İçeriğe geç

Ülke bölünecek, küçülecek

Dün bir grup yine Mamak Askeri Cezaevi’ndeydik. Grup özel bir gruptu. 72 Mezunlarını temsilen 8 emekli subay, tutuklu silah arkadaşlarını ziyaret etti. Ben de Tuğamiral Şafak Yürekli ve Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ı.

Önce 72’lileri anlatayım. Heyette Yüksel Kuş, İbrahim Erge, Yücel Özin, Turgut Durukan, Namık Meral, Engin Ergül, Rıfat Mescioğlu ve Metin Gezer vardı. Aslında Mamak’ta 72’lilerden yok. O devreden 4’ü Balyoz, 2’si Ergenekon’dan olmak üzere 6 isim tutuklu. Korkut Özarslan, Ala Krababa, Kaya Varol, Kubilay Aktaş, Muzaffer Tekin ve Fikri Karadağ tamamı da Silivri’de.

72’lilerden emekli Albay Yüksel Kuş, TSK’da devre olarak hareket etmenin bir gelenek olduğunu belirtip, “Devre arkadaşlığı, devre bağlılığı, toplu hareket etme anlayışıyla arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Hepsi de çok sevindiler. Hedefimiz onları yalnız bırakmamak ve bıraktırmamak. Tüm devreleri bu ziyaretleri yapmaya çağırıyoruz” dedi.

Benim ve 72’lilerin görüştüğü askerlerden epey mesaj geldi. Mamak’ı adeta bir karargâha çevirmişler, ülkenin gidişatı hakkında düşünüyor, geçmişte yaşadıkları hiç bilmediğimiz tecrübelerinin ışığında çözüm üretiyorlar.

Tuğamiral Şafak Yürekli’den başlayayım. Hastanede yaşadığı çarpıcı bir olayı paylaştı. Amiral olduğunu öğrenince tok bir sesle konuşan doktor, sevk kağıdında “tutuklu” yazısını görmesiyle birlikte kısık sesle konuşmaya başlamış. Yürekli merak edip, “Sizi duyamıyorum, hayırdır hasta mısınız?” diye sormuş. Doktor yine çok kısık bir sesle şunları söylemiş:

“NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) hepimizi dinliyor. Telefonlarla konuşamıyoruz. Siz Mamak hapishanesindesiniz, ama bizler büyük Türkiye hapishanesiydeyiz.”

Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’a gelince; Önce kaç kişinin emeklilik dilekçesi verdiğini, kaç kişinin atılmayı bekleme kararı aldığını anlattı. 40-45 kişi emeklilik dilekçesi vermemiş, yani TSK’dan atılacaklar. Ama nasıl, onlar da bilmiyor. Ertaş’ın şu tespiti ise çok anlamlıydı:

“Bizlerin cezaevinde bulunduğu her gün AKP’ye de cemaate de zarar verecek.”

72’lilerin görüştüğü askerlerin mesajlarını da toplamaya çalıştım. Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in gündeminde Barzani’nin Diyarbakır ziyareti varmış ve şunları söylemiş:

“Erdoğan bundan sonra tamamen ABD endeksli politika izleyeceğinin işaretini verdi. Barzani için önemli bir eşikti, Erdoğan bu eşiği aştı. ‘Kürdistan’ ifadesi 100 yıl geçse de karşımıza çıkacak. BOP’a çok önemli bir katkı sağladı.”

Genelkurmay Başkanlığı’nın bu olaylar karşısındaki sessizliğini de eleştiren Önsel, “Bu kadar subayı içerdeyken ses çıkarmayanların bu olaylar karşısındaki sessizliği de doğal. PKK’ya karşı meşru müdafaa hakkını kullanmaktan söz ediyorlar. Sanki başka topraklardaymış gibi konuşuyorlar. Bizlerin bugünler için burada olduğu çok açık. Bu dava TSK’nın, Türk Milleti’nin davasıdır. İlgilense de ilgilenmese de. Ülke bölünecek, küçülecek, teröristbaşı çıkacak. Milletimiz bunlara razıysa, bizde burada yatmaya, hatta ölmeye razıyız” demiş.

Albay Erhan Şensoy da etrafımızdaki ülkeleri Irak’ı, Suriye’ye örnek verip, kanaat önderleri, aydınları ortadan kaldırılan, susturulan ülkelerin kaderinin bu olduğuna dikkat çekmiş. Mücadelenin, iyilerle kötülerin mücadelesi olduğunu belirtip, şu can yakıcı sözleri de söylemiş:

“Eşkiya değiliz ki, yakıp, yıkalım. Derdimizi, uğradığımız haksızlıkları konuşarak, yazarak anlatacağız. Biz bugüne kadar vatan, millet için ölme eğitimi aldık. Safmışız. İyi ki, ölmemişiz. Şehitlerimize acıyorum.”

Onları Mamak Karargâhında bıraktık, büyük Türkiye hapishanesine döndük… Herkese kucak dolusu selamlarıyla…

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized