İçeriğe geç

İMRALI’YA GİDEN SİYASETÇİLER KİMLER?

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan son 6 ayda İmralı’ya gidip, Abdullah Öcalan’la görüşen siyasetçi ve bürokratların listesini ele geçirdi. Ancak Seyhan, İmralı’ya giriş-çıkış ve kamera görüntü kayıtlarına ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan istediği resmi bilgiler gelene kadar o isimleri açıklamayacak. Seyhan, İmralı Cezaevi güvenliğinin İçişleri Bakanlığı’na devrinin, sırf bu görüşme trafiğini gizlemek amacıyla yapıldığını da öne sürüyor.

Bu yıl içinde İmralı’ya gidip, Öcalan’la görüşen siyasetçi ve bürokratları tespit eden CHP’li Tacidar Seyhan, iktidarın ne kadar şeffaf davranacağını ve doğru bilgi verip, vermeyeceğini görmek üzere önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bir soru yöneltti. Seyhan’ın, “Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcılarından biri İmralı Adası’na giderek, hükümlü Abdullah Öcalan’la görüşme yapmış mıdır?” sorusuna Adalet Bakanı Ergin anında, “İddialar gerçeği yansıtmamaktadır” cevabını verdi.

Seyhan ikinci aşamada Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e aynı konuda çeşitli sorular yöneltti. Seyhan, Milli Savunma Bakanlığı’ndan 2010 yılına ait İmralı giriş-çıkış kayıtlarıyla, kamera görüntülerini de istedi.

İmralı trafiğiyle ilgili araştırması hakkında ODATV’ye konuşan Seyhan, “Elimde güçlü bilgi ve belgeler var. Şimdi Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelecek cevabı bekliyorum. Eğer yanlış bilgi gelirse, elimdekileri açıklayacağım” dedi.

Seyhan, “Neden sadece 2010 kayıtları üzerinde durduğunu” ise şöyle açıkladı:

“Çünkü açılım sonrası süreci değerlendirme işinde birilerinin aracı kılındığı kanaati taşıyorum. Bugün yaşadığımız gerginlik ve saldırıların arkasında da bu pazarlıkların etkisi olduğuna inanıyorum. O yüzden de 2010 görüşmelerini deşifre etmek istiyorum.”

Öcalan’ın mektuplarını, Talabani ve Barzani’ye ulaştıranın da İmralı’ya giden bu “özel ziyaretçilerden” biri olabileceğini vurgulayan CHP’li Tacidar Seyhan, önemli bir kuşkusunu daha dillendirdi. Mayıs ayından itibaren İmralı Cezaevi güvenliğinin tümüyle İçişleri Bakanlığı’na devredildiğini hatırlatan Seyhan, söz konusu görüşme ve “diyalog” trafiğini gizlemek ve bundan sonraki giriş-çıkışları da tümüyle kontrol altına almak amacıyla bu yola girildiğini öne sürdü. Seyhan, şunları söyledi:

“Cezaevi güvenliğinin devri, geçmişteki bilgi ve kayıtların da devri anlamına gelir. Bu bilgi ve kayıtların akıbeti ne olur, bilemiyorum. Ancak en azından TSK’nın elindeki bilgileri saklama zorunluluğu olduğundan, geçmişteki bilgilere ulaşabileceğimize inanıyorum.”

CHP’li Seyhan, “Tespitlerinize göre, İmralı yolgeçen hanına mı döndü?” şeklindeki sorumuz üzerine, “İmralı yolgeçen hanına dönmedi. Ancak güvenlik ve denetimi bilinçli bir şekilde esnetiliyor. Bunun sebebi de İmralı’nın, siyasal irade tarafından kullanılmasıdır” dedi.

POLİS BANA GELSİN ŞİFREYİ KIRAYIM

Bilişim uzmanı olan CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, CHP eski lideri Deniz Baykal’la ilgili kasetin peşini de bırakmıyor. Görüntülerin Kanada’nın Toronto kentine Türkiye’den gönderildiğini, bu göndermenin yapıldığı bilgisayarın IP numarasının belli olduğunu vurgulayan Seyhan, “Emniyet veya istihbaratın istese bu işi 24 saatte çözebileceğini” söyledi.

Polisin görüntüleri yayınlayan habervaktim.com isimli sitenin merkezinden kopyaladığı bilgisayarın hard disklerin şifresini kıramadığı açıklamasına inanmadığını belirten Seyhan, “Bana gelsinler, hemen halledeyim” dedi.

Seyhan, partisi CHP’nin komplo kasedin peşine düşmemesine dolaylı şekilde göndermede bulunurken de şöyle konuştu:

“Komplo aracılığıyla siyasette egemen olmanın ortadan kaldırılması için büyük mücadele verilmeli, bu iş sonuna kadar götürülmelidir. Siyasette 50 yıllık ciddi emeği ve birikimi olan bir insana karşı hepimizin en azından vefa borcu var. Böyle bir insanın entrikalarla boğulmasına izin vermemiz lazım. Aksi durum Türk siyasetinde her tür entrikanın önünü açar ve büyük güvensizlik yaratır.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized