İçeriğe geç

Uludere ya da Murdoch’la Sorun!..

Erdoğan “The Empty Quarter”yi okudu mu?

Başbakan Erdoğan’a göre, Wall Street Journal’ın Uludere istihbaratına ilişkin haberi yalan. Dahası seçimlerde Başkan Obama’yı zor duruma düşürmek için yapılmış. Kabul. Kabul, ama Pentagon da mı Obama’nın seçimleri kaybetmesini istiyor? Onun için mi WSJ’ın haberini net bir şekilde yalanlamadı? Obama’nın, Savunma Bakanı -ve CIA eski şefi- Panetta’yı derhal azletmesi gerekmez miydi?

Aslında can alıcı açıklamayı AKP’nin ikinci ismi Hüseyin Çelik yaptı. İşte o sözleri:

“Haberi yapan Murdoch’un gazetesi. Murdoch’un gazetelerinin İngiltere’de ne halde olduğunu, kaç kişinin gözaltına alınıp tutuklandığını herkes biliyor.”

Doğru bir tespit. Ama, lâkin, fakat benim de tespitlerim var. Hemen sıralayayım:

Biz tutuklu gazeteciler meselesi ne zaman gündeme gelse Başbakan Erdoğan bizleri “terörist, tecavüzcü, soyguncu” ilân etti. Hep de Murdoch’un gazeteleri ile ilgili telekulak soruşturmasında gözaltına alınan gazetecileri örnek verdi. İddialara göre, adamlar birçok kişiyi yasadışı dinlemiş, polise rüşvet vermiş. Silivri’de bu durumda kimse yok; ama Başbakan Murdoch gazetecileri örneğinde ısrar etti.

İngiltere’deki soruşturma Murdoch’a kadar uzandı. Hatta İngiltere Parlamentosu bünyesinde bir komisyon kuruldu ve bu komisyonun hazırladığı raporda Murdoch da suçlandı. Komisyon: “Rupert Murdoch büyük uluslararası bir şirketi yönetme faaliyetine uygun biri değil.” sonucuna vardı. Ayrıca Murdoch’un yüzde 39’una sahip olduğu İngiltere’nin ünlü Sky TV’sini kontrol etmemesi gerektiğini ima etti.

Tam o günlerde Murdoch’un şu Uludere haberini de yayınlayan WSJ’yi, Murdoch’un şirketi News Corporation’un ATV ve Sabah’a talip olduğunu, bunun için 1 milyar doların gözden çıkarıldığını duyurdu.

Ve Başbakan Erdoğan yine o günlerde Bay Murdoch’u Başbakanlık’ta kabul edip tam 1 saat 10 dakika görüştü. Görüşmeyle ilgili olarak AA ve yandaş medyanın aldığı bilgilere göre, “Murdoch medya sektörü açısından Türkiye’yi önemli bir ülke olarak gördüklerini ve yatırımlarını artırmayı arzuladıklarını” söylemişti. Ayrıca Sky Tv, Arapça haber kanalı açmayı planlıyordu. Elbette ATV ve Sabah’a da talip olmuştu.

AKP’nin 2 numaralı ismi Hüseyin Çelik’in Uludere haberinden sonra Wall Street Journal’la ilgili yaptığı açıklamayı esas alırsak, aklınıza ne gelir? En azından: “Böyle sabıkalı bir adamla ne görüşüldü?” diye sorulmaz mı?

Murdoch’un Başbakanlık ziyaretine John Philby’e ait, ilk baskısı 1933’de yapılan, “The Empty Quarter” isimli bir kitapla geldiği ve bunu Erdoğan’a hediye ettiği de yazılmıştı. John Philby kim? Osmanlı’ya karşı Arap isyanını ateşleyen meşhur Arabistan’lı Lawrence’ın amiri; yani kıdemli casus. Ya kitabın ismi? Düz İngilizce’de “Boş Çeyrek” diye tercüme edilebilir; ama İngilizce’de Arabistan Çölü için kullanılan bir terim. Bu çölün en önemli özelliği de en verimli petrol sahası Gaffar ve Şeyba’nın The Empty Quarter’ın tam ortasında bulunması.

Acaba Murdoch’un böyle bir hediyeden “muradı” neydi ve acaba Başbakan Erdoğan o kitabı okudu mu?

Önemli bir soru daha; Cumhurbaşkanı Gül ABD yolunda, WSJ’ın Uludere haberinden önceden haberdar olduklarını söyleyiverdi. 27 Nisan muhtırasından 1 saat önce haberi olan, Suriye’deki gelişmeleri dakika dakika izleyen Gül, bunu da biliyormuş. Öyleyse naçizane bir sorum olacak: neden engellemediler? “Elin adamlarına sansür olur mu?” diyeceksiniz. Peki, niye WSJ yazarlarının sorularına 3 hafta boyunca cevap verilmesini, en azından Türkiye’nin tezlerinin de haberde yer almasını sağlamadılar? Sözün özü; bu pilav daha çok su kaldırır!..

Silivri’den kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

21 Mayıs 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/uludere-katliaminda-bu-sozler-hic-konusulmadi-2705121200.html

Kategori:Uncategorized