İçeriğe geç

İşte Tayyip Erdoğan’ın ayyaşları

ABD’den döndüğünden beri iyice bir haller oldu. Obama çarpmış gibi!..

Çarpmanın şiddetiyle, PKK muhabbetlerini, Reyhanlı’yı, İsrail’i, Gazze gezisi vs.’yi gündemden kaçırmak için habire çırpınıyor.

Bugün de içki yasaklarını savunurkun, ucu açık bir cümle kurmak suretiyle herkesin eline günlerce oynayacağı bir sopa tutuşturdu. Şöyle buyurdu Sultan Hazretleri:

“İki tane ayyaşın yaptığı yasa sizin için muteber oluyor da, inancın emrettiği bir gerçek, bir vaka niçin sizler için ret edilmesi gereken bir olay haline geliyor?..”

“Atatürk ve İnönü’yü kastediyor” diye kıyametler kopuyor.

İsterseniz önce Sultan’ın “ayyaş” defterini karıştıralım,

Böylece “psiko-analitik” değerlendirmesini yapalım,

Sonra da bu cümlesiyle kimleri kastettiğine veya en azından bunu nasıl tevil edebileceğine kafa yoralım.

TRAFİK POLİSİ

Sene 1987; Büyük bir konvoyla Partisinin Edirne il kongresine gitmektedir. Tam Silivri’yi geçerlerken, trafik ekipleri yolu kesip, konvoyu sağa çeker. Polise göre hız limitini aşmışlardır, radar böyle söylemektedir. Tartışma uzayınca olaya müdahale edip, adama (Polise) şöyle bir bakar… “Görev başında içki mi içtin sen? Ağzın leş gibi içki kokuyor, sahroşsun. Rezilliğine bakmadan kalkmış bir de millete iftira atıyorsun” der. Polisler bakar ki, papuç pahalı, çekip giderler!..

İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANI

Sene 1989; Beyoğlu Belediye Başkan adayı olur. Seçimi 1500 oy farkla kaybeder. İlçe Seçim Kurulu’na gider. Yetkililerle tartışır. Sonunda Kurul Başkanı Hakim Nazmi Özcan’ı, “Siz sahroşsunuz. Ayakta duramıyorsunuz. Bu kafayla mı adaleti sağlayacaksınız?” diye azarlar!..

“Psiko-analitik” sonuç: İtiraza, engellenmeye, kaybetmeye tahammülü yok. Anında teşhisini koyuyor; “sarhoşsun”!..

KAPTIKAÇTI

Bugünkü “ayyaş” ilânıyla ilişkilendirilebilecek sözüne gelirsek;

Sene 1994; Şunları söyler:

“Kaptıkaçtı, maptıkaçtı (Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı) var ya, Anayasa’yı hazırlıyorlar, biz de oradayız… Eski Maliye Bakanı Vural Arıkan, o da tam böyle zil zurna sarhoş, ayakta duramıyor. O da akıl veriyor. Adamlar ayık kafayla hazırlamıyorlar bunu. Sonra iki senede deliniyor.”

Halen yürürlükte olan 1992 Anayasasını beğenmiyor ya, “sarhoşlar hazırladı” deyip, kestirip atıyor. Ama alkol yasağını savunurken, nedense o “sarhoşların” hazırladığı maddeye sığınıyor.

Demem o ki, bugünkü “iki ayyaş” sözüyle Atatürk ve İnönü’yü ima ettiği yönündeki iddialar yaygınlaşır, tepkiler büyürse pekâla, “Orhan Aldıkaçtı ve Vural Arıkan’ı kastetmiştim” teviline gidebilir.

Benim sorunum ve sorularım ise çok başka:

BOP haritasını çizen ve BOP eş başkanlığını tevdi edenler içki içiyor mu, içmiyor mu?

O “sarhoşların” tevdi ettiği görevler muteber mi, değil mi?!.

Sonuç: Yolcudur Abbas, içkiye vursan da durmaz!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized