İçeriğe geç

28 Şubat Davasında Flaş Gelişme

28 Şubat’ın 24’üncü yıldönümünden 6 gün sonra 28 Şubat davasının akıbeti açısından flaş bir gelişme yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan tebliğnamede, bu davada müebbet hapis cezasına çarptırılan 21 sanıktan 15’inin cezalarının onanması istenirken, dönemin YÖK Başkanı Prof. Kemal Gürüz’ün darbeye yardımdan cezalandırılması, 1 sanığın ise beraatı öngörüldü. “Gizli ittifaktan” suçlanan, ancak haklarındaki ceza zamanaşımından düşürülen 10 sanıktan 4’ünün de darbeye yardımdan cezalandırılması talep edildi.

2012 yılında görülmeye başlayan, toplam 103 sanığın yargılandığı 28 Şubat davasında 13 Nisan 2018’de sonuçlandı. 

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, toplam 21 sanığa önce ağırlaştırılmış müebbet, ardından müebbet hapis cezası verdi. Müebbet hapis cezasına çarptırılan isimler şunlardı: 

Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Çetin Doğan, Ahmet Çörekçi, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Çetin Dizdar, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Hakkı Kılıç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar, Yıldırım Türker ve Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz.  

Mahkeme, haklarında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak” suçundan dava açılan Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır’ın eyleminin, “gizli ittifak” suçu kapsamında kaldığına hükmetti. Bu suçtan 10 yıllık zaman aşımı süresi bulunduğu için de sözkonusu sanıklar hakkındaki kamu davasını zaman aşımından düşürdü.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi de geçtiğimiz Haziran’da bu kararları aynen onarken, karardan sonra vefat eden sanıklardan İsmail Hakkı Karadayı, Çetin Dizdar ve Hikmet Köksal hakkındaki kamu davasını düşürdü. 

Bu onamadan sonra dosya Yargıtay’a geldi. 

Dosya üzerindeki incelemeyi tamamlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan tebliğnamede, Çevik Bir, Çetin Doğan, Ahmet Çörekçi, Hayri Bülent Alpkaya, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Erol Özkasnak, Hakkı Kılıç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türker hakkında verilen müebbet hapis cezasının onanmasının istendiği öğrenildi. 

Başsavcılığın, YÖK eski Başkanı Prof. Kemal Gürüz’ün darbe değil, darbeye yardımdan cezalandırılması, dönemin YÖK üyesi Erdoğan Öznal’ın da beraatı yönünde görüş bildirdiği kaydedildi. 

Alınan bilgilere göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yerel mahkemenin haklarındaki davayı “gizli ittifak” kapsamında değerlendirip, zaman aşımından düşürdüğü 10 sanıktan Şükrü Sarıışık, Orhan Yöney, Kamuran Orhon ile Altaç Atılan’ın ise darbeye yardımdan cezalandırılması gerektiğini belirtti.    

Bu tebliğnameden sonra 28 Şubat davası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülecek. 

Müyesser YILDIZ
5 Mart 2021

Odatv link: https://odatv4.com/28-subat-davasinda-flas-gelisme-05032115.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/28-subat-davasinda-flas-gelisme-203192

Kategori:Uncategorized