İçeriğe geç

Beyaz Saray’a ne mi oluyor anlatayım…

Başbakan Erdoğan dün Rize’de, İsrail’e yönelik eleştirilerine kızan ABD’ye şöyle sitem etti:

“Beyaz Saray’dan bana cevap geliyor. Üzüldüm. Niye Çünkü bunun muhatabı Beyaz Saray değildi. Çünkü ben burada Amerika’yı ifade etmedim. Ben burada İsrail’i ifade ettim. Peki Beyaz Saray’a ne oluyor da Beyaz Saray bunu konuşuyor. Beyaz Saray bunu dillendirmemeliydi. Beyaz Saray böyle bir şeyi konuşmamalıydı. Eğer bunu konuşması gereken varsa, İsrail konuşmalıydı. Bu, NATO’da birlikte olan iki ülke olarak bir ortağın, bir diğer ortağa böyle bir yaklaşımı yakışık almadı. İşte dünyanın çifte standardını göstermesi bakımından bu da çok önemlidir.”

Beyaz Saray’a ne mi oluyor, anlatayım:

“İsrail’in güvenliği kutsaldır. Bu inanç, benim kararlarıma yön verdi. Yönetimimin İsrail’in güvenliğine bağlılığı benzersizdir” diyen kim?

Obama…

İsrail, Gazze’ye saldırdığında, “İsrail, meşru savunma hakkını kullandı” diyen kim?

Obama…

Siz, o saldırıda İsrail’e ateş püskürünce Dışişleri Sözcüsüne, “Şu anda İsrail’e karşı retorik saldırılarda bulunmak yararlı değil” açıklamasını yaptıran kim?

Obama…

İsrail, Suriye’ye saldırınca, “Şımarık çocuk” tepkiniz üzerine, “Türk liderlerden gelen tahrik edici yorumlar, bizi açıkçası rahatsız ediyor” cevabını verdiren kim?

Obama…

İkinci kez seçildiğinde, en çok siz havalara uçtuğunuz halde, ilk yurt dışı gezisi için İsrail’i seçen kim?

Yine Obama…

Bunca yılda ABD’nin, “varlığım, İsrail’in varlığına armağan olsun” dediğini anlamadıysanız, ben size ne diyeyim?

“Bu, NATO’da birlikte olan iki ülke olarak bir ortağın, bir diğer ortağa böyle bir yaklaşımı yakışık almadı” sözünüze gelince;

NATO’nun artık tamamen Ortadoğu’da “radikal İslâm’la mücadele ve İsrail’in güvenliğini sağlama” misyonu üstlendiğini, şekil-şemalini buna göre düzenlediğini, İsrail’i NATO’ya alma planları yaptığını da duymadıysanız, ben size ne diyeyim?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized