İçeriğe geç

Kozmik Oda’dan Neden “Casus” Çıkmadı?

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, Tank Palet Fabrikası’nın Katar’a satışını sorgularken kullandığı bir ifade sayesinde AKP’nin, TSK’yı ne kadar sevdiğini ve sahiplendiğini, CHP’nin ise ne kadar TSK düşmanı olduğunu öğrendik!..

Erdoğan dün son olarak, “Bay Kemal, senin milletvekilin askerime hakaret edecek, senin ağzından bununla ilgili olumsuz ifade çıkmayacak. Bu millet seni affetmeyecek. Hakaret edilen ordu ve onun her mensubu birer Mehmetçiktir. Biz Mehmetçiğimizi size yedirtmeyiz ve yedirtmeyeceğiz” dedi.

Malûm tartışmalar sırasında AKP döneminde TSK’nın başına gelenler bir bir hatırlandı.

Süleymaniye’de askerimizin başına çuval geçirilmesi; Şemdinli, Ergenekon, Balyoz, askeri casusluk kumpasları, TSK’nın yatak odası olarak nitelendirilen Kozmik Oda’nın basılıp, buradan çıkarılan birtakım belgelerin “FETÖ”cülere teslim edilmesi, nihayetinde 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve darbe teşebbüsünden sonra yapılan düzenlemelerle TSK’da yaşanan alt-üst oluşlar…

Erdoğan 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra da “Kandırıldık. Rabbim de Milletim de bizi affetsin” demişti.

Girilmesine Kim İzin Verdi?

TSK’nın başına o kadar şey getirildikten sonra Milletimiz, Erdoğan ve AKP’yi affetti mi veya bir milletvekilinin ifadesinden dolayı Kılıçdaroğlu’nu affetmeyecek mi, bilemeyiz; ama tam bu tartışmalar sırasında ilginç bir gelişme yaşandı: Kozmik Oda kumpasında “siyasi veya askeri casusluk” yapılıp yapılmadığına ilişkin davanın gerekçeli kararı açıklandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 82 sanıklı dava aslında 16 Ekim’de sonuçlanmış ve 28 sanık sadece “FETÖ üyeliğinden” 2 yıl ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılırken, 71 sanık hakkındaki “Siyasi ve askeri casusluk” suçlamasında beraat kararı verilmişti.

Bu suçlamadan beraat eden isimlerden birisi de darbeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan, dönemin Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Muharrem Köse’ydi.

İşte bu önemli davanın gerekçeli kararı geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Yaklaşık 2 bin sayfalık karar, iktidarı destekleyen Yeni Şafak Gazetesi’ni bile şaşırtmış olmalı ki, “Casusluk delili yokmuş” başlığını kullandı. Yeni Şafak, “siyasi ve askeri casusluk”tan beraat kararı verdiği için mahkemenin eleştirildiğini, gerekçesinin de çok tartışılaşacağını vurguladı.

Kozmik Oda kumpası neydi; kısaca hatırlatalım.

19 Aralık 2009’da dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla yapılan operasyonda, daha sonra “FETÖ’cü” olduğu belirtilen hakim ve savcılar, TSK’nın en mahrem bilgilerinin bulunduğu Kozmik Oda’da arama yapmak istedi.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, bu aramaya itiraz etti. Ancak dönemin Başbakanı Erdoğan’ın talimatıyla arama yapıldı. 20 günlük aramanın ardından Seferberlik Tetkik Kurulu’nun iki odası mühürlenirken, “devlet sırrı” denilen bilgilerin bulunduğu hard diskin imajı Genelkurmay’da muhafaza altına alındı.

Genelkurmay Başkanlığı 2013 yılında, TSK aleyhindeki haberleri gerekçe göstererek, bu hard diskin halen “FETÖ”den hapiste olan savcı Mustafa Bilgili’ye verilmesini kararlaştırdı. Bilgili de bunu incelemeleri için “FETÖ’cü” TÜBİTAK’çılara teslim etti.

Bu süreçte önce Arınç’a suikast yapacağı öne sürülen Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli yargılandı. Dava beraatle sonuçlandı.

17/25 Aralık’tan sonra bu defa Kozmik Oda kumpasında görev alan polisler ile dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse hakkında “Siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla dava açıldı. Bu davada da sözkonusu suçlama yönünden beraat kararı verildi.

Kozmik Oda kumpasında sıkça gündeme gelen ve tartışılan bir diğer konu ise seferberlik, yani işgâl durumunda halkın örgütlenmesini sağlamakla görevlendirilen özel personelin isimlerinin sızdırıldığı iddiası oldu.

Muharrem Köse Neler Anlattı?

Başı da sonu da ilginç bir olay, değil mi? Peki niye böyle oldu? Kozmik Oda’daki o hard diskin savcıya, oradan da “FETÖ’cü” TÜBİTAK’çılara gitmesi nasıl sağlandı? Bu kumpasla ne elde edildi ve seferberlikle ilgili bilgiler ile özel personelin isimlerini kim sızdırdı?

Davanın en önemli sanığı Muharrem Köse’nin geçtiğimiz 18 Şubat’ta yaptığı uzun savunmayı özetleyelim. Savunmasının başında bu davayla kendisine kumpas kurulduğunu belirten Köse, beraber çalıştığı eski Genelkurmay Başkanları Necdet Özel ve Hulusi Akar’ın da sessiz kalarak, bu kumpasının devamını sağladığını öne sürdü.

Ocak 2012’de göreve başladığını, 19 Nisan 2012’de dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hulusi Akar imzalı emirle, tüm adli yazışmaların kendisinin üzerinden yapılmasının kararlaştırıldığını, bu kapsamda tüm evrakların altında imzasının olduğunu, ayrıca yine Genelkurmay Başkanı’nın emriyle 28 Şubat soruşturması için savcı Mustafa Bilgili’yle defalarca görüştüğünü kaydeden Köse, hard diskin Mart 2013’te Bilgili’ye verilmesi konusunda şunları söyledi:

O günlerde TSK’ya yönelik, faili meçhullerin merkezi olduğu yolunda haberler çıkınca Genelkurmay Başkanı, o dönemdeki Başbakan, Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı’yla haftalık görüşmelerinde, TSK’yla ilgili haberlerden duyulan rahatsızlıkları iletiyordu. Kendi aralarında, ‘Bu süreci sonlandıralım.’ diye bir karar vermişler. Bunun üzerine Mustafa Bilgili mahkemeden hard diske el konulması kararı talep etmiş. Karar bana geldiğinde, ‘Komutan karar versin’ diye iki alternatifli bir bilgi notu hazırlayıp, hem 2. Başkan Hulusi Akar’a hem Necdet Özel’e arz ettik. Akar, karara itiraz edilmesi seçeneğini uygun buldu. Necdet Özel’e götürdüm. Bilgi notunu okudu. Safahatı biliyor zaten. Kozmik Oda’yla ilgili safahatı bilmeyen tek bir salak yok TSK’da. Bu adamlar orgeneral, safahatı bilmiyor olur mu? 4 Mart’ta tüm ilgililerin katıldığı bir toplantı yapıldı. Kimse bunda devlet sırrı bulunduğunu söylemedi. Sonuçta, iki personelimiz nezaretinde buna bakılmasında sakınca olmadığı bildirildi, yani el koyma kararına itiraz edilmedi. Ben kendi başıma karar verici makam değildim. Karar mercii Genelkurmay Başkanı’dır. O’nun ve 2. Başkan’ın parafladığı yazıyı Savcılığa gönderdim, 16 Mart’ta da emanete konulmak üzere mühürlü torba içinde Savcılığa teslim ettik. Dediğim gibi, Genelkurmay Başkanı muhataplarıyla görüştü. Dönemin Başbakanı ve Adalet Bakanı, ‘Bu iş sonlandırılsın.’ şeklinde bir karar verdiler. Bu kapsamda imaj teslim edildi. Ardından da imajın hangi tarihte, hangi nedenle, hangi gerekçelerle verildiğine dair bir basın açıklaması yapıldı. Bu açıklamada, ‘Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse bizi kandırdı. İmajı gizlice savcılığa verdi’ demediler; ‘Bu imajı TSK’nın zan altındankurtulması için verdik’ dediler.”

Köse, şöyle devam etti:

Tüm evraklarda Genelkurmay Başkanı’nın imzası, emri var. Genelkurmay Başkanı’nın emri ile ben işlem yapmışım. Genelkurmay Başkanı emriyle yapmam nedeniyle eğer bir suç varsa, Genelkurmay Başkanı’nın görev suçu Yüce Divan konusu var. Ama Necdet Özel’in de suçu yok ki. Bir evrak suçsa o evrakta imzası, parafı olan herkes suçludur ya da değildir. Benim evrakımda imzası olan, parafı olan, emri olan Necdet Özel bu dosyada tanık bile dinlenmedi. Kozmik Oda konusundaki beyanlarımın en yakın tanığı, Hulusi Akar, Necdet Özel, Okşan Çiğdem’dir. Onlar dinlenmeden, neye göre benim sorumlu olduğum anlaşıldı?”

684 İsmi Kim Sızdırdı?

Kozmik Oda kumpasıyla, seferberlik halinde halkı örgütlemekle görevlendirilmiş sivil personelin isimlerinin deşifre edildiği iddialarının gündeme geldiğini vurgulamıştık.

Muharrem Köse savunmasında, bunun nasıl olduğunu da anlattı. Olayın Kozmik Oda ile ilgisinin bulunmadığını bildiren Köse, Meclis’te kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’na MİT tarafından, Seferberlik Tetkik Kurulu’yla ilgili 6 ihbar mektubunun yanısıra isim listesi gönderildiğini, sızan listenin bu olduğunu, o dönem Sabah ve Taraf başta olmak üzere birçok gazetenin “derin siviller” başlığıyla haber yaptığını, daha sonra bunların talep üzerine Meclis tarafından savcı Mustafa Bilgili ile çok sayıda mahkemeye gönderildiğini hatırlattı.

Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MİT’in bu belgeleri her yere yayılınca Başbakanlık bize, biz de Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bunların ‘devlet sırrı’ olup olmadığını sorduk. Özel Kuvvetler, personel listesi olduğu için bunların Seferberlik Tetkik Kurulu’nun lağvedildiği 28 Haziran 2013 tarihine kadar devlet sırrı niteliği taşıdığını, bu tarihten sonra devlet sırrı niteliğinin sona erdiğini bildirdi. Bu belgeler 2015’e kadar tüm basında yer aldı. O zaman hiçbir şey demeyenler, 17/25 sonrası atmosfer değişince, devlet sırrına sığındılar. MİT’in gönderdiği evrakta 684 tane özel personelin ismi, mesleği, kişisel bilgileri vardı. Bunlar şu anda dava dosyasında da var. Bu soruşturmayı yapan savcı MİT’e sormuş, MİT, ‘devlet sırrı’ demiş. Eğer devlet sırrı ise dosyada ne arıyor?”

Neye Yaradı?

MİT’in, Meclis’e gönderdiği bu bilgi ve belgelerin 2007-2008 yıllarına ait olduğuna dikkat çeken Köse, “5 yıl hiçbir şey yapılmamış, TSK’ya sorulmamış; 5 yıl sonra üzerinde ‘gizli’ yazısı bile olmadan Meclis’e gönderilmiş. Gazetelerde yayınlanmış. Hiçbir soruşturma yapılmamış, hiçbir suç duyurusunda bulunulmamış. Özel Kuvvetler ağzını açmamış. Eğer bunlar devlet sırrı idiyse Ocak 2013’te yeri göğü inletmeleri lazımdı. Bunlar yapılmadı. Niye? Böylece Seferberlik Tetkik Kurulu’nun lağvına yönelik bir altyapı oluşturdular. 17/25 Aralık’tan sonra da birden eski belgeleri ‘devlet sırrı’ yaptılar” dedi.

Netice-i kelâm; AKP İktidarına yönelik en önemli eleştirilerin başında gelen Kozmik Oda kumpası, sürecin en önemli tanıkları dinlenmeden ve herhangi bir “casusluk” faaliyeti bulunamadan, şimdilik böyle sonuçlanmış oldu.

Müyesser YILDIZ
4 Aralık 2020

Odatv link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kozmik-odadan-neden-casus-cikmadi-04122002.html

Kategori:Uncategorized