İçeriğe geç

ODATV YAZDI KONU MECLİSE GELDİ

İstanbul’da yapılması planlanan 3. köprünün güzergahı henüz açıklanmamışken, kuruma ait satılması ve devredilmesi yasak arazileri, bu güzergahtaki arazilerle takas eden Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt’ın “Peygamber pazarlığı” TBMM’ye taşındı.

ODATV’nin ortaya çıkardığı icraatın peşine düşen MHP Genel Başkan Yardımcısı, Yozgat Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanvekili Mehmet Ekici, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplandırması talebiyle yazılı soru önergesi verdi. MHP’li Ekici, Arınç’a şu soruları yöneltti:

1- İstanbul’da yapılması planlanan 3. köprünün güzergahı açıklanmadan aylar önce Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt’ın, “İstanbul’a 3. köprü yapılmaya yapılacak mutlaka… Hani 3. köprünün rantını kim yedi diye araştırılıyor ya kimse bilemiyor daha şeyini… Dedim ki şu 3. köprünün muhtemel geçtiği yerlerden alalım arazileri dedim. 1 milyon 200 bin metrekare oralardan arazi aldık…” dediği doğru mudur?

2- Genel Müdür Beyazıt’ın son ana kadar gizli tutulduğu söylenen bu güzergahtan nasıl haberi olmuştur?

3- Genel Müdür Beyazıt’ın, “Devletle Peygamber pazarlığı yaptık” diyerek, 3. köprü güzergahındaki arazilerle takas ettiği Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bu araziler nerededir?

4- Takas edilen araziler içerisinde azınlıklara ait olduğu iddiasıyla, azınlık vakıflarına iadesi istenen araziler var mıdır ve bunların gerek Vakıflar Yasası değişmeden önceki, gerekse yasa değiştikten sonraki hukuki durumu nedir?

5- Söz konusu araziler üzerinde “satılamaz, devredilemez” şerhi var mıdır, varsa bunların büyüklüğü nedir?

6- Vakıflar Genel Müdürlüğü, 3. köprü güzergahında alınan 1 milyon 200 bin metrekare arazi üzerinde kimlerle, hangi projeleri gerçekleştirecektir?

7- Bu arazilerin takasıyla, TBMM’den geçen hafta Yargıtay’ın nihai kararı beklenmeden çıkarılan ve kamulaştırılan mülklerde 20 yıllık zaman aşımını kaldıran Kamulaştırma Yasası arasında bir bağlantı var mıdır? Bu kanunla, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde iken satılması veya devri yasak olan arazilerin satış ve devrinin önü mü açılmak istenmiştir?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized