İçeriğe geç

Ergenekon Kumpası Hakimi: “CD’leri Necdet Özel Verdi”

Ergenekon kumpasının kritik hakimlerinden Hüsnü Çalmuk, sözde İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın bulunmaması için Genelkurmay Başkanlığı’nın bilgisayarları çatır çatır kırdığını, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in buna ilişkin CD’leri kendilerine vermesi sayesinde cunta yapılanmasının hükümete çökme çabasının belirlendiğini öne sürdü.

Ergenekon kumpası davasında görev alan dönemin hakim ve savcıları hakkında “görevi kötüye kullanma, hürriyeti tahdit, suç uydurma, evrakta sahtecilik” suçlamalarıyla ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görülen ve 5 yıldır devam eden davada sanıklar, savcının cezalandırılmaları yönünde görüş bildirdiği esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarını yapıyor.

Geçen hafta başlayan duruşmaların bugünkü celsesinde, örgüt üyeliğinden verilen hapis cezasını tamamlayıp tahliye edilen eski hakim Hüsnü Çalmuk savunmasına başladı. Çalmuk savunmasında şu iddiayı dillendirdi:

Genelkurmay Başkanlığı irticayla mücadele eylem planının ortaya çıkmaması için ilgili bölümdeki bütün bilgisayarları çatır çatır kırdırmıştır. O birimin bilgisayarlarının tamamını ya kırdırmıştır ya da sildirmiştir. Bununla ilgili aylarca çalışma yaptık. Ama daha sonra bunlara gerek kalmadı. Necdet Özel bu CD’leri verdi. Onun sayesinde bu cunta yapılanmasının hükümete çökme çabası belirlenmiştir.”

Çalmuk, Ergenekon’un gerekçeli kararının 15 gün içinde yazılmaması suçlamasıyla ilgili olarak da, “Biz Türkiye’nin arayıp bulamayacağı hakim ve savcılarız. Ama maalesef burada yargılanıyoruz.” dedi.

Muyesser YILDIZ
13 Mart 2024

Kategori:Uncategorized