İçeriğe geç

Şike Davası kararı yargı imamına gitti mi

İktidar-Cemaat savaşında neredeyse saat başı “baskın veya deprem” haberleri geliyor. Gerçekten “manidar” zamanlamalar yaşanıyor.. Özellikle de Başbakan Erdoğan’ın, “Cemaatin ele geçirdiği kurumların başında geliyor” dediği yargıdaki davalar üzerinden.

Genelkurmay Başkanlığı’nın “kumpas”la ilgili suç duyurusunda bulunduğu gün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 9 Ekim’den beri bekleyen Balyoz dosyalarını İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İktidarın bir başka atak yaptığı gün, yine Yargıtay İstanbul Casusluk davası kararını İstanbul’a postaladı.

Bir başka atakta, özel yetkili savcılar Genelkurmay’a yazma gereği bile duymadan emekli veya değil tutuklu tüm askerlerin acilen F-tipi cezaevlerine naklini emretti.

İktidarın HSYK’da kritik değişiklikler yapıp, HSYK Kanunu’nu komisyondan geçirdiği gün de Yargıtay 5. Ceza Dairesi Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere futbolda şike davasında birçok ismin cezasını onadı. Burada da epey “manidar” zamanlama var gibi…

Birincisi; Onama kararında en dikkat çekici husus, Yargıtay’ın bugüne kadarki içtahadlarını bir yana bırakıp, sanıkların “yasadışı” olduğunu iddia ettiği telefon dinleme ve teknik takipleri delil kabul etmesiydi. Sporda şiddet yasası çıkmadan önceki tarihlerde başlayan telefon dinlemelerinin de kanıt olarak kullanılabileceğini, bunun kanuna karşı hile olmadığını belirten Yargıtay 5. Ceza Dairesi, tape kayıtları ile fiziki takip tutanaklarının usul ve yasaya uygun olarak elde edilmiş deliller olduğunu savundu.

AKP ve CHP’nin tam da dijital deliller ve telefon dinlemelerinin tek başına delil sayılamayacağını öngören uluslararası Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ni Meclis gündemine alıp, onaylamaya hazırlandığı sırada bu onamanın gelmesi rastlantı mı?

AZİZ YILDIRIM’LA PAZARLIK İDDİASI

İkincisi; Savaşta Erdoğan’ı destekleyen Yeni Şafak Gazetesi’nde bugün bir haber var. Haberde, Aziz Yıldırım’a davanın Yargıtay süreciyle ilgili 25 Kasım’da şöyle bir teklif yapıldığı öne sürülüyor:

“İddiaya göre, bir medya yöneticisi, bir işadamı ve bir avukat 25 Kasım 2013’te Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Aziz Yıldırım’la biraraya geldi. Yıldırım’la, Yargıtay’dan lehine sonuç çıkması için pazarlık yapıldı. Bu pazarlıkta, Yıldırım’a, ‘İstediğimizi yaparsan Yargıtay’da ‘güzellik’ yaparız’ şeklinde bir öneri getirildiği belirtiliyor. Yargıtay’ın aleyhteki kararı Yıldırım’ın teklifi kabul etmemesine bağlanıyor. Toplantıda Aziz Yıldırım’ın Fethullah Gülen ile de görüştürüldüğü ifade ediliyor.”

YARGI İMAMI

Doğru mu, değil mi; Aziz Yıldırım bir açıklama yapar mı bilmiyoruz, ama AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in 30 Aralık’ta şunları söylediğini biliyoruz:

“Önemli bir holdingin başında bulunan bir kişi hakkında bir ceza davası var ve mahkum olmuş. Dosya Yargıtay’a gelmiş. Yargıtay’da ‘Cemaatin imamı’ diye nitelendirilen kişi, ismi bende saklı kendisini tanıyorum. Bu önemli kişinin dosyası ile ilgili ne karar verilmesi gerektiği hususunu dosyanın kısa bir özeti ile birlikte Pensilvanya’ya göndermiştir. ‘Bir savcı, bir hakim böyle bir şey yapabilir mi’ diye sordum kendime, kafam hafızam kabul etmedi. Ama araştırdığımda maalesef bunun doğru olduğu kanaatine vardım.”

Şahin’in bu açıklamaları üzerine YARSAV, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay 1. Başkanlık Kuruluna gönderdi. Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu da 6 Ocak’ta Şahin’e bir yazı göndererek, bilgi ve belge istedi. Bu gelişme üzerine Şahin, “Bildiklerimi önümüzdeki hafta yazıyla Yargıtay Başkanlığı’mıza takdim edeceğim. Yargıtay Başkanlığı’mız gizli damgalı bir yazıyla bana gönderdi. Ben de yine aynı şekilde gizli damgalı bir yazıyla düşüncelerimi ve bildiklerimi aktaracağım” dedi.

Şahin bu açıklamayı 10 Ocak’ta yaptı. Bugün ayın 19’u. Yani 1 hafta geçti.

Yargıtay, Mehmet Ali Şahin’in o iddiasını anında resmi açıklamayla yalanlayıp, “Somut bilgi yok. Biz kimseden emir ve talimat almayız” dedi, ama;

Tüm bu “tesadüflerden” sonra biz yine de soralım; Sahi ne oldu “Yargıtay’daki imam” meselesi?!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized