İçeriğe geç

Genelkurmay’a “garanti” Nagehan Alçı’dan geldi

Teröristlerin ellerini kollarını sallayarak gitmeleri “açılımı”nda tıkanma yaşanıyor. PKK Meclis’ten “kanun çıkarın” diyor. Başbakan Erdoğan da PKK’lılar geçerken, güvenlik güçlerinin “rahat” pozisyonda durması için yazılı talimat vermeyi planlıyor.

Oysa Başdanışmanı Yalçın Akdoğan bile kabul etti ki;

“Bunlar olacak iş değil. Hükümet hukuka aykırı bir şekilde herhangi bir kamu kurumuna talimat verebilir mi?”

Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki son kararını da yazacağım, ama ondan önce müjdelemem(!) gereken daha önemli bir gelişme var.

Yeni Türkiye’nin yeni gazetecilerinden Nagehan Alçı diyor ki;

“Bir demokraside generallerin ve tüm bürokratların sivil hükümetin yazılı ve sözlü emirlerini yerine getirmesi ‘yargılanma’ konusu olamaz… Bilakis, bir demokratik hukuk devletinde eğer bürokratlar Başbakan’ın talimatlarına uymazlarsa yargılanırlar… O yüzden generaller ve Genelkurmay rahat olsun… Demokrasiyle başa gelmiş sivil hükümetin yazılı veya sözlü emirlerine itaat etti diye bu ülkede hiçbir asker ceza almaz, içeri girmez…”

“Başbakan’ın belirlediği devlet politikasını” tanımayacak memur, savcı ve hakimlerin meslek hayatlarının sona ereceğini ve bu yaptıklarının hesabını çok ağır vereceğini de hatırlatan Alçı, ekliyor:

“Ama ben hiçbir savcının bu süreçte böyle bir akılsızlığa ve hukuksuzluğa yelteneceğini sanmıyorum…”

Nagehan Alçı bu garantiyi verip, gerekli uyarıları yaptığına göre, bence artık Başbakan’ın talimat yazmasına gerek kalmamıştır. Alçı’nın bugünkü yazısı UYAP üzerinden Genelkurmay, Emniyet ve HSYK’ya gönderildi mi tamamdır?

Umarım özellikle generaller, Nagehan Hanım’ın mesajını dikkate alır!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized