İçeriğe geç

Mehmet Haberal tekrar cezaevine gidiyor

Merak etmeyin. Bu defa tutuklu değil, ziyaretçi olacak. Ve Silivri değil, Sincan Cezaevine gidip, CHP Milletvekili Mustafa Balbay ve MHP Milletvekili Engin Alan’la görüşecek.

Prof. Mehmet Haberal 1 haftadır memleketi Rize’deydi. Yaylalara kadar çıkıp, hasret giderdi. Dün Ankara’ya iner inmez de beni arayıp, duygularını paylaştı. Çocukluğunun geçtiği Açkar Yaylası’nı görüp, görmediğimi sordu. Görmediğimi öğrenince, “Seni de mutlaka götüreceğim” sözü verdi.

Çocukken 2 günde çıktığı yaylaya 2 saatte çıktığını, iki katırın yan yana geçemediği 50 santimetrelik yollara bugün turist yağdığını, yaylalarda elektrik yandığını anlatıp, “Nereden nereye? Bizler ülkemizin kıymetini biliyoruz. Bilmeyenlere de öğreteceğiz” dedi.

Hoca’yı bulmuşken, merak edilen birkaç konuyu sordum. İlki Silivri ve Meclis arkadaşı Mustafa Balbay’ı ne zaman ziyaret edeceğine dairdi. Şunları söyledi:

“Bir-iki güne kadar Gülşah Balbay’la konuşup, formalitelere soracağım. İlk yapacağım iş Balbay’ı ziyaret etmek olacak. Sadece Balbay’a değil, Engin Alan’a da gideceğim.”

Tabii konu hemen Silivri ve diğer cezaevlerinin şartlarına geldi. “Bu sorun, ülkenin sorunu. Kavga etmeden hep birlikte çözeceğiz” diyen Prof. Haberal, şöyle devam etti:

“Bizim yattığımız yerlerin rehabilitasyon merkezi olması lâzım. Meclis’teki tüm milletvekillerinden rica edeceğiz. Bunun için kanun teklifi de verdim. Buralardaki şartlar insanlara uygun, yaraşır değil. Buraları işkence yeri. Buraların Osmanlı’daki gibi şifahane olması lâzım. İnsanlar topluma kazandırılmıyor, tecrit ediliyor. Bizlerin doktor olarak görevi hastaları tedavi edip, topluma kazandırmaktır. Yargıçların görevi de bir bakıma bunun gibi. Cezaevlerinin insana yakışır hale gelmesi için bütün kapıları çalarım.”

Prof. Haberal, “bütün kapıları çalmaktan” söz edince, 30 Ağustos resepsiyonu için Çankaya Köşkü’ne davet edildiğini hatırlatıp, gitmemesinin özel bir sebebi olup, olmadığını sordum. Şu cevabı verdi:

“Rize programım önceden belirlendiği için katılamadım. Mazeret bildirdim.”

Ve tele-röportajdaki son sorum:

“Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’la görüşmeyi düşünüyor musunuz?”

İşte Prof. Haberal’ın cevabı:

Hangi kapı olursa olsun, bu sıkıntılardan kurtulmak için çalmaya mecburum. Bu benim vatandaşlık görevim.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized