İçeriğe geç

Antikapitalist Müslüman Eliaçık: “28 Şubat’ın Silivri’si Yoktu”

Tescilli bir “Ergenekoncu-ulusalcı”, eski mücahit arkadaşlarınca“Ergenekoncu-ulusalcı” gibi ithamlaramaruz kalan antikapitalist bir Müslümanla karşılaşırsa ne olur? Elbette enönce, “darbeciliği, Silivri’yi, özelyetkili mahkemeleri” konuşur. Ahmet Hakan’ın ifadesiyle, o bir “tabu yıkan”. Bu sefer de İslâmcı camiaadına “Silivri tabusunu” yıkacağabenziyor.

Müslümanmuhaliflerin en aykırı ismi düşünür-yazar İhsan Eliaçık’tan söz ediyorum. İlkkez hafta sonu Ankara’da Kitap Fuarı’nda karşılaştık, tanıştık. Doğu Kitapevistandında birlikte 3-4 saat kitap imzaladık. O “İslâmcı”, ben

“Ergenekoncu”.

Önce ben sordum;“Darbeciye, Ergenekoncuya benziyormuyum?” diye. İri cüssesiyle şöyle tepeden baktı, peşinden gülerek, “Senden ne darbeci, ne Ergenekoncu olur”diye sıkıca sarıldı.

Sonra Odatvdavasını sordu. İddiannamenin tamamen haberlerden oluştuğunu, buna rağmen enönce medya eliyle infaza uğradığımızı anlattım.

“Desene 28 Şubat gibi” deyip, başlattıanlatmaya:

“28 Şubat’ta gözaltına alındığımda, duraktabeklerken selamlaştığım kişiyi sordular. Örgütsel buluşma falan mı var diye.Akşamına da adamcağızı yüzleşmeye getirdiler. Oysa sadece ve sadece birselamlaşmaydı. Geçen sene 1 Mayıs’ta hani Fatih Camii’nde AVM şantiyelerindeyanan, barajlarda boğulan işçiler için gıyabında cenaze namazı kılıp, sonraTaksim’e yürüdük. Bu arada Şişli’de olaylar çıkmış, gözaltına alınanlararasında kızım Zeynep de vardı. Zeynep 4 gün gözaltında kaldı. Ama o dört günboyunda malum televizyonlar bir benim namaz kılarken görüntümü, bir de Şişli’deinen cam-çerçeveyi köpürte köpürte, korkutucu müziklerle verdiler.”

-Hesabı Üzerime YıkanMücahitler Müteahhit Oldu-

Bu dönemin 28 Şubat’tan daha beter, dahaağır olduğunda ısrarlıydım. Peşpeşe, “Neylesuçlandınız, kaç kişi alındı, kaç gün yattınız?” sorularını yönelttim.

Söz İhsan Eliaçık’ın:

“Gerekligereksiz irticai örgüt mensubu diyerek defalarca evimi bastılar. 2 keregözaltına alındım. Birinde 1 hafta, ikincisinde 25-30 gün hapis yattım.İrticadan, örgütten yargılandım. Her konuşmam, her yazım mahkemelik oldu. Toplam30 davadan yargılandım, bu davalar 5-6 yıl sürdü.

28 Şubat’ta içeri alınan 10-15 kişiyi geçmez. TümKayseri’nin başörtüsü, İmam-Hatip yürüyüşlerinin tek tek hesabını ben verdim.Hesap vermeyen, benim üstüne yıkan mücahitler müteahhit oldu, hükümetteler. Benise yine hükümetle mücadele ediyorum.

Şimdi onlar beni ‘Ergenekoncu musun, ulusalcı mısın’diye suçluyor. Ben iktidara muhalifim, kimliğine bakmadan iktidarda kim varsaona muhalifim diyorum.

28 Şubat veya bugün; İktidarda kim olursa olsun devletintemel davranışlarını değiştirmek yerine, kendi davranışlarını devlet halinegetiriyorlar. İster Kemalist, ister İslâmcı, isterse ileride Kürt olsun. Elinesopa alan bir grup, öbür tarafı tasfiye ediyor, eziyor. Egemenlik anlayışından vazgeçip,ortaklık zihniyetine geçmedikçe, buböyle devam eder, gider.”

-28 Şubat’ın ÖzelHukuku, Özel Mahkemesi Yoktu-

Peki 28 Şubat’ınyargılamaları, cezaevi şartları? İşte Eliaçık burada 28 Şubat’la, bugününfarkını açık seçik ortaya koydu:

“28 Şubat mağdurları özel bir yere doldurulmadı.Silivri gibi cezaevi yoktu. Kim nerede yakalandıysa veya suç nerede işlediyseoranın mahkemelerinde yargılandı. Özel yetkili yoktu. Herkese özel bir mahkemeheyeti seçilmiyor, özel şartlar uygulanmıyordu. 28 Şubat’takiler olağanüstüşartlara başvurmadılar, o zamanki hukuk neyse onu uyguladılar. O postmoderndi.Bu ise abdestli kapitalizm. Tek kelimeyle kapitalizme abdest aldırıyorlar.”

-RantKokusu Almazlarsa 300 Metre Yol BileYapmazlar-

İyi ama buiktidar “özgürlük, demokrasi, ilerihukuk” diyordu. Yoksa İhsan Eliaçık bunlara da mı inanmıyor? İşte cevabı:

“Bunların özgürlük kapasitesi yok. Şahsi menfaatçiçıktılar. Rant kokusu almazlarsa 300 metre yol bile yapmaz hale geldiler.”

-SilivriDavaları; 10’un 8’i Kurgu, İftiradır-

Bunlardan sonrayeniden, “Size göre de biz Ergenekoncumuyuz?” diye sordum.

“Ergenekon, Balyoz külliyen yoktur demiyorum. Kenditecrübemden hareketle şunu söylüyorum; Devlet’in 10 dediğinin, 8’i kurgu, iftiradır.Kurunun yanında yaş da yanıyor” karşılığını verdi.

Sonuç sorusu; “28 Şubat mı daha ağır, bu dönemde olanlarmı?”…

Sonuç cevabı: “Bugünkü daha ağır. Bir giren 2 seneden önceçıkamıyor…”

İhsan Eliaçık’ı8 Nisan’da Silivri’ye de davet ettim. Bu kadar tecrübeden sonra oradakiyargılamaları görmesinin, görüşlerine önemli katkılar yapacağına inandığımıbelirttim.

“Evet, 8 Nisan’da olmasa da ileriki günlerdeolabilir”dedi.

Silivri,Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

3 Nisan 2013

Kategori:Uncategorized