketmek istiyoruz.”dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Erdoğan liderliğinde siyasi hayatı demokrasi ve meşruiyet temeline oturtma hamlelerinin kesintisiz sürdüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

“Bir katliam rejimi olan ‘Yassıada rejimi’nin tüm sembolleri yok hükmünde sayılmaya devam ediliyor. Türk demokrasi tarihine kara leke olarak geçen, milletimizin vicdanında derin yaralar açan Yassıada kararlarını ‘yok hükmünde’ sayan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yüce Meclis ‘katliam rejimi’ni mahkum eden güçlü bir karara imza attı.”

“Demokrasi tarihimizdeki bu meşum hadisenin hukuken mahkum edilmesinde emeği geçen Gazi Meclis’imizin değerli milletvekilleri dünya demokrasi tarihine geçen bir örnek ortaya koydular.”

Bir demokrasi ve hukuk ayıbı temizlenecek, tüm Meclis’in desteği istenecek; ama teklif AKP ve MHP dışındaki partilerin, hatta DP lideri Gültekin Uysal’ın dahi imzasına açılmayacak.

Bu tabloya göre söz konusu adım ilkesel mi siyasal mı, takdirlerinize…

Asıl meseleye gelip şu ifadelerin altını çizelim.

Yassıada’da önceden verilmiş bir kararın yerine getirildiği… Mahkeme değil infaz timi kurulduğu… Bir hukuk ayıbı, demokrasi tarihinin kara lekesi ve katliam rejimi olduğu…

Peki “hukuk tarihimizdeki tek ayıp” Yassıada kararları mıdır?

60 yıl öncesine gitmek kolay. Sadece son 10 yılda yaşanan ve yaşanmaya devam eden hukuk ayıpları ne olacak?

Silivri’de de önceden verilmiş kararlar yerine getirilmedi mi? Mahkeme değil infaz timleri oluşturuşmadı mı? Tabiri caizse Türk Ordusu katliama, seri darbelere maruz bırakılmadı mı?

Yalçın Akdoğan’ın, “Milli Ordu’ya kumpas kurulmuştur.”, Erdoğan’ın, “Kandırıldık. Rabb’im ve milletimiz affetsin.” sözleri orta yerde dururken neden o infaz timlerinin kararları yok sayılmadı da yeniden yargılama yapıldı?

28 Şubat davası dahi “FETÖ” kumpası değil miydi? Soruşturma savcıları, hakimlerin büyük bölümü, ihbarcılar “FETÖ”cü; deliller sahte çıkmadı mı?

Hal bu iken neden davayı yok sayma veya yeniden yargılama yapılmadı da İstinaf’ın kararı onaması alkışlandı?

Sahi, Balyoz Kumpası kararlarında 6 asker için yapılan itiraz 4 yıldır neden Yargıtay’da bekletiliyor?

Diyeceğim; “siyasi hayatı demokrasi ve meşruiyet temeline oturtma” iddiasında olanlar niye kendi söküklerini de dikmek için adım atmıyor?

İki Yıl Önce İdam İsteyenler

İdamı da konuşalım. “FETÖ”nün siyasi ayağına ilişkin bazı sözlerinden dolayı hakkında dava açılan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, daha geçen haftalarda, “İdam cezası kalkmasaydı aranızda olmayabilirdim” demedi mi?

15 Temmuz’dan sonra 2 yıl boyunca idam cezası hakkında, “Parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak diye bir şey yoktur, onaylarım.” diyen, meydanları coşturan kimdi?

“FETÖ”cü ve “darbeci” oldukları iddiası ile tutuklananlara daha yargılama başlamadan mahkeme salonlarının önünde ip attırmak neyin nesiydi?

Ne oldu? Davaların %50’sine yakını tahliye veya beraatle sonuçlanmadı mı? Umalım da merhum Menderes ve arkadaşları ile ilgili karar, Meclis’in idam cezasını geri getirmeyeceğinin işareti olsun.

Hukuk Devletinden Devlet Bey’in Hukukuna

Cezaevindeki üçüncü günümde TRT FM’de Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı pist açılışındak, konuşmasını yakaladım.

18 yıl önce millete, ülkemize dört sütun üzerinde yükseltme sözü verdiklerini, bunların “eğitim, sağlık, adalet, emniyet” olduğunu belirten Erdoğan, “Hamdolsun bugün geriye dönüp baktığımızda bu dört alanın üzerine enerjiden tarıma, sanayiden ticarete kadar ulaşım dahil pek çok ilave hizmeti de ekleyerek verdiğimiz sözü tuttuğumuzu görüyoruz.”diyordu.

Diğerlerine girmeyeyim; ama şayet “adalet” sütunu yükseldiyse, yıllardır yer gök niye “adalet” diye inliyor?

Daha birkaç gün önce bizatihi Cumhur ittifakının ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “ülkücü şehidin ayabeyi” olduğu için Mümtazer Türköne’nin “adil ve hakkaniyetli” yargılanmasını istemesi de gelinen nokta ve gidişat açısından çok ağır bir şamar değil midir?

“Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü” diye diye gelinen nokta, “Devlet Bey’in hukuku” mu olacaktı?

Mesele şudur;

Hukuk tarihimizdeki tüm ayıplar düzeltilsin…

Sadece askeri darbelere değil, hukuk ve demokrasiyi hedef alan her türlü darbeye karşı çıkılsın…

Var mısınız?!..

Sincan’dan Silivri’deki Barış Pehlivan’a, Hülya Kılınç’a, Murat Ağırel’e ve açık cezavindeki tüm dostlara kucak dolusu sevgiler…

Müyesser Yıldız

Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevi

D3 Blok

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turk-ordusuna-yapilan-katliami-niye-gundeme-almiyorsunuz-28062039.html

Kategori:Uncategorized