İçeriğe geç

İşte Selâmcı Gazi Paşa’nın BÇG Takdir Belgesi

Aynı durumdaki bir çok silah arkadaşı 28 Şubat davasından tutuklu. Tutuklandıkları için çoğu terfi alamadı, emekliye sevkedildi. Ama onun sadece özel olarak ifadesi alındı, hiç tutuklanmadı. 4 ay sonra da Paşalık rütbesine yükseldi, ardından Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı görevine atandı.

Sonradan davaya tutuksuz sanık olarak eklense de konumu değişmedi. Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Gül’ü selâmlama tarzıyla ülkenin en çok konuşulan ve tanınan ismi haline geldi. 28 Şubat davasının 61 nolu şüphelisi, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’den söz ediyorum.

21 Mayıs 2012 tarihli Savcılığa ifadesinde,28 Şubat ve Batı Çalışma Grubu hakkında özetle;

“1997 yılı genel atamaları ile tahminince 17 Haziran tarihinde, Genel Plan Prensipler Daire Başkanlığı Savunma Planlama Kaynak Yönetim Daire Başkanlığında göreve başladığını, 1999 yılına kadar burada göreve devam ettiğini, bu tarihler arasında Şube Müdürü İdris Koralp’in yanına devamlı gidip geldiğini, daha çok yabancı askeri ataşelere vereceği sınır ötesi çekiç harekâtı ile ilgili brifing sunumlarının Türkçelerini kendisinden aldığını, bunları alıp Türk-Yunan ilişkileri Dairesindeki odasına gittiğini, orada tercümelerini yaptığını, daha sonra tercüme şubeye gidip onayını aldığını…”

“Kendisinin Batı Çalışma Grubunda çalışmak üzere görevlendirildiğini, fakat Batı Çalışma Grubunda herhangi bir faaliyet ve çalışma yapmadığını, kendisinin haberi olmadan Batı Çalışma Grubundakilere takdir belgesi hazırlamış iseler kendisine de hazırlamış olabileceklerini, fakat hatırlamadığını…”

“Kendisinin fikir ve faaliyet olarak Batı Çalışma Grubundaki insanlarla aynı fikirde olmadığı için kendisi Batı Çalışma Grubunda görevlendirildiği halde çalıştırmadıklarını… Tahminince kendi fikirleri doğrultusunda faaliyet göstermeyeceğini ve Batı Çalışma Grubunda kendilerine faydalı olamayacağını, bir kısım sıkıntılara neden olabileceğini tahmin ettiklerini, çünkü birTürk subayı olarak yanlış gördüğü herşeyin doğrusunu söyleyeceğini bildiklerini…”

“Gazetecilerin Genelkurmaya birkaç kez geldiklerine tanıklık ettiğini, Batı Çalışma Grubu ilk kurulduğunda var olan hükümeti devirmek için ya da kendisine yakın olmayanları fişlemek için kurulduğunu kendisinin bilmediğini, daha sonra basın yayın organlarından ve kendisine gösterilmiş olan belgelerden bunu öğrendiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Milleti arasında koca bir uçurum oluşmasına ve nefrete sebep olabilecek hukuksuz, kanunsuz, akıl dışı ve zararlı bir oluşum olan BÇG’yi kendisinin bir Türk subay olarak kabul edemeyeceğini…”

“belirterek, suçlamaları kabul etmediği” ortaya çıktı.

Özkürkçü’nun “hatırlamıyorum” dediği BÇG takdir belgesi hakkında, 28 Şubat İddianamesi’nde şu bilgiler yer alıyor:

“Şüpheli Ertuğrul Gazi Özkürkçü ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğinin 26Temmuz 2012 tarih ve AD.MÜŞ.9140.303-12/M.O.A sayılı Takdir Belgeleri hk. konulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımıza yazmış olduğu cevabi yazılarının ekinde bulunan takdir belgesi (95 Kls.S:308Em.Eş.Mak.2012/197)

Genelkurmay Başkanlığı Ankara Özel 120305-122212-121441 antetli 01 Temmuz 1997 tarihli HRK.4073-16-97/İGHD.Pl.Ş sayılı TAKDİR konulu İdris Koralp Kur.Kd.Alb.İGHD.Pl.Ş.M. tarafından imzalanmış.

Belge İçeriğinde:

1.Şüpheli Ertuğrul Gazi Özkürkçü’ün Batı Çalışma Grubu proje subayı olarak çalıştığı,

2.İrtica ile mücadelede; Sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının yönlendirilmesi ve koordinasyon sağlanması ve gerekli tedbirlerin alınması maksadıyla, önemli proje ve istatistiki çalışmaların hazırlanması ile üst düzey toplantılarda bilgi arzlarının düzenlenmesinde görevli olduğu,

3.Çalışmalarından dolayı takdir edilmiştir.”

Özkürkçü’nün adı, BÇG’de görevlendirilen ve BÇG alanına giriş yetkisi verilen personel isim listesinde de var.

İddianamaye konulan “BÇG İşbölümüne İlişkin Belge”de ise Özkürkçü’nün görevleri şöyle sıralanıyor:

“Şüpheli Ertuğrul Gazi Özkürkçü: Çeçenistan, Bosna Hersek, Türki Cumhuriyetler, Kanun ve Yönetmelikler, TBMM, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri”

28 Şubat’ta bu işlerden sorumluymuş, bugün ise basın-iletişimden!..

Savcılık ifadesinde, BÇG Takdir Belgesi alması konusunda ne diyordu?

“Haberim olmadan Batı Çalışma Grubundakilere takdir belgesi hazırlamış iseler bana da hazırlamış olabilirler, fakat hatırlamıyorum…”

Genelkurmay Başkanlığı, Özkürkçü’nün BÇG Takdir Belgesi örneğini Savcılığa göndermiş. İddianame eklerinde var.

Tutuksuz silah arkadaşları, geçen hafta duruşmaya geldiğinde Özkürkçü’ye, bu “hatırlamama” meselesini sordu.

Özkürkçü, Savcılıktaki ifadesinde söylediklerini tekrarladı.

Arkadaşları, “İyi ama sicil dosyanda da duruyor. Madem istemedin, niye iade etmedin, dosyandan çıkarttırmadan?” diye sordu.

Cevap yok!..

Merhum Erbakan yaşasa, herhalde bu dava için de “fasa fiso” derdi!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan,Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

15 Eylül 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/selamci-pasa-meger-bcgye-takdir-belgesi-vermis-1609131200.html

Kategori:Uncategorized