İçeriğe geç

Harbiye’de Ali Erbaş Krizi mi Yaşandı?

Ankara’nın askeri kulislerinde iki ilginç iddia konuşuluyor.

İddialardan ilki, 30 Ağustos günü gerçekleştirilecek olan Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni’ne ilişkin.

Malûm; Erdoğan da bu törene katılıyor, konuşma yaptıktan sonra okulu birinci olarak bitiren teğmene diplomasını veriyor. Dereceye giren diğer teğmenler ise diplomalarını diğer devlet erkânının elinden alıyor. Örneğin geçen yılki törende diplomaları sırasıyla TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanları verdi.

İki gün sonraki törene gelirsek; haliyle, günlerdir yoğun provalar yapılıyor.

İşte bu provalara ilişkin anlatılanlar şöyle:

Normalde altıncı olan teğmene diplomasını Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu verirken onun değil Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’in ismi söyleniyor.

Harbiyeliler de buna tepki gösteriyor.

İkinci provada yine Ali Erbaş’ın ismi anons edilince bu defa Harbiyeliler “yuh” çekiyor.

Sonuç mu? Provalara Ali Erbaş’ın adı çıkarılarak devam ediliyor.

Doğru mudur değil midir, bilemeyiz; ama iddialar böyle. Önceki yıllara baktık; değil Ali Erbaş’ın Kara Harp Okulu’nda diploma takdimi, törenlere bile katılmamış.

Olay doğru ise şunları soralım:

Ali Erbaş ismi sadece prova niyetine mi kullanıldı veya kimi yetkililer tümüyle durumdan vazife çıkarıp yeni bir protokol düzeni mi oluşturmak istedi, yoksa Kara Harp Okulu’ndan başlanmak üzere Harp Okullarına da yönelik bir “açılıma” mı niyetlenildi?

Harp Okullarına da yönelik” dedik; çünkü Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 2021 yılından beri Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay mezuniyet törenlerine katılıyor, ama diploma takdiminde bulunmayıp sadece dua ediyor.

Jandarmada AKP Rengi mi?

Kulislerde konuşulan ikinci olay da, işte, geçen Salı gerçekleştirilen Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet törenine ilişkin.

İddialara göre; tören öncesi yapılan provalarda Türkiye haritası kareografisinde yer alacak 1923-2023 görseli için mezunlara turuncu, diğerlerine lacivert renk kıyafet giydirilip AKP’nin şarkısı Türkiye Yüzyılı’nın çalındı. Ancak mezunların bir bölümünün itirazı üzerine bu uygulamalardan vazgeçildi.

Erdoğan’ın katıldığı Salı günkü törende 1923-2023 görselini çizen askerlerin beyaz, Türkiye haritasını oluşturan askerlerin ise lacivert-kırmızı kıyafet giydiği, Türkiye Yüzyılı şarkısının ise çalınmadığı görüldü.

Hatırlanacağı üzere; geçen yıl Saray’da düzenlenen Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde AKP’nin o şarkısı çalınmış ve büyük tepki çekmişti.

Müyesser YILDIZ
28 Ağustos 2023

Kategori:Uncategorized