İçeriğe geç

Özel’in Resti Ya da “Balyoz Siyasi Bir Davadır” İtirafı!..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, “istifa” çağrılarına Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonda cevap verip, “Bazı marjinal grupların istifa çağrılarına bakmam. Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem” resti çekti.

Hemen soralım; “Bazı marjinal gruplar, Ahmet, Mehmet” kim? Hasdal Cezaevi’ni ziyaret ettiğinde silah arkadaşlarına verdiği sözlerin doğru olup, olmadığını soran Kılıçdaroğlu ve Bahçeli mi, yoksa daha düne kadar “öl” emri verdiği silah arkadaşları ya da yine düne kadar YAŞ masasında birlikte oturduğu emekli Orgeneral Bilgin Balanlı mı?

Özel’in 31 Ekim 2011’de Hasdal ziyaretinde söylediği öne sürülen sözleri hâlâ yalanlamamış olduğuna dikkat çekip, dün akşamki diğer sözlerini sırasıyla mercek altına alalım.

“Ben silahlı kuvvetleri siyasallaştırmamak için çabalıyorum. Her türlü siyasi akımdan uzak tutmaya çalışıyorum. Ben buraya elimi taşın altına sokarak geldim. Zor bir dönemde bu göreve oturdum… Bu tür yıkıcıeleştirilerin TSK’da bir zafiyet doğurması halinde Türkiye’nin bekası da etkilenecektir.”

Acaba Özel, silah arkadaşlarının maruz kaldığı hukuksuzlukları dillendirip, “Bize sahip çıkın” diye feryat etmesini, “TSK’nın siyasallaştırması” olarak mı görüyor?

Hemen çok çarpıcı bir örnek vereyim:

Tuğamiral Şafak Yürekli, sözde Balyoz darbe planı kapsamında 3 Ocak 2003’te Aksaz Üssü’nde toplantı yapmakla suçlanıp, mahkûm edildi. Oysa Yürekli o tarihte TCG Giresun Fırkateyni’nin Gemi Komutanı olarak İsrail-Türkiye ve ABD’nin ortak tatbikatı kapsamında İsrail’in Hayfa Limanı’ndaydı. Bunu ispatlamak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gemi jurnalini (Bir savaş gemisinin hangi saat ve dakikada, hangi mevki/koordinatlarda bulunduğunu, hangi rota ve süratte ilerlediğini, hangi faaliyeti icra ettiğini, personel, yakıt, cephane vb. bilgileri detaylarıyla gösteren tek, resmi ve hukuki belge) getirtti. Yetmedi, o tarihte gemide verdikleri resepsiyona katılan dönemin İsrail Büyükelçisi, bugünkü Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’yla birlikte çekilmiş fotoğraflarını sundu. Mahkeme ne belgeleri dikkate aldı, ne de Sinirlioğlu’nun tanık olarak dinlenmesini kabul etti.

Bu hukuki gerçekleri dillendirmek, hakve hukuk aramak “siyaset” midir?

Özel’in Hasdal ziyaretinde, “Davanın tamamen sahte belgelere dayandığını biliyorum. Çözmek için uğraşıyorum. Ancak benim yöntemim farklı. Ben masaya yumruk vurarak değil, müzakereyle sonuç alırım. Bu komployu önleyemezsem, ben de benden öncekiler gibi çeker giderim. Bu anlamda bana güvenin” demediğini varsayalım.

Bayramdan sonra yaptığı resmi açıklamadaki şu ifadeleri nereye oturtacağız?

“TSK’nın örf ve adetleri gereği mensuplarımız ile ilgili yürütülen bütün soruşturma ve davalarla yakından ilgilendiğimi, günlük olarak bilgilendiğimi ve halen de ilgilenmeye ve bilgilenmeye devam ettiğimi, arkadaşlarımın durumuna hukuki çözümler aradığımı ve bu yöndeki düşüncelerimi ilgili ve yetkili olduklarını düşündüğüm makam sahipleri ile paylaştığımı, savunmalarına yardımcı olacak bilgi ve belgelerin kendilerine ve/veya avukatlarına zamanında ulaştırılmasını sağladığımı bilginize sunmak istiyorum.”

Kendisi bu “girişimlerde” bulunurken, siyaset yapmıyordu, ama 237 silah arkadaşının “boğazlanırken” attığı çığlıklar siyaset, öyle mi?

Tek cümleyle toparlarsak; Özel’in, silah arkadaşlarının isyanlarına, “Ben silahlı kuvvetleri siyasallaştırmamak için çabalıyorum” karşılığını vermesi, Balyoz davasının “siyasi” bir dava olduğunu itiraftan başka birşey değildir!..

Özel’in, “Bu tür yıkıcı eleştirilerin TSK’da bir zafiyet doğurması halinde, Türkiye’nin bekası da etkilenecektir” sözü de önemli.

Cezaevindeki silah arkadaşları, bu davalarla “Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin çökertildiğine” dikkat çekip, “Artık sözkonusu olan bizler değil, Türkiye’nin bekası” diyor.

Aradaki fark ne? Türkiye’nin bekasını etkileyecek olan bu gidişat mıdır, yoksa Özel’in “yıkıcı eleştiri” saydığı, bu gerçekleri dillendirmek, kamuoyuyla paylaşmak mıdır?

Kaldı ki, bayramdaki bildirisinde Hasdal ziyaretinde,“Suçun şahsiliği prensibine karşın, yürütülen dava aynı zamanda TSK’nın kurumsal kimliği ile de yakından ilgilidir” dediğini kendisi açıklamadı mı?

Özel’in, “Beni kişisel olarak hedef tahtasına oturtursanız, ben de insanım, bir süre sonra beni de bulamayabilirsiniz” sözüne gelince;

Acaba buradaki muhatap kim?

Cezaevindeki silah arkadaşlarına, “Eğer eleştirilere devam ederseniz, bundan sonra yanınızda olmam, ailelerinizle ilgilenmem, cezaevinde çok sıkıntı çekersiniz” resti mi?

Halefi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar mı? “Ben gidersem, o gelecek. Beni çok ararsınız, siz bilirsiniz” mesajı mı?

Yoksa iktidar içi dengelere, “Benden uyumlusunu bulamazsınız” hatırlatması mı?

Ve “kişisel olarak hedef tahtasına” oturtulmamasını isterken, kimleri veya nereyi adres gösteriyor?

Özel’in şu sözlerinin yorumunu ise sizlere bırakalım:

“İstifa onurlu ve kişisel bir iştir. Ben milletin güvenine bakarım, onu kaybedip kaybetmediğime bakarım öncelikle. Ben millete hizmet için buradayım, herhangi bir kaygım yok.”

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

30 Ekim 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/necdet-ozel-ne-demek-istedi-3010131200.html

Kategori:Uncategorized