İçeriğe geç

Gerçekten Pes Doğrusu!..

Sanırım Yunanistan’da yaşanan şu olayları duymamışsınızdır…

Birkaç yıl önceydi; dönemin Genelkurmay Başkanı, Atatürk’e “firavun” diyen bir yazarı ziyaret etti. Yazarın bir mesaj verme niyeti olmalıydı ki, komutana, “Hani üniformalı kıyafetinizle gelecektiniz ya” diye sitemde bulundu.

Başka?

Okullarda okutulan bir öğrenci andında “Atatürk”ten söz ediliyordu. Eğitim Bakanlığı bunu yasakladı, Yunan yargısı da yasağı onayladı.

Başka?

Kiliseyken müzeye dönüştürülen bir mabedin yeniden kilise yapılması vesilesiyle düzenlenen törende, ülkenin en yetkili din adamı, kürsüye elinde kılıçla çıkıp Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Meclis Başkanı, Başbakan ile Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’nın huzurunda Atatürk’e lanet okudu. Yunanistan milli gününe sivil kıyafetlerle katılan komutanların bu törene üniformalarıyla gelmesi dikkat çekti.

Başka?

Bir dini mezuniyet törende, bir diğer din adamı adını vermeden Atatürk’ü lanetledi. Bu olay yine Cumhurbaşkanı Sakelaropulu başta olmak üzere çok sayıda yetkilinin huzurunda yaşandı.

Başka?

Bir grup emekli amiral, Atatürk’ün çok önemsediği Montrö Sözleşmesi’ne ilişkin bir açıklama yapınca haklarında soruşturma açıldı ve emekli askerlere konuşma yasağı getirildi.

Başka?

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun görüştüğü yabancı bir devlet adamı, ortak basın toplantısında, “Büyük reformist ve karizmatik lider Mustafa Kemal Atatürk” deyince Cumhurbaşkanlığı tercümanı bu sözleri Yunanca’ya çevirmedi. Yetkililer, “sehven” açıklaması yaptı; ancak o sözlerin Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde de sansürlendiği görüldü.

Evet Atatürk Karşıtlığı Düşmanlık Ve Barbarlıktır

Nihayetinde bu tablodan cesaret almış olmalı ki, birkaç gün önce Rum kesiminde şu oldu:

Okullarda okutulan bir ders kitabında Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması, ardından bu kitabın toplatılması talimatı verildi.

İşte bunun üzerine sabrı taşan Ankara, tabir-i caizse ayağa kalktı.

Dışişleri Bakanlığı’mız hemen bir açıklama yapıp, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimat, Rum Yönetiminin ülkemize ve KKTC’ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi ortaya koymaktadır. GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

GKRY yetkililerine, geçmişin omuzlarına yüklediği tarihi mirası ders kitaplarından sayfalar yırtarak silmenin mümkün olamayacağını hatırlatırım. Cumhuriyet’imizin kurucusu Atatürk’e ve O’nun nezdinde milletimize yapılan bu saygısızlık esasen Rumların Ada’daki Türk varlığına karşı hazımsızlığının en net göstergesidir, kınıyorum.”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, şunları söyledi:

GKRY yetkililerinin bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması talimatını vermesi, Rum kesimi yöneticilerinin Atatürk’ün temsil ettiği değerlerimize düşmanlığının ifadesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk’e ve Atatürk nezdinde Türk Milletine yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz. Bu düşmanca tutum, Atatürk’ün temsil ettiği ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ yaklaşımına karşı çağdışı bir yaklaşımdır. GKRY yetkililerinin bu barbarca yaklaşımı Kıbrıs Türkleri ile birlikte yaşama iradesi noktasındaki tahammülsüz yaklaşımlarının da açık göstergesidir. Savaşta yenik düşen Yunanistan lideri Venizelos’un 1934’te savaşın galibi Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermesi tarihi bir gerçektir. Yunan ve Rum liderlere bu tarihi mirası hatırlatıyor ve yüzleşmeye davet ediyoruz.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, “Bu çarpık ve düşmanca zihniyetin yeni bir örneğidir. Bu olay, kimlerle ve nelerle uğraştığımızı açıkça göstermektedir. Şiddetle reddediyor, şiddetle kınıyoruz. Gerçekten pes doğrusu.” diye konuştu.

Evet, gerçekten tek kelimeyle pes!..

Müyesser YILDIZ
10 Eylül 2021

Kategori:Uncategorized