İçeriğe geç

Öcalan Nasıl Kurtulur

Herkes Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasını bekliyor. Bekleyenlerden birisi de MHP Lideri Bahçeli. Acaba “Diyarbakır’da ‘genel affa karşıyım’ desin, ben mahcup olmaya razıyım” çağrısının yansıması nasıl olacak?

Tahminimizi söyleyelim… BDP’nin, “isteklerimizi boykot yapa yapa alacağız”, “Öcalan’la görüşeceksin” diye meydan okuduğu bir atmosferde Erdoğan, Bahçeli’yi “mahçup” etmekten zevk duyacaktır!..

Zaten kimsenin sırtında yumurta küfesi olmadığını, dün başka-bugün başka konuştuğunu da görüyoruz. Kaldı ki Erdoğan, “genel affa” karşı çıkarken, samimi. O yüzden bizce çıta, “genel af” ifadesi değil, aynen 5 Haziran 2002’de, iktidara gelmeden 5 ay önce söylediği şu sözleri tekrarlayıp, tekrarlayamayacağı olmalıdır.

“Başta Öcalan olmak üzere, cezaları ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülecek kişilerin, aftan, şartlı salıvermelerden, infaz indirimlerinde v.s. yararlanmaları kesinlikle önlenmelidir.”

Daha önce vurguladık, genel affa PKK da karşı çıkıyor, zira “affedilecek bir şey yapmadıklarını” düşünüyorlar.

“Affa” herkes karşı çıktığına göre, geriye “şartlı salıverme, infaz indirimleri vs.” gibi, yasal düzenlemeler kalıyor ki, PKK’lılar ve “Öcalan’ın özgürleştirilmesini” kullanılacak asıl yöntemler bunlardır. Bunların adının “af” değil, “demokratikleşme” olacağını, eski DEP milletvekillerinin cezaevinden bu şekilde çıkarıldığını hatırlatmaya gerek yok herhalde!..

Anayasa değişikliğine “evet” çıkması halinde de hemen yapılabilecek bir iş… Öyle Başbakanın söylediği gibi “2011’de yepyeni bir Anayasa”yı beklemeye veya Öcalan’ın, “Referandumdan sonra beni seçim var diye oyalamalarına izin vermeyeceğim” diye korkmasına falan gerek de yok. Yeni Anayasa, “Kürt halkının kimliğinin resmen tanınması” için lazım. Oysa Öcalan’ın tüm derdi ve aciliyeti, İmralı’dan çıkartılması!..

O halde referandumdan çıkacak “evet”le alınacak bir güç ve Meclis’teki çoğunluğa dayanarak, “demokrasi-barış” için hazırlanacak yeni “paketlerle”, Terörle Mücadele, TCK, Ceza Muhakemeleri, Şartlı Salıverme gibi bazı yasaların değiştirilmesini kim engelleyebilir ki? Bu olası değişikliklerin “Öcalan’a uygulanamayacağı” gibi bir kayıt konması hukuken mümkün de değil… Diyelim ki koydular, uluslararası hukuku, kendi iç hukukumuzun üzerinde saymadık mı, AİHM’den dönüverir!..

Hele de Dışişleri Bakan Ahmet Davutoğlu, Hırant Dink “tecrübesinden” hareketle, artık AİHM’e savunma gönderme hakkımızdan vazgeçildiğini, tüm davalarda “dostane çözüme” gidileceğini açıklamadı mı?..

Bir tahminde daha bulunalım; Siyasi Partiler Yasası değiştirilip, Öcalan’ın 2011 veya sonraki seçimde “milletvekili” adaylığının önü dahi açılabilir!..

“2011’de seçim varken, AKP böyle bir şeye cesaret edemez” mi diyorsunuz? Efendim, referandumda havada uçuşan tehdit, şantaj ve baskılar size “evet”ten sonra “direneceklere” neler yapılabileceği konusunda bir fikir vermiyor mu?

“PKK’lılar ve Öcalan’ın özgürleştirilmesi” niyetinden neden bu kadar emin olduğumuza gelince;

AKP’nin geçmişteki girişimlerini geçelim… Affa çok şiddetle karşı çıkan AKP’liler arasında Bülent Arınç ve Cemil Çiçek de var değil mi? Geçen yıl CHP lideri Baykal, “Teröristler dağdan insin, teslim olsun bu iş bitsin” dediğinde Arınç bu sözlerle şöyle alay etti:

“Karikatür gibi bir şey…O zaman söyleyin, bizi dinlemiyorlar. Sizi belki dinlerler. Yani, Sayın Baykal grup toplantısında bir mesaj göndersin, ‘Ey teröristler, ertesi gün dağdan inin, silahlarınızı teslim edin, yargıya gidin, içerde 30 sene yatın ve terör meselesi böylece bitmiş olsun…’ Buna gülmenin ötesinde kaç kişinin cevap vereceğini düşünüyorsunuz? Bu dağlardaki kargaları bile güldürür…”

Çiçek de 20 gün kadar önce Kılıçdaroğlu’nun, “AKP giderse, terör biter” şeklindeki açıklamasına şu karşılığı verdi:

“Kandil’dekilerle mutabakatın mı var ki, sen gelince terör bitecek? Onlara silah bıraktıracak kadar onlar üzerinde hatırlı mısın ki, onlar silah bırakacak? Mutabakat mı yaptın derler adama…”

Bu sözleri tersten okuyalım… Affa en fazla karşı çıkan AKP’lilerin bile, “PKK’lıların kayıtsız-şartsız teslim olmasını” bir çözüm saymadığı ve ancak “Kandil’le bir mutabakatla” PKK’ya silah bıraktırılabileceğine inandığı görülmüyor mu?

O yüzden Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasından ziyade, Cumhurbaşkanı Gül’ün sessiz “yol haritası” ile Ahmet Türk-Aysel Tuğluk ikilisinin 5 Eylül’de Talabani ve Barzani’nin “veliahtı” Neçirvan Barzani’yle görüşmesine, bu görüşmeden önce de Gül’le buluşup, buluşmayacaklarına (Çünkü Talabani’den önce Gül’le görüşsek çok iyi olur demişlerdi) dikkat kesilelim diyoruz!..

Bir Referandumun Anatomisi; Dön Baba Dönelim

Hızlı, bir o kadar tarihi günler yaşıyoruz. Tarih babanın kayıtlarına geçmesi gereken çok not var… Onları da kısaca derleyelim:

Başbakan Erdoğan, “genel af” diyen Kılıçdaroğlu’na, “akıl hocanız kim?” sorusunu yöneltti. Nedense aklıma 2003’te “eve dönüş” niyetine çıkarılan, ama “dağa dönüş” olan yasa ve AKP Grubu’nda, “Bu yasayı kim istedi?” sorusuna, Dönemin Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün verdiği şu cevap geldi; “ABD istedi”…

Yandaş medyaya, MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde Barzani’ye yapılan yardımlar, “donuna” kadar sızdırıldı… Velev ki doğru, sözde veya gerçek Barzani o zamanlar PKK’yla mücadelemize yardım ediyordu. Ya şimdi? MHP, “Kandil’in elektriğini kim sağlıyor? Hem de kendi ülkemizdeki vatandaşlardan daha ucuza?” diye sorsa, yeter!..

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın, PKK-DTP’nin “demokratik özerklik” önerisine niye suskun kaldığını soruyor. Biz cevaplandıralım; O suskunluğun sebebi, RP İstanbul İl Başkanıyken, 2. Cumhuriyet tartışmaları kapsamında, “Değişim sürecinde bazı gruplar milli yapı içinde kalmak istemezlerse ne olacak? Mesela Kürtler biz ayrı yaşamak istiyoruz derse” şeklindeki bir soru üzerine, “Onun kararını halk verecek. Bu durumda belki Osmanlı eyaletler sistemi benzeri bir şey yapılabilir” demesi olmasın?!..

MHP Lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın eskiden “kafatasçı, ırkçı” suçlamasını yönelttiği ülkücüleri, şimdi “kardeşi” ilan etmesini eleştirip, “Sen kimi kandırıyorsun?” sorusunu yöneltiyor. Demek ki Erdoğan’ın 1992’de, “Babamın oğlu dahi olsa, benimle aynı davayı paylaşmıyorsa, ben öyle bir kardeş tanımıyorum” dediğini duymamış. Aynı davayı paylaşıyorsa “kardeş”, değilse, “babasının oğlu olsa, tanımıyor”un örneğiyle karşı karşıyayız, o kadar!..

“Ergenekon’un Alevileri hedef aldığı” öne sürüldü. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız’ın önüne “suikast krokileri” kondu, o da “Krokileri görünce kanım dondu, Ergenekon’un varlığına ikna olduğunu” açıkladı… Alevi çalıştayları düzenlendi… Dersim olaylarına “katliam” denildi, isyancının heykeli dikildi… Ama o da ne; Başbakan, Yargıdaki Alevileri kast ederek, “Dedelerden talimat döneminin bittiğini” söylemeye başladı. Bu, Alevileri hedef göstermenin en alası değilse, nedir? Altında, Balkız’a gösterilen krokileri İbrahim Şahin’in çizmediğinin Adli Tıp raporuyla belgelenmesinin, bunun ükerine Balkız’ın, “Çelişki var, sanki Alevileri taraf yapmak istediler” tespitinde bulunmasının ve dahi “Alevilerin referandumda ‘hayır’ diyeceğini” açıklamasına duyulan öfke mi var ne?

Başbakan Erdoğan, TÜSİAD’a, “Yarın evet oyu çıktığında hangi yüzle Ekonomik Sosyal Konsey çalışmalarına katılacaksınız?” dedi, TOBB’a “boykot” uygulattığını itiraf etti… İster misiniz “evet” çıkarsa, “Hayırcılar bu Anayasa kapsamı dışındadır” gibi bir karar alınsın?!..

İçişleri Bakanı Atalay, “seçim güvenliği” gerekçesiyle il il dolaşıyor. Bu arada gittiği illerin kanaat önderleriyle, “evet” toplantıları yapıyor. Yanında devletin valisi ve kaymakamları var… Muhalefet de, “Baskı var” diye yakınıyor.Nasıl olmasın ki?..

Atalay demişken, Kanal 24’te TÜSİAD’ın tavrı konusunda şu soruyu gündeme getirmiş; “İnsanın aklına başka şeyler geliyor. Yoksa bazı uluslararası faktörler mi var?”. Bu Anayasa değişikliğini en büyük desteği, ABD, AB, Barzani, Talabani, Bartholomeos, yabancı sermaye kuruluşları vermiyor mu? Bunlardan büyük “Uluslararası faktörler” kim ola ki? Irak’taki Müslümanların katili, Bush’un “finosu” (Bizim değil, İngiliz basınının benzetmesidir) eski İngiliz Başbakanı Tony Blair’in de daha dün çıkan kitabında Gül ve Erdoğan’ın “uyumunu” övmeye doyamamasına ne buyurulur?

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, referandum süreci başladığında camilere siyaset sokulmamasını, aksi halde yasal işlem yapılacağını duyurdu. Camilerde hocaların yaptığı konuşmaları geçelim… Bardakoğlu’nun daha birkaç gün önce Başbakan Yardımcısı Arınç’la birlikte Mardin’e gitmesi, burada bir AKP milletvekilinin ana-babası adına yaptırdığı camiyi açması, önce gece de “mezardakilere dahi evet oyu kullandırılmasını” isteyen Fethullah Gülen’e bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakıf’nın iftarına katılması, bizatihi referanduma destek değil midir?

Not çok, yerimiz yok… Şimdilik şöyle bitirelim; Erdoğan 1994’te Ümraniye’de iki şey söylemişti:

“Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor. Bu millet istedikten sonra tabii elden gidecek yahu…”

“Bu hukuku hazırlayanlar, bu düzenin kaldırılmasının maşası olacaklar…”

“Laikliğin” yerine, “üniter-milli yapıyı” koyun… Referandumla, aynen bu süreç yaşanıyor mu?.. “Millet isteği” ve “hukuk maşası”yla…

Erdoğan bugün de iki şey söylüyor. Birincisi, “Bitaraf olan bertaraf olur” sözü. Başta biz de tepki göstermiştik. Aslında çok doğru… Öyle bir noktadayız ki, hiç kimsenin “bitaraf olma” lüksü kalmadı!..

Çünkü Tekirdağ meydanında bas bas bağırdığı gibi, “İktidar veya muhalefeti değil, geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini oylatıyorlar”…

Çocuklarımızın geleceği için milyon kere “hayır”!..

Müyesser YILDIZ
3 Eylül 2010

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/ocalan-nasil-kurtulur-12276

Kategori:Uncategorized