İçeriğe geç

AKP’deki tasfiyelerin asıl sebebi bu mu

AKP’nin iki önemli ismi; Bülent Arınç ve İhsan Arslan peş peşe tasfiye edildi.

Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğinden istifa etmek zorunda bırakılırken, Arslan’ın Merkez Disiplin Kurulu’na sevki kararlaştırıldı.

Arınç’ın tasfiyesi konusunda çeşitli yorumlar yapıldı, yapılıyor. Herkesin birleştiği ortak nokta, Arınç’ın Cumhur İttifakı, yani MHP için feda edildiği oldu.

Ya iki dönem milletvekilliği, bir dönem de AKP’nin Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten İhsan Arslan niçin gözden çıkarıldı?

SEBEP “KÜRT AÇILIMI” MI

Arslan’ın önemi mi? Hemen hatırlatalım.

– Mazlum-Der Başkanlığı yaptı, “Mazluma kimliği sorulmaz.” sloganını yerleştirdi.

– 1996’da PKK’nın kaçırdığı 8 askerimizi kurtarmak için Irak’ın kuzeyindeki kamplara gitti.

– Zaman Gazetesi’nin imtiyaz sahibiydi, sonra “FETÖ’cü” isimlere devretti. Yine Star Gazetesi’nin açılım dönemindeki kadrolarını ve çizgisini belirledi.

– Erdoğan’ın 2005’teki o meşhur Diyarbakır açılımının mimarlığını yaptı. Erdoğan’a, “Kürt sorunu vardır ve benim sorunumdur.” dedirtmekle kalmadı, devlet adına “özür” diletti.

– Diyarbakır açılımından hemen sonra, “En iyi ittifak Türkiye-Barzani ittifakıdır. Bu soruna Sevr ve Lozan görüşmelerindeki perspektiften bakamayız.” dedi.

– TSK’nın sınır ötesi operasyonlarına karşı çıktığı gibi, “Eğer operasyon olursa Diyarbakır, İstanbul karışır.” diyerek, üstü örtülü tehditte bulundu.

– “Açılım-saçılım” döneminde yaptığı açıklamalarda, şu talepleri dillendirdi:

“Öcalan muhatap alınmalı… T.C.’nin kuruluş felsefesinde, toplumun ihtiyaçlarını karşılamayacak belirlemelere gidilmiştir. Bunlardan biri de etnik unsurları yok sayan bir anlayışın geliştirilmesidir… Devletin kurumu olan TRT içinde Kürtçe yayına izin vermemiz, 85 yıldır yok sayılan etnik kesimin varlığının kabulü anlamına geliyor… Herkesin Türk olduğu, Türklüğün etnik kimlik olmadığı tezleri çürümüştür. Türkiyelilik kavramının anayasal zemine dayanması gerekiyor… Türkiyelilik kimliğinin Anayasa’da ifade edilmesi sorunun çözümü için ilk ve son adımdır… Cezayir iç savaşında 10 yılda 150 bin insan öldü. Bizde 40 bin kişinin hayatını yitirdiği söyleniyor. Cezayir Devleti, bu olaylar dolayısıyla ölen insanların yakınlarına maddi tazminat ödeyerek, yanlarında olduklarını ve özür dilediklerini ifade etti. Devletin bütçesinde bu olaydan mağdur olmuş insanların yaralarını sarıcı imkânlar bulunmalıdır. Bu, yol ve baraj yapmaktan daha önemlidir. Militanın da annesi ağlıyor… Avrupa’da yaşayan, cezaevlerinde olan ve dağlarda suça bulaşmamış insanlar topluma kazandırılmalıdır… Rencide edici olan ‘Ne mutlu Türküm diyene’ yazıları silinmeli, yerleşim yerlerinin Kürtçe adları iade edilmeli, Kürdoloji bölümleri kurulmalı… Çözüm Öcalan’dan geçer… Talep edene Kürtçe eğitim versek ne olur?”

Arslan sadece “Açılım” sürecinin önemli aktörlerinden birisi olmadı. Balyoz kumpasında da adı geçti. Kumpasın sözde belgelerinin onun bürosunda hazırlandığı öne sürüldü, ancak bunun üzerine gidilmedi.

ARINÇ VE ARSLAN’IN İKİ ORTAK NOKTASI

Arınç’ın tepki çeken sözleri malûm. Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesini istedi. Demirtaş’tan söz ederken, “Kürt sorununa” değindi.

Peki, İhsan Arslan “Kürt sorunu” hakkında neler söyledi? Şunları:

“Eğer biz kendi içimizde bu sorunu çözemezsek, dışarıdan büyük devletler müdahale ederler. PKK’nın ve örgütün bu manada bizim dönemimizde bazı yanlışlarımızdan dolayı çok fazla uluslararası boyut kazandığını, çok fazla büyük ülkelerin istihbarat ve siyasi kadrolarının bütününe girdiğini söylüyorum.”

Arslan, HDP’li belediyelere yapılan kayyum atamalarını da eleştirip, “Halkın oyunu yok sayarak kayyum atıyorsanız, ben bunu doğru bulmuyorum. Tarih de bunu not edecek” dedi.

Şayet MHP’nin tepkisine ve nihayetinde iki ismin tasfiyesine yol açan ana sebep bu açıklamalar ise geçmişteki açılımların hesabının, Erdoğan başta olmak üzere herkesten sorulması gerekmez mi?

Biliyoruz ki, Erdoğan PKK ile müzakereler dışında diğer hiçbir açılım için redd-i mirasta bulunmadı!..

Dahası, geçtiğimiz 8 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’nca yayınlanan 3 sayfalık bilgi notunda adeta Türk Milleti yok sayılırken, MHP’den herhangi bir tepki, Erdoğan’dan da bir yaptırım gelmedi.

YARGIYA TEMİNAT MI

O yüzden Arınç ve Arslan’ın tasfiyesinin bir başka sebebi olmalı.

Ne mi?

İki ismin açıklamalarında ortak bir nokta daha vardı.

Arslan’dan başlayalım; şöyle konuştu:

“FETÖ’nün vesayeti gündeme gelmeye başladı. Biz bunu fark ettiğimizde irkildik. Ondan sonra da tabii kıyamet koptu. O güne kadar hukuk içinde kalmaya azami dikkat gösteriyorken, 15 Temmuz’dan sonra doğrusu panikledik ve olayın vahameti karşısında ancak yargıyı kullanarak başarılı olabileceğimiz kanaatine vardık. Onların yargıyı kullanırken kullandığı bütün taktikleri, araçları, biz kullanmaya başladık, can havliyle.”

Arınç da iddianameleri eleştirip, hakim ve savcılara şu uyarılarda bulundu:

“Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Bu sorumluğun dışında hareket ederlerse, ben onlara çok uzak olmayan bir geçmişte yaşananları söylerim. Ergenekon davaları da böyleydi. Ama şimdi o Ergenekon’da karar veren hakim ve savcıların nerede, hangi durumda olduklarında bakın lütfen.”

Uzun süredir pek çok kesim, yargıya benzer eleştiri ve uyarılarda bulunuyor.

Ancak ilk kez iktidar partisinin bu iki önemli ismi, mevcut yargı sistemini “FETÖ yargısına” benzetmekle kalmadı, “Onlar gibi yargılanırsınız” demeye getirdi.

Bu açıklamalar yargıda ciddi bir tedirginliğe yol açmış olmalı ki, HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ve Yargıtay Üyesi Kenan İpek de tepki gösterdi.

Halen Yargıtay Üyesi olan eski Adalet Bakanı Kenan İpek, “Makamı, görevi ve sıfatı her ne olursa olsun, FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarını soruşturan ve yargılayan hakim ve savcılarımızı; FETÖ mensubu ihraç edilmiş hakim ve savcılarla mukayese ile tehdit edenler, cevabı büyük Türk Milleti’nden alacaklardır” dedi.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ise uzun bir açıklamayla, hakim ve savcılara sahip çıktı.

İki ismin AKP’den tasfiyesiyle de siyasi irade, yargıya şu teminatı vermiş oldu:

“Durmak yok, yola devam. Arkanızdayız.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized