İçeriğe geç

Uzmanların Gözüyle TÜBİTAK Raporu

Öncelikle büyük bir özür borcum var. TÜBİTAK raporunun detaylarını aktarırken, virüs çetesinin her birimizden kaç ay çaldığını yazdım. Ama en önemlisini, hayatı çalınan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu’nu atladım. Hiç birimizin tanımadığı bu insan, bu komplo yüzünden konulduğu Silivri’de hayatını kaybetti. Bizlerin öyle veya böyle umudumuz, hakkımızdaki iftiraları çürütme imkanımız oldu; ama o hakim karşısına bile çıkamadı. Ömrünü devlet hizmetine vermişti, Afganistan’dan kendi ayağıyla gelmişti. “Terörist” diye konulduğu Silivri’den tabutla çıkabildi. Ve o “terörist” al bayrakla uğurlandı. Allah gani gani rahmet eylesin.

İki gündür TÜBİTAK raporunda bizim gördüklerimizi aktardık. Şimdi bir de işin uzmanları ne diyor, bunu aktaralım. Uzmanlar, benim bilgisayarım üzerinde ODTÜ’de yapılan incelemeden sonra hazırlanan Ekim 2011 tarihli rapor ile TÜBİTAK’ın raporunu önlerine koyup, karşılaştırdı. İşte vardıkları sonuçlar:TÜBİTAK raporu, ODTÜ raporunu incelemiş ve bu raporda yer alan tespitlerin hiçbirisi için “yanlıştır” dememiştir.TÜBİTAK, Delil-3 (Müyesser Yıldız’ın bilgisayarı)’e ilişkin dava delili olarak belirtilen 4 dosyanın tümü için yine ODTÜ raporuna paralel olarak: “… dosyanın ilgili bilgisayar kullanıcısı tarafından oluşturulmadığı veya değiştirilmediği değerlendirilmektedir.” ifadesini net olarak kullanmıştır. Ve bu ifade diğer bilgisayarlar (Delil-1: OdaTv bilgisayarı, Delil-2: Barış Pehlivan’ın bilgisayarı) için de tekrarlanmıştır.ODTÜ raporu sadece Delil-3’e ilişkindir ve bilgisayarı uzaktan erişilebilir kılan virüs yazılımlarının izlerinin olduğu saptanmıştır. TÜBİTAK raporunda sözkonusu virüs yazılımlarının üç bilgisayarda da çalıştığı ortaya konmuştur. TÜBİTAK, aynen ODTÜ raporunda olduğu gibi, bu virüslerin hedefli bir e-posta saldırısı aracılığıyla yerleştirildiğini belirtmiştir. Yine her iki raporda, bu durumu tespit eden farklı teknik bulguların aynı anda var olduğu işaret edilmiştir. TÜBİTAK raporunun 272. sayfasında sıralanan kıstasların hepsi üç delil için de geçerli sayılmıştır.TÜBİTAK incelemesinde, hedefli saldırı sonucu gönderilen virüsün, incelenen bilgisayarlarda çalışmış olduğu büyük bir kesinlikle tespit edilmiş ve rapora yansıtılmıştır.TÜBİTAK raporunda, hedefli e-posta saldırısının kaynağı konusunda, ODTÜ raporunda belirtilen bilgiler doğrulanmış, kaynağın ABD’deki Jangomail isimli e-posta servis sağlayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Saldırı yapan kişinin tespiti için ilgili makamlarla iletişime geçilip, Jangomail şirketinden ilgili IP ve kullanıcı kayıtlarının istenmesi gerekliliği belirtilmiştir.

Her şey ayan beyan ortada. Buna rağmen birileri hala: “Virüs iddiası çöktü!” diyebiliyor. Okuma, anlama özürlü olduklarından değil, kendi “komplo” teorilerinin çöktüğünü görmek ve kabul etmek istememeleri bu telaşın sebebi. Yeniçağ Gazetesi Yazarı sevgili Selcan Taşçı ne güzel sormuş: “Kafa mı buluyorsunuz?” diye. O yazıyı da mutlaka okuyun.

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

29 Ağustos 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/uzmanlarin-gozuyle-tubitak-raporu-2908121200.html

Kategori:Uncategorized