İçeriğe geç

Kim nasıl bahsetti kim bahsetmeyi unuttu

Rumlar, Kıbrıs Türklerine soykırıma giriştiğinde imdada Türk Silahlı Kuvvetleri yetişti. 39 yıl önce bugün Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleşti. Bu sayededir ki, Kıbrıs Türklüğü varlığını bugüne kadar sürdürüp, bağımsız bir devlete kavuştu.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümü vesilesiyle, Kıbrıs Türklüğünün önderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş ile harekâtın mimarları Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyor, KKTC’nın Barış ve Özgürlük Bayramını can-ı gönülden kutluyorum.

Şimdi gelelim acı tabloya; Böylesi tarihi günde kim ne söyledi, ne yaptı?

ABDULLAH GÜL BARIŞ YERİNE ÇÖZÜM DEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Sekreteri Mustafa İsen aracılığıyla KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na geçen yılki mektubunun neredeyse aynısını gönderdi. Birkaç kelime farklıydı, onlar da önemliydi.

Geçen yıl, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği Barış Harekâtı” diyen Gül, bu yıl, “Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği Barış Harekatı” ifadesini kullandı.

Geçen yıl, “barışa bağlılılığımızı” anlatan Gül, bu yıl, barışın yanına “çözüme bağlılığımızı” koydu.

TSK UNUTTU

Başbakan Erdoğan’ın Eroğlu’na gönderdiği mektup da geçen senekinden farklı olmadı. Erdoğan “Kıbrıslı kardeşlerimizin Ramazan-ı Şerifi’ni kutlamayı” unutmadı, ama bırakın TSK’yı, Denktaş’ı, Ecevit’i Erbakan’ın dahi adını anmadı.

Çok tuhaf, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel şu ana kadar Kıbrıs Barış Harekâtını kutlamadı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na gelince; O da mesaj yayınlamadı, ancak daha farklı bir şey yaptı. Dün yarım günlük çalışma ziyareti için Ankara’ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’la görüştü. Ne tesadüf, görüşmeye Kıbrıs sorunu damga vurdu. Kıbrıs sorununun 50’nci yılına girmesine dikkat çeken Davutoğlu, “Bu süre içinde denenmedik yol kalmadı. Artık öyle tek taraflı deklarasyonlardan, açıklamalardan kaçınalım. Hedefimiz bu sorunu çözmek olmalı” mesajını verdi. Venizelos da “Yunanistan olarak kalıcı çözümden yanayız” dedi. Yunanistan’ın, “kalıcı çözümden” ne anladığı malum. İki bakan, “turizm konusunda Ege ve Akdeniz kıyılarının ortak bir paket halinde pazarlanmasında” da mutabık kaldı.

Yavru vatan mücadelesinde gelinen nokta bu olsa da Türkiye ile KKTC’yi ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized