İçeriğe geç

Kandil Bulantısına; Ayran Üstü İngiliz Viskisi!..

Gündem sihirbazı Başbakan Erdoğan, Kandil’deki Kara-yılan’ın meydan okumalarıyla çarpılan milleti ayranla ayıltmaya çalışıyor.

4 aydır PKK eksenli, 1 haftadır da Kandil merkezli yaşanan “zina” görüntü ve haberlerinden sonra gerçek bir içki tarifi vermek farz oldu.

Odatv iddiannamesinin büyük kısmı PKK haberleri… O haberlerle, “Ergenekon adına terör örgütünün propagandasını yapmışız”!.. Bizatihi bana, “2010’daki İmralı pazarlıklarını neden yazdığım” soruldu. Prof. Yalçın Küçük, Bekaa’da teröristbaşıyla görüştüğü için “PKK’yı yönetmekle” suçlanıyor ve bu yüzden 2 yıl 1 aydır tutuklu. Keza Ergenekon davasında İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek’in de “suçlarından” birisi teröristbaşıyla görüşmüş olması.

İşte içki tarifim:

Bu Odatv iddiannamesi kaynatılır. Soğumaya bırakılır, sonra bir taşım daha kaynatılır. Soğutulur. Üzerine Ergenekon iddiannamesindeki Perinçek’le ilgili bölüm katılır. Son bir kez kaynatılır. Soğutulup, demlendikten sonra üzerine “akil tozu” serpilip ülkenin önde gelen yöneticileri ve medya mensuplarınca afiyetle içilir!..

“Sürecin” gizli kahramanlarından Cengiz Çandar buyuruyor ki; “Türk medyasının ‘Kandil seferi’nden sonra, ‘KCK Basın Davası’ çökmüş olmalıdır”!..

Dikkat buyurun; “Ergenekon, Odatv davası” demiyor, “KCK basın davası” diyor. Demediği için hatırım kalmadı; aksine memnun oldum. Farkında olmadan iktidarı, yargısı, medyasıyla nasıl kollektif suç işlendiğini itiraf ettiği için önemsedim.

Sarhoşluk hâli işte!.. Bu sarhoşluğa ancak ayran iyi gelir!..

Milli Kim, İçkisi Ne?

Başbakan Erdoğan’ın şu “milli içki” kampanyasına dair anlatacaklarım da var.

Milletin adı silinirken, kimin ve hangi milletin “milli”sidir bu?

Gelin önce ülke içi ufak bir içki turu yapalım:

AKP Genel Başkanı sıfatıyla ilk röportajını 28 Ağustos 2001’de Hürriyet’ten Cüneyt Ülsever’e veren Erdoğan, şunları söyler:

“İçen, fazla kaçıran birisi yolda bir kaza yaptığı zaman, oradaki suça yataklık etmiş insan durumuna geliniyor. Ben İstanbul’da hiçbir özel sektöre ait olan bir yeri kapatmadım. Bugün Amerika’da, Finlandiya’da, Avrupa’nın değişik ülkelerinde, hatta dünyanın bütününde diyebilirim, geri kalmış ülkeleri kast etmiyorum, alkollü içkileri devlet vermez, alkollü içkileri özel sektör verir. Hatta karar alır, üzerine bantı yapıştırır. Nedir; ‘Sağlığınıza zararlıdır’. Ama bizde alkollü içkiyi kim üretiyor, ağırlıklı olarak Tekel üretiyor. Ben şunu yaparım, Tekel’i süratle özelleştiririm. Üretmem. Bunu özel sektör üretsin…”

Erdoğan Ocak 2002’de partisini tanıtmak ve Davos toplantısına katılmak üzere gittiği ABD’de bu defa ‘‘alkollü içki satışı için referandum” önerir. Ülkede kıyamet kopar. Bu tepkilere 13-14 Şubat 2002’de şu sert ifadelerle cevap verir:

“Kimseye değişmek, değişmemek hesabını vermeye Tayyip Erdoğan mecbur değil. Tayyip Erdoğan, bu haliyle milletinin karşısındadır. Diğer siyasi anlayışta ve kanaatte olanlar ne yazarlarsa yazsınlar, ne çizerlerse çizsinler… Kamusal alanlarda içki kullanımı için bu uygulamaya başvuracağız, özel alanlara ise karışmayacağız… Kimse bizim tek meyhane bile kapattığımızı söyleyemez. Devlet, yani baba, evlatlarını korumak için önlem almayacak mı? Sağlığa zararlı diye üzerine işaret koyacaksınız, sonra da teşvik edeceksiniz, bu ne menem bir iştir? Özel alanlarda, meyhanelerde, restoranlarda istediğiniz kadar için… İktidara geldiğimizde ilk yapacağımız iş TEKEL’i özelleştirmek olacak… Noktayı koydum, iş bitti. Benim tarafımdan bundan sonra konu gündeme gelmez. Toplumsal mutabakat bizim için her zaman çözüm noktası olacaktır.”

TEKEL’i özelleştirdi… “Asıl içki içmeyenlere mahalle baskısı yapılıyor” diye diye, kamusal alanlarda “referandum” yapılmasına gerek kalmadan fiili içki yasağına geçti.

Nihayet sıra “milli içki” atamasına geldi: ayran!..

İnanmayacaksınız, ama bu “açılım”ın bile dış bağlantıları var.

AB’nin Türkiye’ye en çok dayattığı şu; milli içkiniz rakıyı korumaktan vazgeçin, ithal içkilerde vergiyi düşürün…

Peki Tony Blair’in İngiltere Başbakanı olduğu dönemde Erdoğan’ı en çok hangi konuda sıkıştırdığını hatırlıyor musunuz?

“Sevgili Tayyip” başlıklı bir “viski” mektubu yazıp, vergi cezasıyla karşı karşıya kalan İngiliz şirketlerinin Türk yargısıyla sorunlarını çözmesini istedi.

Erdoğan 27-29 Mayıs 2004’te İngiltere’ye gittiğinde de İngiliz işadamlarının bu konudaki sıkıntılarını dinledi. Mesela Scotch Viski Derneği’ne üye bir işadamı, Türklerin içkiyi sevdiğini, ancak kendi viskilerinin Türkiye’ye girişinde engellemeler olduğunu anlatıp, “Siz ikili ticari ilişkilerin artmasını istiyorsunuz. Ancak gümrük ve gümrük dışı viskilerimize engellemeler var. Bunlar kaldırılmalı” dedi.

“İçki düşmanı” Erdoğan’ın cevabı şu oldu:

Talimat verip baktıracağım. Konuyu inceleteceğim. Biz Türkiye’de serbest piyasa uyguluyoruz. Bu konunun üzerine gideriz. Gerekli kolaylığı sağlarız…”

Blair’in viski mektubu kendi ülkesinde dahi eleştiri konusu olunca, İngiliz Başbakanlık kaynakları şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu olağandışı bir durum değil. Başbakan’ın görevleri arasında İngiltere dışında faaliyet gösteren İngiliz firmalarının çıkarlarını gözetmek de vardır.”

İşte “milli içki” kampanyasının esbab-ı mucibelerine dair bazı ipuçları.

Bilmem ki, Kandil bulantılarına İngiliz viskisi iyi gelir mi?

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ
28 Nisan 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kandil-bulantisina-ayran-ustu-ingiliz-viskisi-2904131200.html

Odatv yeni link: https://odatv4.com/makale/kandil-bulantisina-ayran-ustu-ingiliz-viskisi-2904131200-35616

Kategori:Uncategorized