İçeriğe geç

Uluslararası Hukuk Kıskacının Farkında Mıyız?

10 Aralık Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 72’nci yıl dönümü ve Dünya İnsan Hakları Günü’ydü.

Gün münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Erdoğan, daha adil, daha özgür, daha insan odaklı bir dünya idealiyle kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin uluslararası topluma sorumluluklarını hatırlatan önemli bir belge olma özelliğini halen koruduğunu vurgulayıp, özetle şunları kaydetti:

Yönetim sistemini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ ilkesi üzerine inşa eden bir ülke olarak, hayata geçirdiğimiz reformlarla vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini kısıtlayan pek çok engeli ortadan kaldırdık. Demokrasimizi güçlendirerek, hukukun işleyişini hızlandırarak, hak arama yollarını genişleterek, ülkemizi hak ve özgürlükler alanında 18 yıl öncesine göre çok daha ileri bir noktaya taşıdık. Milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar çerçevesinde reform irademizi kararlılıkla sürdürüyoruz… Batı toplumlarında Kovid-19 salgınıyla beraber başta inanç ve ibadet hürriyeti olmak üzere beyanname ile güvence altına alınan vazgeçilemez hakların kullanımına yönelik engellerin arttığını görüyoruz. Milyarlarca Müslümanın yaşam hakkından adil yargılanma hakkına kadar temel özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı, ifade hürriyeti kisvesi altında mukaddes değerlerin aşağılandığı, nefret dilinin medya organları ve devlet başkanı seviyesinde teşvik edildiği vahim bir tabloyla karşı karşıyayız… Türkiye, tarihinden ve medeniyet değerlerinden aldığı ilhamla temel özgürlüklerin korunması için mücadele etmeye ve bundan 72 yıl önce güvence altına alınan haklarına hâlâ kavuşamamış milyonlarca insana umut ışığı olmaya devam edecektir.”

BM’nin Türkiye Kararı

Erdoğan, bu anlamlı mesajından sadece 1 gün önce Azerbaycan’a giderken, yargıda reform ve Selahattin Demirtaş konusunda şunları söyledi:

Yargının işine müdahale etmek tabii benim haddime değil. Ama şunu herkesin bilmesi lazım ki, biz özellikle Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa sözde hakkını koruyacak değiliz, ki böyle bir şey yok. Ve ben inanıyorum ki, bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkân hazırlamaz. Kobani’nin faili odur, Diyarbakır’ın faili odur, Yasin Börü’nün faili odur; yani bunları görmezden mi geleceğiz? Yargımız bunları görmezden mi gelecek? Biz ne gerekiyorsa sonuna kadar bu mücadeleyi verir ve böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz.”

Aynı gün Meclis’teki bütçe görüşmelerinde AKP adına konuşan bir milletvekili de, “Şeriat her şeyin üzerindedir, yani hukuk her şeyin üzerindedir. Şeriat kelimesinden korkarız, hayır öyle değildir, şeriat bizim hukukumuzdur, genel hukukumuzdur, örfi hukuk bunun içindedir. Padişahların yaptığı hukuk, hukukçuların hukukudur. Bu itibarla klasik idaremizde hukukun üstünlüğü fikrini Türk milletinin ortaya koyduğu şekliyle -Avrupa’nın bugün hukuk devleti nosyonu Almanya’da ortaya çıkmıştır ama- bizim icra ettiğimiz hukukun üstünlüğü idealini onlar hayal dahi edemezler” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde yargı ve hukukun gidişatını sadece biz değil, dünya da konuşuyor. Konuşmakla kalmıyor, çeşitli kararlar alıyorlar.

Erdoğan’ın BM mesajıyla başlamamızın sebebi şu:

AB’nin ülkemize yönelik alacağı yaptırım kararı için, “Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz” derken, BM’yi önemsediği anlaşılıyor.

Bu nedenle BM İnsan Hakları Konseyi Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’nun bir kararından söz etmek istiyoruz.

Yurtdışında gerçekleştirilen ve gazetelere çarşaf çarşaf yazdırılan bir operasyonla gözaltına alınan bazı kişilerin başvurusu üzerine verilen 25 Eylül tarihli kararın bir maddesinde şöyle denildi:

Çalışma Grubu, son 3 yıl içinde Türkiye’de yapılan keyfi tutuklamalarla ilgili olarak önüne gelen dava sayısında önemli bir artış olduğunu kaydetmiştir. Çalışma Grubu, tüm bu davaların oluşturduğu model hakkında ciddi endişelerini dile getirmekte ve belirli koşullar altında yaygın veya sistematik hapis veya uluslararası hukuk kurallarına aykırı diğer ciddi özgürlükten yoksun bırakma hallerinin insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini ifade etmektedir.”

Altını çizelim; Keyfi tutuklamalar için “insanlığa karşı suç teşkil edebilir” nitelemesinde bulunuluyor!..

Seferberlik Gibi

BM’nin bu kararından 10 gün kadar sonra açıklanan AB İlerleme Raporu’nda “Hukukun Üstünlüğü ve Temel Haklar” başlığı altında Türkiye’ye çok ağır eleştiriler yöneltildi.

Örneğin; Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun, yürütme ve yasamadan bağımsız olmadığı, bu nedenle Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ) tarafından HSK’nın gözlemci statüsünün Aralık 2016’dan bu yana askıya alındığı hatırlatıldı… Yürütme ve yasama erki temsilcilerinin, şüphelilerin masumiyet karinesini hiçe sayarak ve yargının bağımsızlığı ilkesine karşı gelerek sürmekte olan davalarla ilgili yorumlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ettiği vurgulandı…

AB Konseyi, 3 gün önce yeni bir adım daha atıp, “Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimini” kabul etti. Kararla birlikte, keyfi tutuklama ve gözaltı yapan kişi, kurum, kuruluş, devlet veya devlet dışı aktörlere yaptırım uygulanmasının öne açıldı.

Son olarak dün Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yönelik şu sert açıklamayı yaptı:

HSK artık bir tabelaya dönüştü. Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve Türk vatandaşları da dahil olmak üzere bağımsız, adil ve tarafsız mahkemelere erişim için çok az umut vardır.”

Adeta Türkiye’ye karşı topyekûn bir seferberlik başlatılmış gibi, değil mi?

AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırım kararı çıkmadı; Rum, Yunan ve Fransa istediğini alamadı diye seviniliyor.

Onların en önemli derdi milyonlarca Suriyeli’yi Türkiye’de tutmak. Bu sayede de Türk Milleti’ne zaten ağır bir ekonomik bedel ödettiriyorlar. Daha ne yaptırımı uygulasınlar?!

Ez cümle; hukuk cephesinden gelen tehdit ve yaptırımlara, özellikle de BM’nin keyfi tutuklamalar için “insanlığa karşı suç teşkil edebilir” uyarısına dikkat!..

Bu vahim suçlamanın bir adım sonrasının ne olabileceğini ve Türkiye’nin nelerle karşılaşabileceğini ise konunun uzmanlarına bırakalım.

Müyesser YILDIZ
11 Aralık 2020

Odatv link: https://odatv4.com/abnin-bize-agir-bedeller-odettirdiginin-farkinda-misiniz-11122018.html

Kategori:Uncategorized