İçeriğe geç

Son NATO Çullanması!..

Seul’deki buluşmada Başkan Obama, Başbakan Erdoğan’ı 20-21 Mayıs’ta Chicago’da yapılacak olan NATO zirvesine bizzat davet etti.

Kısa bir süre sonra Başbakan Erdoğan Suriye’deki karışıklık sebebiyle NATO’nun 5. maddesi nin işletilmesini; yani sınırlarımızın NATO tarafından korunmasını gündeme getirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu konuda Brüksel’deki NATO toplantısında mevkidaşlarını bilgilendirirken Beyaz Saray Avrupa Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall: “NATO’nun 4. ve 5. maddelerinin istişareleri için Türkler’den resmi bir talep gelmedi.” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Obama, Ladin’in öldürülüşünün birinci yıldönümünü Afganistan’da kutladı. Afganistan Devlet Başkanı Karzai ile ABD muharip güçlerinin 2014’te bu ülkeden çekilmesinden sonrasına dair anlaşma imzaladı. ABD’li yetkililer de Obama’nın Afganistan’ı NATO dışındaki önemli müttefiklerden biri olarak ilân edeceğini, bunun Obama yönetiminde bir ilk olacağını duyurdu.

Obama Afganistan’dayken Başbakan Erdoğan’la Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarihi rekor denilen 3 saatlik bir görüşme yaptı.

Tüm bunlardan önce Afganistan’da “teknik arıza” sonucu bir helikopterimizin düştüğünü, 5 rütbeli askerimizin öldüğünü hatırlayalım. Sahi ne oldu o “kaza” ile ilgili inceleme?!..

Erdoğan ve Özel’in Suriye’yi konuştuğu tahminleri yapıldı. Bana öyle geliyor ki, Afganistan’ı ve AB-NATO ortaklığını görüştüler.

Türkiye’de “tiyatro” oynanırken, sadece içeride değil dışarda çok önemli şeyler oluyor. Bunlardan biri NATO’nun yeni yapılanması.

ABD, NATO’daki gücünü ve ağırlığını azaltma kararı aldı. Sorumluluk AB’ye geçiyor.

Ama AB-NATO ilişkilerinde özellikle bir “diken” var. O “diken” bize göre Rum kesimi, AB-ABD’ye göre Türkiye. Rum kesiminin NATO’ya katılmasını veto etmekten vazgeçmemizi istiyorlar. İstemek ne kelime, üstümüze çullanıyorlar!

AB’de şu anda dönem başkanı Danimarka. Ama bu ülke AB’nin savunma politikasına katılmadığı için savunma dönem başkanlığını, Temmuz’da AB dönem başkanlığını devralacak olan Rum kesimi üstlenmiş durumda.

Şimdi, “devlet hazretleri” Suriye batağına battı mı: “Yetiş NATO madde 5!” pası verirse, emperyalizm oğlu emperyalizm: “Hele şu vetonu kaldır. Kıbrıs (rumlar) NATO’ya girsin.” golü atmaz mı?

Chicago zirvesi için yapılan pazarlıkları takip ediyor musunuz? AB gelecek; yani Rum kesimi. Türkiye, İslâm Konferansı Örgütü başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu gelsin diye bastırıyor; AB’nin olmamasını istiyor, İhsanoğlu ne alaka? Ana konunun Afganistan olacağını bu vesile ile öğrenmiş bulunuyoruz. ABD 2014’te çekileceğine göre, AB güdümlü NATO sorumluluğu üstlenecek. Yani Rum kesimi buyuracak, TSK gereğini yapacak!.. Çünkü AB’nin karar mekanizmasında yokuz, olmayacağız da!..

Emperyalizm bu kilidi de çözerse, ne siz sağ ne de ben selamet!.. Anlamını biraz daha açayım: Bu konu, Türkiye’nin geleceğini çok ciddi bir biçimde tehdit etmektedir.Bu konu belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne dek önüne çıkmış en ciddi problemlerden bir tanesidir.Neden hükümet bu konuda ne Meclis’e ne de kamuoyuna açıklama yapmaktan kaçınmaktadır? AB’nin ve NATO’nun bildiği mutabakat neden T.C. Hükümeti’nden, TBMM’den, Dışişleri Komisyonu’ndan ve halkımızdan gizlenmektedir? Böyle bir devlet yönetimi, böyle bir demokrasi anlayışı olmaz; kabul edilemez.Bütün bu olup bitenler göstermektedir; ki bu hükümet mal bakımından Türkiye’yi bir müstemleke haline getirdikten sonra ulusal güvenliğimizi de vesayet altına sokmaktadır.

Kaptırıp gittiğimi sanmayın. Bu tespitler benim değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın. 5 Aralık 2001’de AKP grup toplantısında söylemişti. Son sözü de şuydu:

“Bizim AK Parti olarak önümüzdeki süreçte bu gidişi engellemek için ne gerekiyorsa yapacağımızı şimdiden herkes bilsin.”

12 Eylül darbesini yapanların ilk işi Yunanistan’ın NATO’ya dönüşüne izin vermek oldu…

Obama başkan seçildi. AKP iktidarının hediyesi, Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına dönmesini sağlamak oldu…

Davullu-zurnalı ilânı yapılan “sivil darbe”nin ilk işi Rum kesiminin NATO üyeliğine onay vermek olmaz inşallah!..

Silivri’den kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

3 Mayıs 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/son-nato-cullanmasi-1005121200.html

Kategori:Uncategorized