İçeriğe geç

Engin Alan ilk gazisiyle buluşamadı

16 Eylül Pazartesi günü 28 Şubat davasının görüldüğü duruşma salonuna Gazi Koray Gürbüz geldi.

Öğlen arasında tutuklular ve yakınlarına tanınan birkaç dakikalık görüşme anında jandarmaların arasından uzanıp, Engin Alan’ın elini öptü.

“Komutanım, biz geldik. Serdar, İzzet ve diğerleri de bahçede. Ama tekerlekli sandalyeyle buraya çıkma imkânı olmadığı için aşağıda kaldılar. Onlar da ellerinizden öpüyor” dedi.

Engin Alan birkaç saniye uzaklara daldı gitti, ağzından şu cümleler döküldü:

“Serdar!.. Benim ilk gazim… Hepsinin ellerinden, gözlerinden öpüyorum.”

Evet, Serdar Çelensu Cudi’de mayına basıp, iki ayağını kaybetmişti. Engin Alan’ın yiğit askeriydi ve kendi ifadesiyle “ilk Gazisi”ydi.

Hepimizin gözleri doldu. Hemen aşağı inip, en azından öğleden sonra onları duruşma salonuna çıkarabilir miyiz diye düşündük. Lâkin Serdar ve diğerleri gitmişti. Protez çıkarılacak, tuvalet ihtiyacı giderilecek, daha fazla bekleyememişlerdi.

Sadece İzzet Ertunç vardı. O da Batman Sason’daki bir çatışmada iki ayağından olmuştu.

Engin Alan’ın eşi Nevin Alan, komutan adına İzzet’i alnından öptü. İzzet de efsane komutan niyetine Nevin Hanım’ın elini.

Sonra hep birlikte İzzet’i kucağımıza alıp, duruşma salonuna çıkarma planı yaptık. Dış kapıdaki merdivenler… Peşinden kontrol noktaları… Yine merdivenler… Üst kata çıkmak için bir daha merdivenler… Hoş bir görüntü olmaz diye vazgeçtik.

Koca Adalet Sarayı yapmışlar. Özel yetkili mahkemeler kurmuşlar. Ama Serdar’ı, İzzet’i veya diğer engellileri duruşma salonuna çıkaracak özel bir yol yapmamışlar. “Engelliler, özel yetkili mahkemelere gelmez, buralarda yargılanmaz” diye düşündüler zahir!..

AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut geçen gün, “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk” diyordu, değil mi?

! ! !

Her neyse; bugün 19 Eylül Gaziler Günü. Ben de Engin Alan Paşa gibi, tüm gazilerimizin ellerinden öpüyor, şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet diliyorum.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized