İçeriğe geç

Bakan Ergin’i cezaevlerinde dinleyen yok

Tüm bayramlarda, özel günlerde cezaevlerinde açık görüşe izin veriliyordu. Ancak bu yıl Cumhuriyet Bayramı’na açık veya kapalı görüş izni çıkmadı.

Silivri ve Sincan başta olmak üzere tüm cezaevlerinde bu hafta da herkes normal gününde, kapalı görüş yapacak. Askeri cezaevlerinde ise yargı paketinden bu yana tüm görüşlerin açık yapılması uygulamasına geçildi. Ama bunlarda dahi Cumhuriyet Bayramı’na özel görüşme konmadı.

“İktidarın politikalarına bakınca, normal” yorumunu yapacaktım, ama Adalet Bakanı Sadullah Ergin imzalı genelgeyi buldum. 2 Ekim 2013 tarihli genelgede, “Kapalı infaz kurumlarında Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle aşağıdaki esaslar çerçevesinde ve belirtilen günlerde açık görüş yaptırılacaktır” deniyor.

Dikkat buyurun, “yapılabilir” değil, “yaptırılacaktır” ifadesi var.

Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen genelgenin sonunda şu uyarı da yer alıyor:

“Bilgi edinilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıkları ile Cumhuriyet savcılarına, kurum idarelerine bildirilmesini ve bu genelge esaslarına göre uygulama yapılmasını, aksine davranışların yasal sorumluluk gerektireceğinin bilinmesini önemle rica ederim.”

Aileler çok şey istemiyor; “İllâ 29 Ekim şart değil, en azından bu haftaki görüşmemiz açık olsun yeter” diyor.

Şimdi soralım:

Adalet Bakanı Ergin’in bu genelgesine rağmen Cumhuriyet Bayramı’nda açık görüş yapılmasını kim engelliyor; Cumhuriyet Savcıları mı, cezaevi yöneticileri mi?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized