İçeriğe geç

Silivri’yi Sevenlere!..

Hürriyet Gazetesi bugün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nun Silivri ile ilgili taslak raporunu manşete taşımış. Rapora göre, Silivri’de “su ve akustik” dışında hiçbir sorun yokmuş. Haberin detaylarını aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21640781.asp

Ama bundan önce söylemek istediklerim var.

Silivri’ye gelen heyet koğuşumu ziyaret edip benimle de görüştü. Benden önce İlker Başbuğ, Mustafa Balbay ve Soner Yalçın’la konuşmuşlardı. Görüldü ki, herkes birbirinden habersiz, aynı şeyi, şunu anlatmış:

“Artık buradaki şartlar umurumuzda değil. Biz büyük bir hukuk katliamı, hukuk soykırımı olduğu için buradayız. Önce bu hukuk katliamına el atın, bir kez buradaki duruşmaları izleyin…”

Komisyon Başkanı, “Yargılamanın, komisyonun inceleme alanına girmediğini” belirtmekle yetindi.

Taslak raporda ismim belirtilmeden, “koğuşta tek kalan kadın” denilerek şu da anlatılmış:

“Ziyaret edilen koğuşta tek başına kalan kadın tutuklu ile görüşülmüştür. Tutuklu tarafından, tek başına kalmasının kendi isteğiyle gerçekleştiği, bu tavrının cezaevi idaresiyle ilgisinin bulunmadığı ifade edilmiştir.”

Oysa koğuşta tek başıma kalmayı ben istememiştim. Evet, bunda doğrudan cezaevi idaresinin de bir sorumluluğu yoktu. Tümüyle orada yaşanan bazı olayların getirdiği zorunlu bir sonuçtu. Yaklaşık 13 aydır neden tek başıma kaldığımı yazılmamak kaydıyla komisyon üyelerine aktardım, buna ilişkin belgelerin devletin, savcılığın kayıtlarında olduğunu söyledim. Gerçek böyleyken bu ifadelerin kullanılması, raporun objektifliği konusunda herhalde herkese bir fikir verecektir.

Sonuç olarak;

Adalet Bakanı Sadullah Ergin bir grup gazeteciyi Silivri’de “turistik tur”a getirdiğinde de Silivri güzellemesi yapılmıştı!..

Adalet Bakanlığı müfettişleri gelse, herhalde ancak bu kadar ‘olumlu’ bir rapor hazırlardı!..

Ve bir soru: acaba komisyon üyeleri değil 15.5 ay, bir yaz veya bir kış günü sadece 15.5 saat Silivri’de kalsalar, o rapor yine bu kadar ‘olumlu’ mu olurdu?

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

7 Ekim 2012

Kategori:Uncategorized