İçeriğe geç

Başbuğ Müebbete Çarptırılırken, Hilmi Paşa Ne Yapıyordu?

“Demokrat” Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanıyken, İlker Başbuğ onun İkinci Başkanıydı.

İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, “hükümeti devirmek amacıyla, kara propaganda yapmak üzere” internet siteleri kurdurduğu iddia edildi. “Ergenekon terör örgütünün” yöneticisi olduğu suçlamasıyla ifadeye çağrıldı, aynı gün de tutuklanıp, Silivri Cezaevi’ne kondu.

Oysa suçlamaya konu internet siteleri Hilmi Özkök döneminde kuruldu. Başbuğ döneminde ise açılması planlanan 4 sitenin açılmadan kapatıldığı ortaya çıktı.

Başbuğ, geçenlerde kendisini ziyaret eden Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’e hakkındaki suçlamayla ilgili şunları söylüyordu:

“Bir senaryo yazılıyor. Senaryoda adı geçenlere rol veriliyor. Önce aleyhte haberler çıkmaya başlıyor. Sonra sizi ifadeye çağırıyorlar. İfade tutanakları gazetelerde çıkıyor. Korkunç bombardımana giriyorsunuz. İddianame çıkmadan bombardıman başlıyor. Damgalıyorlar. Medya da bilerek, bilmeyerek buna alet oluyor. İddianameleri de kimse okumuyor. 39 sayfalık iddianamenin 30 sayfası boş laf, 9 sayfası ise abuk subuk iddialarla dolu… İnternet andıcı dediler. Abuk subuk. Kara propagandayı nasıl yapmışım o zaman?.. 4 internet sitesini açmadan kapatmışız. ‘Kapatmasaydınız yapacaktınız o zaman’ diyorlar. Buna da adil yargılama diyorlar. Suçum, 312′den hükümeti devirmekmiş. Başbakan ise, ‘biz iyi çalıştık’ diyor. O zaman suç nerede? Hiyerarşik yapıda örgüt yapılanması olamaz. Devlet yok olur zira. Biz 7 yıl bu hükümetle çalıştık. Örgüte sızmakla suçlanırken, adalet bu işin neresinde? Suçlamaların hepsi abuk-subuk. Akıl alır gibi değil. Hem canavarsınız, hem devlet çalışanı, hem terörist.”

Başbuğ yaklaşık 20.5 aydır Silivri’de. Hilmi Özkök, en yakın çalışma arkadaşını bir kez bile ziyaret etmedi. Sadece Mahkemenin çağrısı üzerine Ergenekon davasında tanıklık yaptı, Başbuğ hakkında olumlu şeyler anlattı. O kadar!..

5 Ağustos tarihi bir gündü. Kararlar açıklandı ve Başbuğ, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Başbuğ yine Pınar Türenç’e diyordu ki;

“Cezaevi koşulları kötü. Saçma sapan uyduruk bir davayla getirildik buraya. Kaç ay oldu, kaç gün oldu saymıyorum. Şaka gibi… İki yıl oldu bile… Arkadaşlarım 2011’de alınmıştı. Benden önce girenlerden bile rahatsızlık duydum. Şimdi ise kendimi vicdanen hür hissediyorum. Emrinizdeki arkadaşlar tutuklu iken siz dışarıdaysanız rahatsız oluyorsunuz.”

Türenç’in solgun ve zayıflamış bulduğu Başbuğ, haftada 1 saat masa tenisi oynadığını belirtip, havalandırma bölümünü şöyle tarif ediyordu:

“Hücrenin önünde bir havalandırma kısmı var. Boyutu, 6-7 metrelik bir boş havuz kadar. Bir boş beton havuz hayal edin. İşte tüm hava alma yerimiz burası.”

Canlı tanıklar, Başbuğ’a müebbet kesildiği gün ve sonrasında Hilmi Özkök’ün nerede, ne yaptığını anlattı.

2 Ağustos gününden itibaren Bodrum’daki askeri kamptaymış. Yüzmüş… Şezlonga uzanıp, bol bol güneşlenmiş… Bulmaca çözmüş. Silah arkadaşı Silivri’de o cezayı alırken, kamp programını hiç bozmadan, tam 2 hafta Genelkurmay Başkanlarına tahsis edilen villada kalmış.

Başbuğ, Pınar Türenç’in 5 Ağustos karar duruşması sonrasında rahat uyuyup uymadığı sorusunu şöyle cevaplıyordu:

“Ben, rahat ve normal uyudum. Acaba hakimler uyudular mı? 2 yedek üye uyuduk diye konuşmuşlar. Böyle bir şey olabilir mi?..”

Sadece hakimler mi? Görüldüğü üzere, onlar dışında da çok rahat uyuyanlar varmış!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

20 Eylül 2013

Kategori:Uncategorized