İçeriğe geç

Türk bayrağına neden saldırdılar biliyor musunuz

Ekim ayı sonunda Türkiye ile Sırbistan arasında kriz çıktı. Krizin sebebi Başbakan Erdoğan’ın Prizren’de düzenlediği miting gibi toplantıda, “Türkiye Kosova’dır, Kosova Türkiye’dir” dediğinin iddia edilmesiydi. Sırplar Belgrad Büyükelçimiz Mehmet Kemal Bozay’ı anında Dışişleri Bakanlığı’na çağırıp, resmen “özür” dilenmesini talep etti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç de Erdoğan’ın bu sözlerini hem “silahsız şiddete” benzetti, hem de Erdoğan için “kaba ve duyarsız” ifadelerini kullandı. Nikoliç, özür dilenene kadar Sırbistan Cumhurbaşkanı olarak Sırbistan-Türkiye-Bosna Hersek arasındaki üçlü toplantılara katılmayacağını bildirdi. Krizin alevlenmesi üzerine yıllardır Türk ve Sırp liderler arasında tercümanlık yapan Bekim Muhtareviç, Erdoğan’ın sözlerinin, iki ülke ilişkilerini bozmak için Sırpçaya yanlış çevrildiğini öne sürdü. Diplomatik kaynaklar, Sırbistan’dan özür dilemenin söz konusu olmadığını açıkladı.

Belgrad Büyükelçimiz Mehmet Kemal Bozay Erdoğan’ın konuşmasının tamamının Türkçe ve İngilizce tercümelerini Sırp makamlara iletirken, Sırbistan Dışişleri Bakanı Mrkiç’i arayan Davutoğlu, şu mesajları iletti:

“Başbakanımızın, ‘Kosova ikinci evimizdir’ ifadesi bazı milliyetçi gruplar tarafından çarpıtıldı. Belgrad’a geldiğimizde ‘Belgrad ikinci evimizdir’ deriz. Konuşmanın bütününden koparılan ifadelerden dolayı yanlış anlaşıldık. Böyle yayılmacı nostaljik dil kullanmamız söz konusu değil. Başbakanımız yakınlığı ifade eden bir dil kullandı. Bu gözle tekrar değerlendirmenizi bekliyoruz.”

Sırp yönetiminin, bu sözlü izahatı kabul etmeyeceği söylenirken, bizimkiler, “İki bakan arasındaki telefon görüşmesi olumlu geçti, sıkıntıların aşılacağına inanıyoruz” diyordu.

Sadece 2.5 ay önce yaşanan bu krizi unuttuk, gittik değil mi?

Bugün Kosova’da İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un babasının doğup, büyüdüğü şehrin yakınında yer alan Atatürk Anıt Parkı’ndaki Türk Bayrağı ve Atatürk anı plaketine yapılan saldırının haberi geldi.

Kocaman bir çarpı işareti koymuşlar.

Başbakan Erdoğan’ın o sözlerinin intikamı olmasın?

Bakalım Dışişleri Bakanı Davutoğlu bu rezilliğe nasıl tepki gösterecek ya da gösterecek mi?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized