İçeriğe geç

Şu Sorunlara Bir De Ali Erbaş Mı El Atsa?!

NATO müttefikimiz ve komşumuz Yunanistan’la ilişkimizlerimiz nasıl? En yetkili isimlerden birisinin ağzından ana başlıklarıyla aktaralım.

– Ege’de karasularını 12 mile çıkarmak istiyor. Bu olduğu takdirde, Ege’nin üçte ikisi Yunan gölü haline gelecek, gemilerimiz Akdeniz’e ulaşamayacak.

– Hava sahasının 10 mil olduğu iddiasında.

– 2012’den bu yana Gayri Askeri Statüdeki Adalar’da ülkemize yönelik 790 gemi ihlalinin yanı sıra 206 hava sahası ihlali, 27 kara suyu ihlali, 95 hava aracı tacizinde bulundu. Ayrıca 23 Gayrı Askeri Statüdeki Ada’nın “en az 16’sını” uluslararası anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdı. Her fırsatta Lozan’ı aşındırmaya aşındırmaya çalışıyor.

– Ege’de Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar üzerinde egemenlik hakkı iddia ediyor, hatta bunlardan bazılarını satışa çıkarıyor.

– Kuruluşundan günümüze kadar 7 aşamada yaklaşık 3 kat büyüklüğe ulaşan Yunanistan, yayılmacı anlayışını en açık şekilde ortaya koyuyor.

– Türkiye’ye bin 950 metre, Yunanistan’a ise 600 kilometre mesafedeki Meis Adası için 40 kilometrekarelik deniz yetki alanı talep edip Türkiye’yi Antalya Körfezi’ne hapsetmeye çalışıyor.

– AB değerlerini, insan haklarını ve uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy’de yaşayan Türk azınlığa yönelik baskıcı uygulamalarına devam ediyor. Son olarak Rodop ilinde 8, İskeçe’de 4 olmak üzere 12 azınlık okulunun faaliyetlerini durdurdu. Türk azınlık ilkokullarının sayısı son 25 yılda 231’den 103’e düştü. “Türk yoktur.” diyor. Kendi müftülerini seçmesine izin vermiyor.

– Yıllarca PKK, DHKP-C’li teröristlere Lavrion Kampında eğitim verdi. Şimdi bunlara ilave olarak FETÖ’ye de ev sahipliği yapıyor.

– Türkiye’ye karşı temelsiz suçlamalarda bulunup her türlü yalanını, yanlışını ve noksanını AB üyeliğine sığınarak örtbas etmek istiyor.

– Kıbrıs Türkü’nün hakkını hukukunu hiçe sayıyor, eşit varlığını kabul etmiyor.

Yunanistan Bunları Niye Yapıyor?

A’dan Z’ye gerçek olan bu tespitlerin sahibi mi? Savunma Bakanı Hulusi Akar. Son olarak 9 Eylül’de İzmir’in düşman işgâlinden kurtuluşunun yıldönümü vesilesiyle düzenlenen “Adalar Denizi ve Yunanistan İle Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu”nda tek tek anlattı.

Ancak beraberinde yine Türkiye’nin kimseye tehdit olmadığını, yayılmacı, müdahaleci” bir anlayış içinde bulunmadığını vurgulayıp şunları söyledi:

Türkiye, Yunanistan ile samimi ve güçlü ilişkiler geliştirmek istemekte, yaşanan sorunları, güvene dayalı ikili ilişkiler temelinde çözmeyi tercih etmektedir… Aramızdaki sorunların uluslararası hukuka uygun olarak, barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri içerisinde ve karşılıklı diyalog ile çözülebileceğine samimi olarak inanmaktayız.”

Akar’ın, tüm bunların Yunan devlet politikasının gereği yapıldığını görmezden gelip kuzu postuna bürünmüş” bazı siyasileri suçlamayı tercih ettiğini de kaydettikten sonra, Atina’nın sadece son 10 gün içinde “cevabi” nitelikteki icraatlarına bakalım.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias; Türkiye’yi Osmanlı İmparatorluğu’nu canlandırmakla suçladı. Kıbrıs, Suriye ve Libya’daki askerlerimizin yasadışı olduğunu, uluslararası hukuku tanımadığını öne sürüp, “Türkiye bu rotasını değiştirmezse, sonuçları olacak.” tehdidinde bulundu.

Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmanın illegal olduğu iddiasını tekrarladı.

Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesini eleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise uluslararası hukukun uygulanması konusunda iki ülke arasında “görüş ayrılıkları” bulunduğunu kaydedip, “Egemenlik haklarımızı savunacak gücümüz var. Sınırlarımızı nasıl koruyacağımızı ve kendi savunmamızı nasıl yapacağımızı kimse ile müzakere edecek halimiz yok.” dedi.

Bir de şunlar oldu:

Akar’ın “Türkiye’ye bin 950 metre, Yunanistan’a ise 600 kilometre mesafede” dediği Meis Adası’nın 78. kurtuluş günü kutlamaları münasebetiyle Yunan Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı, özel harekat birliği ile buraya geldi, Türkiye’ye yönelerek Yunanistan bayrağıyla poz verdi. Ve Savunma Bakan Panagiotopoulos, şöyle konuştu:

Burası Yunanistan sınırının sonu değil sınırlarının başladığı yerdir, aynı Batı Trakya’daki Dedeağaç sınırları gibi kara bölgesinin başladığı yerdir.”

Son olarak dün Atina’da biraraya gelen 9 Güney Avrupa ülkesi tarafından yayımlanan bildiride Rum-Yunan tezleri savunuldu.

Erdoğan’ın, Savunma ve Dışişleri Bakanlarımızın tüm çağrı, dilek ve temennilerine rağmen Yunanistan bildiğini okumaya devam ettiğine göre, bu işe de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş mı el atsa acaba?

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sırasında Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının önüne geçirildiğine göre, belki o, Yunanistan’ın anlayacağı dilden konuşmayı başarır!..

Müyesser YILDIZ
18 Eylül 2021

Kategori:Uncategorized