İçeriğe geç

AKP AİHM İçin Neler Yapmadı Ki!..

AİHM Büyük Dairesi’nin Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararı tartışılmaya devam ediyor.

Erdoğan, AİHM’in Türkiye mahkemelerinin yerine geçecek şekilde karar veremeyeceğini belirtip, “Bu adımlar tamamıyla siyasidir, bunun da gerekçesini biliyoruz.” deyip, sözkonusu kararı, “çifte standart ve ikiyüzlülük” olarak nitelendirdi.

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin Lideri Devlet Bahçeli de karara, “Tanımıyoruz, takmıyoruz, milli vicdanda hükümsüz olduğunu da buradan haykırıyoruz.” sözleriyle tepki gösterdi.

İktidarı destekleyen gazetelerden birisi ise bugün İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun, “AİHM kararına uyulsun” açıklamasını, “Öcalan da tahliye olsun mu Yavuz Bey?” başlığıyla haberleştirip, “Türk yargısını AİHM’in Demirtaş kararına saygı duymaya çağıran Ağıralioğlu’nun, aynı mahkemenin ‘Öcalan’a şartlı tahliye yolu açın’ ve ‘Öcalan adil yargılanmadı’ kararları hakkında ne düşündüğü ise merak konusu oldu.” yorumunu yaptı.

İktidarı destekleyen bir yazar da AİHM için, “Emperyalistlerin mahkemesi Türkiye’yi yargılayamaz.” dedi.

Çifte standart… İki yüzlülük… Öcalan da tahliye olsun mu?.. Emperyalistler mahkemesi…

Tüm bunları birarada gördüğümüz dönemi hatırlayalım mı?

Zana ve Arkadaşları Nasıl Bırakılmıştı?

Yasa dışı örgüt üyeliğinden tutuklanan, ancak AB’nin mutlaka bırakılmalarını istediği Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak için yapılanlardan başlayalım.

DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti 2002’de yeniden yargılama ilkesini kabul ederken, bir şart koydu. Buna göre, yeniden yargılama 1 yıl sonra yani 2003 Ağustos’unda yürürlüğe girecek, en önemlisi de yeniden yargılama, sadece AİHM’e yürürlüğe girme tarihinden sonra açılacak olan davalarda söz konusu olacaktı.

AKP iktidarının beşinci ayında yapılan ilk “reform”, bu ilkeyi değiştirmek oldu. Yürürlük tarihi öne çekildi, AİHM’de devam eden davalar da yeniden yargılama kapsamına alındı. Bu arada teröristbaşı Öcalan’ın yararlanmaması için bitmiş davalar kapsam dışında bırakıldı.

Bunu yeni “reformlar” izledi. DGM’ler ve idam cezası kaldırıldı, Anayasa’nın 90’ıncı maddesinde yapılan değişiklikle uluslararası sözleşmeler iç hukukun üzerinde sayıldı. Nihayetinde, Zana ile arkadaşları tahliye edilip yeniden yargılandı.

Tahliye kararından önce, Şubat 2004’te Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, dönemin Başbakanı Erdoğan’ı ziyaret etti. Yapılan “reformları” övüp, “Bu konuda çok cesursunuz. Türkiye’de önemli değişiklikler yapıldı, ancak yapılması gereken daha çok şey var.” diyen Khan, kendilerinin ve birçok ülke yöneticisinin DEP milletvekillerinin salıverilmesini istediğini bildirdi.

Erdoğan, önce şu sitemde bulundu:

Bu konuda farklı standartlar olduğunu tespit ediyorum. Ben de belediye başkanıydım. Feridun Çelik de Diyarbakır Belediye Başkanı’ydı. Çelik’in davasını izlemek için Avrupa’dan dört dışişleri bakanı geldi. Ama benim davamla kimse ilgilenmedi. Ben, daha sonra AİHM’e başvurdum. İki sene sonra da Abdullah Öcalan başvurdu. Benden davayla ilgili henüz savunma alınmadan Öcalan davasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu arada, ben Başbakan oldum, AİHM hala bir karar veremedi. Ve ben de davamı geri çektim. Bu nedenle çifte standartlar var.”

Ardından Zana ve arkadaşlarının cezalarının kesinleşmiş olmasına rağmen yeniden yargılanmaları sürecini kendi hükümetlerinin başlattığını anlatıp, “Bundan sonrası yargının işidir. Biz bu konuda yargıya müdahalede bulunamayız. Burada görev, daha çok sivil toplum örgütlerine düşüyor. Ben hatta, bu örgütlere ‘Mahkemelerini takip edin, cezaevlerindeki durumlarına kadar gidin görün.’ diye tavsiyede bulundum. Temennim odur ki, bu konu bir an önce neticelenir.” dedi.

Erdoğan, Zana ve arkadaşlarının tahliyesinden üç gün önce yemek verdiği AB ülkelerinin büyükelçilerini yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgilendirirken de “AİHM kararları doğrultusunda DEP milletvekillerinin yargılandığı dava dahil 19 davada yeniden yargılama hakkının tanındığını” vurguladı.

MHP Lideri Bahçeli, bu reformlara nasıl mı tepki gösterdi? Şöyle:

AKP, AB uyum yasaları adı altında 1. uyum paketine verdiği destekle, Abdullah Öcalan’ı idam cezasından kurtarmakla yetinmemiş, hükümeti kurar kurmaz Şemdin Sakık, Leyla Zana gibi bölücülerin yeniden yargılanmalarının önünü açan kanunu çıkarmıştır. Bu kanunla, kısa bir süre içinde bölücü örgütün elebaşılarının siyasi haklar ile kamuoyunun önüne çıkması mümkün olabilecektir.”

AİHM’in Teröristbaşı Kararında Neler Oldu?

İktidarı destekleyen bir gazete bugün, “Öcalan da tahliye olsun mu?” diye soruyor ya, 2004-2005’te bu konu da gündeme geldi. Peki neler yaşandı?

AB’nin 6 Ekim 2004’teki İlerleme Raporu’nda, AİHM’in Mayıs 2005’te Öcalan hakkında yeniden yargılama kararı vereceği yazıldı.

AİHM’in teröristbaşıyla ilgili kararının arefesinde AKP yöneticileri, yeniden yargılama ile ilgili düzenlemenin Anayasa’nın “eşitlik” ilkesine aykırı olduğunu dillendirip, bunun herkese teşmil edilmesi gerektiğini söylemeye başladı.

Erdoğan, Vatan Gazetesi’nde verdiği bir demeçte, kendilerine henüz resmi bir bilgi gelmediğini kaydederken, “Partisinin MYK’sı ve Bakanlar Kurulu’nun yeniden yargılamaya sıcak bakmamasına rağmen kendilerinin eğilim yokladığını” ifade etti ve bu konuda medyadan “gümbür gümbür destek” istedi.

O günlerde medyada, AKP İktidarının, AİHM’in teröristbaşıyla ilgili olası kararına uyulmamasının AB ile iplerin koparılması anlamına geleceği sonucuna vararak, bir “devlet kararı” alınması amacıyla konuyu MGK’ya getirip, Öcalan’ın yeniden yargılanmasının önündeki engeli kaldırmaktan başka çare olmadığını anlattığı, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile askeri üyelerin, “Bu siyasi bir karar, yetki de hükümette.” dediği yazıldı.

AİHM’in “Öcalan adil yargılanmadı” kararından sonraki gelişmeler mi?

Erdoğan, kararın esasa değil, usule yönelik olduğunu belirtip, şöyle konuştu:

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu dosya, hukuken yeniden açılsa da açılmasa da millet vicdanında kapanmış bir dosyadır. Terörist ve terörizm konusunda bizim iktidar olarak, millet olarak tavrımız bellidir. Bu konu, bizim iktidarımız döneminde gelişmiş veya cereyan etmiş bir konu değildir. Tam aksine, iktidara geldiğimizde kucağımızda bulduğumuz bir sorundur. Bunu, bütün milletimiz biliyor. Şunun da özellikle bilinmesini isterim ki, kimse, hiçbir kurum veya kuruluş, siyasi olsun ya da olmasın, asla bu konu üzerinden bir istismar zeminine girmemelidir. Girerse orada boğulur. Çünkü bu sadece iktidarımızın değil, tüm milletimizin ortak bir görevidir. Bundan sonraki süreç tamamıyla Türk yargı sisteminin yürüteceği bir süreçtir.”

MHP Lideri Bahçeli ise şu iddialarda bulundu:

AB baskısıyla AİHM’nin kararlarını yeniden yargılama sebebi olarak kabul eden kanun çıkartılırken, kamuoyu tepkisi endişesiyle bir istisna hükmü getirilmiştir. AKP, bu göstermelik istisna düzenlemeyi kamuoyundan gelecek tepkiyi karşılamak düşüncesiyle ve acemi bir biçimde yapmıştır. Şimdi bunun da işe yaramayacağı anlaşılmıştır. Bunu gören AKP, bir süre önce, bu istisna hükmünü kaldırarak teröristbaşının yeniden yargılanmasının önünü açmaya çalışmıştır. Bu amaçla Meclis içinde muhalefetin desteğini almak için arayış içine girmiştir. Ancak, bu çabalar sonuç vermemiştir. Önümüzdeki dönemde bu konuyu yeniden gündeme taşımaları hiç kimse için şaşırtıcı olmayacaktır.”

Neyse ki, AİHM’in o kararından sonra yeniden yargılama dosya üzerinden yapılıp mesele kapandı; ancak teröristbaşını kurtarma çabaları, sonrasında da hiç hız kesmedi.

Öyle ki, 17/25 Aralık yolsuzluk iddialarından sonra “Türk Ordusu’na kumpas kurulduğu” itiraf edilerek, Balyoz ve Ergenekon için yeniden yargılama gündeme geldiğinde Bahçeli, “Başbakan Erdoğan ve hükümetinin gizli gündeminde, kumpası gerekçe yaparak, İmralı canisini ve tutuklu PKK’lıları yeniden yargılayıp serbest bırakmak var mıdır?” diye sordu.

Haksız Karara “AİHM’in Saygınlığını Korumak İçin” Uydular

AİHM için yapılanlara bir örnek de Kıbrıs’tan verelim.

Rumlar, KKTC’deki topraklarının işgâl edildiği iddiasıyla AİHM’e dava açıyor, AİHM de Türkiye’nin sözleşmedeki imzalarını çiğneyerek, aleyhimize kararlar alıyordu. Bunlardan birisi, Rum Loizidou’ya 1 milyon doların üstünde tazminat ödenmesiydi.

AKP İktidarına kadar Ankara, hem toptan siyasi bir çözüm bulunana kadar bu davaları kabul etmiyor hem de Loizidou kararına uymayacağını bildiriyordu.

Ayrıca gerek KKTC Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş gerekse uzmanlar, bu ödemenin yapılması halinde, Türkiye’nin ağır bir tazminat yükü altına gireceği, ayrıca “Türkiye’nin Kıbrıs’ta işgalci olduğu” iddialarının fiilen kabul edilmiş olacağı uyarısında bulunuyordu.

Ancak AKP İktidarının ilk senesinde bu uyarıları yapanlar, “çözüm istemeyen statükocular” diye damgalanarak, “AB’de olumlu hava yaratacağı ve emsal olmayacağına ilişkin teminat alındığı” iddiasıyla bu konuda da “açılım” yapılarak, AİHM kararının gereği yerine getirildi.

Sonrasında ise bu karar emsal oldu ve AİHM’e binlerce dava daha açıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Aralık 2003’te yaptığı açıklamadaki şu ifadeler, ne çok şey anlatıyor değil mi?

Loizidou kararı tarafımızdan haksız ve yanlış olarak değerlendirilse de, AİHM’nin saygınlığının korunmasında üstlendiğimiz ortak yükümlülüğün yerine getirilmesi anlamını taşımaktadır. Ayrıca, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde ilerlemeyi engelleyen bir unsur ortadan kalkmış olacaktır.”

Bahçeli’nin bu karara tepkisini de hatırlatalım; “Kıbrıs’ta ‘ver kurtulcu’ bir yaklaşım izleyen hükümet, Loizidou Davası’nda 1998’den beri ödenmeyen tazminatı ödeyerek, Türkiye’nin adada işgalci konumunda olduğunu zımnen kabul etmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bu kararla yok kabul edilmiştir. AB’den müzakere tarihi alabilmek umuduyla böyle bir karar alan ‘ver kurtulcu’ AKP iktidarını Türk Milleti asla affetmeyecek ve hesabını er geç soracaktır” dedi.

Evet, AKP İktidarının AİHM’le ilişkileri dün öyleydi, bugün böyle… Bakalım Biden işbaşı yaptıktan sonra ve Mart’taki AB Zirvesi üzeri nasıl olacak…

Müyesser YILDIZ
27 Aralık 2020

Odatv link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akpnin-unutturmak-istedigi-aihm-gecmisi–27122025.html

Kategori:Uncategorized