İçeriğe geç

“Şivan’ın Türkülerinden Korkmayalım” diyen Başbakan

Tarih 13 Nisan 2011. Silivri’ye tıkılmamızın üzerinden henüz 1-2 ay geçmiş. Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Gazeteci Ahmet Şık’ın henüz basılmamış “İmamın Ordusu” adlı kitabı yüzünden tutuklanmasına ilişkin sorulara şöyle karşılık verir:

“Bombayı kullanmak suçtur, ama bombanın hazırlanmasındaki malzemeleri kullanmak da suçtur. Diyelim ki, bir yerde bombanın kullanılmasında ne varsa, fitilinden ta diğer maddelerine varıncaya kadar ne varsa bunun ihbarı gelmişse, güvenlik güçleri gidip bunları toplamaz mı, almaz mı? Çünkü bu da bir suç teşkil etmektedir. Gider onları alır… Bu, yürütmenin yapmış olduğu bir eylem değil, yargının almış olduğu bir karardır. Kusura bakmayın, yürütmeye bağımlı bir yargı yok. Bağımsız bir yargı var, bağımsız yargı da görevini yerine getiriyor. Olayın aslı budur.”

Erdoğan’ın kitabı “bomba”ya benzetmesi başta olmak üzere buradaki açıklamalarını en fazla Cemaat medyası alkışlar. Cemaatin önemli isimlerinden birisi aynen şunları yazar:

“Siyaset adamlarının öyle konuşmaları vardır ki, tarihî önemdedir, üzerinden yıllar geçse de unutulmaz, hep hatırlanır. İşte onlardan biri… Başbakan Erdoğan’ın ‘one minute’ çıkışına Strasbourg’da bir yenisi eklendi… ‘Gazeteciler, mesleki faaliyetlerinden değil, darbecilerle ilişkilerden yargılanıyor’ dedi. Kitap toplatılmasıyla ilgili sorulara da sert çıktı: ‘Kitabı ben toplatmadım. Bomba da, malzemesini kullanmak da suç… İşinize gelince bağımsız yargı, Türkiye’ye gelince bağımlı yargı istiyorsunuz’. Kim ne derse desin Başbakan Erdoğan’ın Strasbourg çıkışı yıllarca unutulmayacak…”

Doğru, Erdoğan’ın Strasbourg konuşması, özellikle basılmamış kitabı “bomba”ya benzetmesi hem çok tartışılır, hem hiç unutulmaz. Ancak eleştirilere rağmen Erdoğan geri adım atmaz, genel seçimlere iki gün kala çıktığı NTV’de Ruşen Çakır’ın, “Kitap yazmak nasıl teör olur?” sorusunu, “Yani öyle kitaplar vardır ki, bombadan daha tesirlidir” diye cevaplar.

Biliyorsunuz Barzani Diyarbakır’a gelirken Şivan Perver’i de getirdi, İbrahim Tatlıses’le düet yaptırdı. Hiçbir zaman Perver’in Türkiye’ye giriş yasağı olmadı. Avrupa’da PKK mitinglerinde boy gösterirken, “Kürdistan kurulmadan Türkiye’ye gelmeyeceğini” söyleyip, durdu. Son dönemde PKK’dan korkusu da cabası. Tüm şarkı ve türküleri “Kürdistan” üzerine oldu. Diyarbakır’daki Şivan’lı şova tepki hep bu yüzdendi.

Kaldı ki, “Benim şarkılarımla belki de binlerce kişi dağa çıktı” diye övünen de bizzat kendisi.

Ahmet Şık’ın basılmamış “bomba” kitabıyla binlerce kişinin dağa çıktığını duydunuz veya gördünüz mü?

Diyarbakır düetinden sonra eleştirilerin odağında olan Şivan’ı Başbakan Erdoğan dün gece yaptığı “Millete Hizmet Yolunda” konuşmasında şöyle savundu, onun için şöyle ağıt yaktı:

“Lütfen düşünün, lütfen. Bir an kendi kendinize kalın, kalbinizle, ruhunuzla, vicdanınızla baş başa kalın ve düşünün. Bu ülkede doğmuş, bu ülkede büyümüşsünüz. Dedelerinizin kabri bu topraklarda. Anne babalarınız bu topraklarda. Burası sizin vatanınız, yurdunuz, baba ocağınız. Ama türkü söylediğiniz, annenizden öğrendiğiniz dili konuştuğunuz, düşüncelerinizi ifade ettiğiniz için, burada barınamıyor ve yurtdışına gidiyorsunuz. Tam 38 yıl, kendi toprağınıza, ülkenize, vatanınıza giremiyor, hatta bu arada annenizi kaybediyorsunuz.

Babanızın elini öpemiyor, mezarların başında bir Fatiha okuyamıyorsunuz. Devletten korkup kaçıyor, sonra terör tehdidi nedeniyle dönemiyor, tam 38 yıl toprağınızı koklayamıyorsunuz. Dili ne olursa olsun, inancı, etnik kökeni, ideolojisi her ne olursa olsun, insana, sadece ve sadece insana, câna bu reva mıdır? Seversiniz, sevmezsiniz; dinlersiniz, dinlemezsiniz; katılırsınız, katılmazsınız. Ama, her şeyinden soyutlayıp, bin insan, bir can olarak baktığınızda, böyle bir ceza, böyle bir mahkûmiyet, mağduriyet hak mıdır, insani ve vicdani midir? Eline silah değil, saz alan, kurşunlarla değil, kelimelerle konuşan birine bunları yapmak adalet midir?.. Biz o kadar büyük bir milletiz ki, kelimelerden ve kavramlardan korkmak, bize asla yakışmaz. Biz o kadar büyük bir milletiz ki, türkülerden, şarkılardan, kıyafetlerden, dillerden, farklı düşüncelerden korkmak bize asla yakışmaz.”

O halde lütfen Erdoğan’a soralım:

Basılmamış kitaptan korkmak yakıştı mı? Ahmet Şık’ı 1 yıl hapiste yatırmak reva mıydı? Halen yargılanıyor olması hak mıdır, insanı ve vicdani midir?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Onu ülkesinden uzak tutan tüm o yanlış politikalar nedeniyle” Şivan’dan özür dilediğini açıklamıştı.

Acaba Ahmet Şık’tan onu ailesinden, özgürlüğünden mahrum eden tüm yanlış politikalar için özür dileyecek biri de çıkar mı?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized