İçeriğe geç

Katar Katar “Kardeşlik”!..

Erdoğan’ın ay başındaki Katar ziyareti öncesi Rum kesimi, ABD Exxon Mobile ve Katar Petrol’le Türkiye’nin kıta sahanlığını da kapsayan bir alanda petrol ve doğalgaz arama anlaşması imzalayacağını duyurdu.

Ziyareti sırasında Katar için “özbeöz kardeşimiz” ifadesini kullanan Erdoğan’a, Rumlarla anlaşma meselesinin görüşülüp görüşülmediği sorulduğunda; “Söz konusu ruhsat sahasının bir kısmı Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlâl ediyor ve Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayıyor. Üzüntümüzü belirttik. Dışişleri Bakanlığı’mız bunun takipçisi olacak.” karşılığını verdi.

Ancak Erdoğan yurda döndükten hemen sonra o anlaşma imzalandı. Ankara’dan hiç kimseden, “Eyyy Katar!..” tepkisi gelmezken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM’de şu açıklamayı yaptı:

“Kim olursa olsun, bizim kıta sahanlığımıza bizden izinsiz kimse giremez. Ayrıca, KKTC’nin ruhsat verdiği sahalara da bizden izinsiz kimse giremez yani Kıbrıs etrafında. Dolayısıyla, bu anlaşmada beşinci parselde her iki ülke de taahhüt etti ki -Amerika ve Katar- bizim kıta sahanlığımızın içine girmeyecek… Girmeyecek, altında… Beşinci parselin, bizim kıta sahanlığımızın güney çizgisinin altında kalan kısmında…”

Aselsan’a Katar Markası

Sonrasında bir gelişme daha oldu; savunma sanayimizin önemli şirketlerinden ASELSAN’ın, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak “aselsan QATAR” markasını tescil ettirdiği ortaya çıktı.

Bir anlamda “kardeşliğimiz” de tescillendi!..

Türkiye Katarlıların İkinci Ülkesiymiş

Bugün Katar’ın milli günü. Bu münasebetle Katar Büyükelçiliği dün akşam Ankara’da bir resepsiyon verdi.

Resepsiyona Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler katılıp pasta kesti.

Konuşmasında; askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal çalışmalarla iki ülke arasındaki mevcut kardeşliği daha da pekiştirdiklerini belirten Akar, “Çeşitli şekillerde kederde, kıvançta bir ve beraber olmak suretiyle tek yürek olarak güçlüklere karşı birlikte karşı koyduk. Çok şükür, o zorlukları başarılı şekilde aştık. Şu anda da başta askeri konularda savunma ve güvenlik konularında olmak üzere samimi, dostane ve kardeşçe ilişkilerimiz yoğun şekilde devam etmekte.” dedi.

Katar Büyükelçisi Al Sani ise, “Bu güzel günü ikinci ülkemiz olarak sevdiğimiz ve her düzeyde en güçlü ve en sağlam bağlarla bağlı bulunduğumuz Türkiye’de ailemiz ve kardeşlerimizle kutluyoruz.” mesajı verdi.

Rum Kesimine Devasa Büyükelçilik

Katar milli günü Rum kesiminde de üç gün önce kutlandı. Niye erken kutlandı? Çünkü o gün Katar’ın Lefkoşa’da yaptırdığı yeni devasa büyükelçilik binasının açılışı vardı. Ayrıca büyükelçiliğin bulunduğu caddeye “Katar caddesi”, hemen oradaki parka ise “Doha” adı verildi.

Rum kesimindeki bu açılış ve kutlamaya Rum Lider Anastasiadis, Meclis Başkanı ve Savunma Bakanı katıldı.

Anastasiadis konuşmasında, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü, yeni büyükelçilik binasına yapılan yatırımın seviyesinin iki taraf arasındaki ortaklığın derinliğini yansıttığını, ülkesinin Katar ve AB arasındaki bağların güçlendirilmesine destek verdiğini anlatıp, şuna dikkat çekti:

“Aramızdaki bağın en son kanıtı, Katar Petrol ve Exxon Mobile arasında Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde çalışmaya devam etmek için imzalanan sözleşme oldu.”

Rum Savunma Bakanı Petrides, iki ülke arasındaki bağları övüp Katar’ın BM ilkelerine dayalı işbirliği yoluyla bölge halklarının barış, istikrar ve refahına önemli katkılarda bulunabileceğini söyledi.

Katar’ın Rum kesimindeki Büyükelçisi El Mulla da cadde ve parka verilen isimlerin, aralarındaki bağların gücünü yansıttığını, yeni büyükelçilik binasının ise iki ülke arasındaki işbirliğinin simgesi olacağını vurguladı.

İşte Katar’la katar katar “kardeşliğimizden” son manzaralar!..

Müyesser YILDIZ
18 Aralık 2021

Kategori:Uncategorized