İçeriğe geç

THK’nın, Kılıçdaroğlu ve CHP’li Belediyelerin “Yardım Edelim” Çağrısına Cevabı Ne Oldu?

Ülkemizi kasıp kavuran yangınlarla birlikte yine Türk Hava Kurumu’nun hali ve elindeki yangın söndürme uçaklarının kullanılmaması tartışılmaya başlandı.

Bunun üzerine CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, 3 Ağustos’ta yaptıkları ortak bir açıklamayla, THK’nın yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını bildirdi.

Bu açıklamadan bir gün sonra ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana, Eskişehir, Hatay, İstanbul ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla birlikte Türk Hava Kurumu’nu ziyaret edip Kayyum Heyeti’nden bilgi aldı, Türkkuşu Yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin bir kurumu olan THK’nın günlük siyasi polemiklerin dışında tutularak ayağa kaldırılması gerektiğini, bunun için CHP’li 11 belediyenin katkı vereceğini; yeri, zamanı geldiğinde de protokol yapılabileceğini belirterek şunları söyledi:

Belediye başkanlarımıza toplumun duyduğu güven çok yüksek. Dolayısıyla eğer bize engel olmazlarsa, yani belediye başkanlarımıza engel olmazlarsa biz bu yardım kampanyasını açarız, değil 4 milyon, 14 milyon dolar para da toplarız. Yeter ki toplanan para yerinde, zamanında kullanılsın, israf edilmesin. Engel çıkarmasınlar, önümüzü açsınlar, biz otururuz Türk Hava Kurumu yetkilileriyle bütün bu sorunları aşmasını biliriz ve aşarız da.”

Yardım İçin Hesap Numarası Adres Gösterildi

CHP’li belediyeler ve Kılıçdaroğlu’nun bu girişimleri sonrasında yaşanan gelişmeyi aktaralım.

Dört gün önce Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın adıyla ve Gökçen Havacılık Lojistik Yöneticisinin imzasıyla, 11 Büyükşehir Belediyesi’ne, konusu işbirliği protokolü” olan, “Acele” kaydıyla bir yazı gönderildi.

1.5 sayfalık yazının girişinde önce şunlar anlatıldı:

Son günlerde ülkemiz genelinde yaşanan orman yangınları ve kamuoyunda sıkça tartışılan yangınlarla mücadele ve Türk Hava Kurumu yangın söndürme uçakları konularında göstermiş oluğunuz hassasiyet için teşekkür eder, bu badirnin en kısa sürede atlatılmasını temenni ederim. Türk Milletinin ve Vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda kurulan Türk Hava Kurumu’nun amacı, büyük Türk Milletinin maddi ve manevi desteğinde, Cumhurbaşanı ve Hükümetin yüksek himayelerinde, havacılığı Türk milletine benimsetmek ve sevdirmek üzere ilmi, teknik, turistik ve sportif alanda faaliyet göstermektedir. Kayyum Heyeti Mahkemece göreve atandığı tarihten itibaren THK ve bağlılarında yaptığı iş ve işlemler için Türk Medeni kanunu hükümleri doğrultusunda, vesayet makamından alınması gerekli izin ve yetkileri almıştır. Yine her yıl düzenli olarak hazırlanan gelir, gider, tasarruf ve faaliyetler açısından gerçekleştirilen faaliyet raporlarını, Vesayet makamı olan Sulh Huuk Mahkemesine ve Denetim makamı olan Asliye Hukuk Mahkemesine sunarak Mahkemeler tarafından onaylanmıştır. Kayyum Heyeti olarak göreve başlamamız sonrasında öncelikle yürütmekte olduğumuz ambulans helikopter işindeki aksaklıklar giderilmiş, sonrasında Kurumun içerisinde bulunduğu mali çıkmaza yönelik adımlar atılmış ve alacaklı bankalar ile ‘Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi’ imzalanmıştır. Bu süreç sonunda; yangınla mücadele konusunda Kurumumuza bağlı THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi vasıtasıyla 2021 yılı yangın sezonu için Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermek üzere 19 adet helikoper, 3 adet BE-200 amfibik uçak, 2 adet Chinook tipi helikopter, 5 adet IL-76 su atar olmak üzere 29 hava aracı kiralanmıştır. Kiralanan bu hava araçları halen aktif olarak orman yangını söndürme faaliyetlerinde Orman Genel Müdürlüğü komutasında hizmet vermeye devam etmektedir. Kiralanan hava araçları haricinde kurum envanterinde, halihazırda bakım ihtiyacı bulunan 6 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağı bulunmaktadır. Türk Hava Kurumu’nun içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar gözetilerek, Yüce Türk Milletinin emaneti bu uçakların tamirat, bakım ve onarım işlemlerinin sağlanması, uçakların faal ve uçuşa elverişli hale getirilmesi, sürekli kullanılabilir durumda bulundurulması ve hatta filonun genişletilmesi bizim de temennimizdir.”

Yazının devamında, Türk Hava Kurumu’nun fitre, zekat, kurban derisi toplama konularında belediyelerden her türlü destek ve yardımı aldığı kaydedilip, 4 Ağustos’taki ziyaret ve kamuoyunun doğru bilgilendirmelerinden dolayı belediye başkanlarına teşekkür edildikten sonra, “Kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsünde bulunan Derneğimiz, yardım toplama ve bağış kabul yetkisini haiz olup resmi internet sitemizde bulunan hesap numaralarına yardımlarınızı gönderebileceğiniz” hatırlatması yapıldı.

16 Ağustos’a Randevu Verildi

Bunun ardından da şöyle denildi:

Ayrıca devam eden yangınlar nedeniyle teknik ve idari yöneticilerin bu işlerle iştigal etmesi ve uçakların Ankara’da bulunmasından dolayı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanlığınızca da uygun görülmesi halinde, işbirliği protokolü talebinize yönelik 16 Ağustos 2021 tarihinde saat 14.00’te (THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi Genel Müdürü ve THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürünün de katılımıyla) Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı’nda sizleri ağırlamaktan memuniyet duyacağımızın bilinmesini saygılarımla arz ederim.”

İktidardan müdahale olmazsa bir şeyler yoluna girecek gibi gözüküyor. Haydi hayırlısı!..

Müyesser YILDIZ
12 Ağustos 2021

Kategori:Uncategorized