İçeriğe geç

Yunanistan’dan “Jest” Üstüne “Jest”!..

Erdoğan geçen ay partisinin Meclis’teki Grup toplantısında Türkiye’nin dış ilişkilerini değerlendirirken şunları söyledi:

Hiç kimseye karşı önyargımız, husumetimiz, düşmanlığımız bulunmuyor. Bugüne kadar bize bir adım gelene biz, hep koşarak gittik. Bugün de aynı samimiyeti ve iyimserliği muhafaza ediyoruz.”

12 Ocak’ta AB Büyükelçileri ile yaptığı toplantıda da, “Komşumuz Yunanistan ile 25 Ocak’ta başlayacak istikşafi görüşmelerin inşallah yeni bir dönemin habercisi olacağına inanıyorum.” dedi.

Ankara, Yunanistan’la yeniden masaya oturmak için Atina’nın ön şartlarını görmezden gelip, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren 3 gemimizi çekti ve istikşafi görüşmelerin 61’incisi yapıldı.

AB de Ankara’nın bu tavrından memnun kalıp, Mart’ta görüşülecek olan “yaptırım listesinin” şimdilik beklemeye alındığını duyurdu. Ancak beraberinde, “Türkiye’nin kayda değer jestlerde bulunması gerektiği” fısıldandı.

Peki Türkiye bu adımları atarken, Yunanistan son dönemde kaç “adım” attı, “diyalog” adına hangi “jestlerde” bulundu? Kabaca sıralayalım.

– Batı Trakya’daki Türk azınlığın “Türk” adından sonra “azınlık” statüsü de silindi.

– Yunanistan Kilisesi’nin lideri, Atina Başpiskoposu Yeronimos, “İslam’ın din değil, siyasi parti olduğunu” iddia etti.

– Dışişleri Bakanı Dendias, “Türkiye, Rum azınlığın haklarına tam olarak saygı göstermelidir.” çağrısı yaparken, “Dünya genelindeki Gökçeada ve Bozcaadalı Rumların, Türk vatandaşı olsun veya olmasın, geri dönmelerine imkan verecek şartların oluşturulmasını” istedi.

– Tüm Yunan yetkilileri, İyon Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarma kararından sonra bu hakkın Girit’in güneyi ve Ege için de geçerli olduğunu, bu konuda Türkiye ile herhangi bir müzakere yapmayacaklarını vurguladı.

– İstikşafi görüşmelerin yapıldığı gün Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile 18 Rafale savaş uçağı alımı anlaşmasını imzalayan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos, “Anlaşmanın, ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını savunmakla görevli Yunan hava kuvvetleri ve silahlı kuvvetlerinin kapasitesini ve caydırıcı gücünü artırmasına katkı sağlayacağını” söyledi.

– Yine istikşafi görüşmeler yapılırken; Libya Siyasi Diyaog Forumu ile ilgili bir açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, 23 Ekim’de imzalanan ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmasını ve tüm yabancı savaşçılar ile paralı askerlerin bir an önce çekilmesini istedi. Yunanistan’dan sonra dün de ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Richard Mills, Libya’dan tüm yabancı askerlerin çekilmesi için tanınan sürenin dolduğunu hatırlatıp, “Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil tüm yabancı tarafları, Libya’nın egemenliğine saygıya ve Libya’daki askeri müdahaleyi derhal ve tamamen durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.

– Atina, ABD’nin 30 adet Black Hawk tipi saldırı helikopterlerinin Batı Trakya bölgesinde bulunan Dedeağaç Dimokritos Havalimanı’nı merkez üs olarak kullanmasına izin verdi.

– Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un, Alman mevkidaşından 6 adet denizaltının Türkiye’ye verilmemesini ya da en azından teslimatın geciktirilmesini istediği; neyse ki, Almanya’nın bunu kabul etmediği ortaya çıktı.

Yunan Bakan Çavuşoğlu’yla Görüşmemekte Kararlı

Bu listeden sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “şahsen benim çok iyi arkadaşım” dediği Yunanlı mevkidaşı Nikos Dendias’ın, İstikşafi görüşmelerden iki gün sonra Euronews kanalında yaptığı açıklamalara geçelim.

Türkiye’nin “Savaş gemisi diplomasisi gücünden, kendileriyle uluslararası hukuk temelinde görüşecek normal bir muhatap haline geldiği” konusunda herkesi ikna etmesi gerektiğini belirtip, “Bekleyelim bakalım, Türkler ne yapacak” dedi.

AB yaptırımlarının uygulanmamasının yolunun, Türkiye’nin uluslararası hukuka, yani BM Deniz Sözleşmesi’ne uyması olduğunu söyledi.

12 mil konusunu Türkiye veya başka hiç kimseyle müzakere etmeyeceklerini tekrarladı.

Hepsi bir yana, “Türk mevkidaşınız Çavuşoğlu ile yakın zamanda görüşecek misiniz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

Bildiğiniz gibi Mevlüt’ün çok iyi bir arkadaşıyım ve tabi ki onu göreceğim ve onu görmek isterim. Şimdi, onu bir süredir görmedim ve bu iyi bir şey değil, ama yine, kesinlikle önkoşul değil, ama şöyle diyelim, ortam bu toplantının yararlı, olumlu bir şey yaratacağı bir ortam olmalı. Sadece sosyal nedenlerden ötürü buluşmak için, hayır, bu ileriye doğru bir yol değil.”

Onlar böylesine burunlarından kıl aldırmazken, Ankara ne yapıyor?

İki gün önce AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, ekonomi ve hukuk alanında yapılacak olan reformların detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Pakette, “Gayrimüslimlerin dini bayramlarının tatil edilmesi” de varmış. Buna ilişkin olarak Özkan, şöyle konuştu:

Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da bile olmayan, Türkiye’de yaşayan gayrimüslim ya da farklı din ve inançta olan vatandaşlarımızın kendileri için kutsal sayılan ve ayinlerinin, bayramlarının olduğu günlerde resmi tatil getiriyoruz.”

Islahat Fermanı gibi!..

Başka?

Dün yapılan bu yılın ilk MGK toplantısında, “Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerinin çözümünde, her platformda öncelikle diplomasi ve diyalogdan yana olduğu, buna mukabil ülkemizin uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan hak, alâkâ ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğu bir kez daha” vurgulandı.

Keşke yöneticilerimiz, iç gündemdeki “militan” tartışmalarına gösterdikleri tepkinin yarısını, Yunanistan’ın “militanlıklarına” karşı da gösterse… Ve muhalifleri “kriminalize” etmek için harcadıkları enerjinin çeyreğini, Atina’nın suçlarını ortaya dökmede kullansa!..

Müyesser YILDIZ
29 Ocak 2021

Odatv link: https://odatv4.com/muhalefete-gosterdikleri-tepkinin-yarisini-yunanistana-gosterseler…-29012155.html

Kategori:Uncategorized