İçeriğe geç

Generalin gözyaşları

Tuğgeneral Lokman Ekinci… Ömrü dağlarda, bölücü terörle mücadeleyle geçti. Çünkü o bir Özel Kuvvetler Komutanıydı.

Teröristlerle defalarca çatışmaya girdi. Birkaç kez de doğrudan teröristbaşı Şemdin Sakık’la çatıştı.

Ekim 2008’de Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı’ydı. 4 askeri çatışmada şehit olmuştu, onlara yardıma giderken hilokepteri kırıma uğradı, kendisiyle birlikte 15 askeri yaralandı.

Hemen ayağa kalktı. Kasım’da Şemdinli-Irak sınırındaki Derecik Beldesi’nde Geçici Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin açılış törenine katıldı. Şimdilerde PKK’nın “infaz listesine” koyduğu korucular için halay çekti. Hem de PKK’nın o zamanki partisi DTP’nin binasının önünde.

“Ömrü terörle mücadeleyle geçti” dedim, ama birileri o dönemde K. Irak’ta harekat yapan Komutanı Engin Alan, diğer komutanı Abdullah Kılıçarslan gibi bu Özel Kuvvetler Komutanı’nın da “28 Şubat’ta BÇG’de görev yaptığını” iddia etmişti. Nisan 2012’de tutuklandı. O anki görev yeri de çok önemliydi. 2010’da Bülent Arınç’a “suikast yapılacağı” iddiasıyla girilen Kozmik Oda, yani Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanıydı. Ama Kozmik Oda’ya onun göreve gelmesinden 1 yıl önce girilmişti. Terörle mücadelesi mi, yoksa böyle bir önemli bir birimin başında olması mıdır sebebi bilinmez, tutuklandı, tam 14 ay Sincan F Tipi Cezaevinde kaldı.

Tutukluyken emekliye sevk edildi. Sonradan tahliye olsa da iş işten geçmişti.

Gündem o kadar yoğun ki, Ankara’da devam eden 28 Şubat davasında yaşananlara sıra gelmiyor. Biliyorsunuz Ergenekon’un “gizli-açık” tanığı teröristbaşı Şemdin Sakık, 28 Şubat’ta da mağdur/müşteki konumunda. İşte bugün Şemdin Sakık’la çatışmaya girmiş bu komutanın savunması vardı. 28 Şubat’ta görev almadığını, BÇG’de çalışamadığını belgeleriyle anlattıktan sonra şu acı gerçekleri haykırdı:

“Tutukluyken tüm belgeleri Savcılığa verdim. Şemdin Sakık gibi biri itibar görürken, ne benim gösterdiğim tanıklar, ne Genelkurmay’ın sunduğu belgeler itibar görmedi. Bu bizi gerçekten yaraladı. Öyle biri mağdur olarak hak arıyor, biz ise müebbetle yargılanıyoruz. Yıllarca bölücü terörle mücadele edip, yüksek güvenlikli cezaevinde terör örgütleri mensuplarıyla kalmamızı, onların tahliye olurken, ‘Sizlerin arkasında hiçbir destek yok. Siz daha çok yatarsınız’ demesini mahkemenin takdirine ve vicdanına bırakıyorum. 33 yıl onlarla mücadele ettik, onlarla aynı muameleye tabi tutulduk. Ben bir askerim, verilen emri en iyi şekilde yapmaya çalışırım, ama BÇG’de görev yapmadım. Neden bu davayla ilişkilendirilmeye çalışıldığımın araştırılıp, beni ve ailemi tetmin edecek bir gerekçenin bulunmasını istiyorum.”

Bunları söylerken, gözyaşlarına hâkim olamadı. Ağladı, çünkü Şemdin Sakık’la böyle karşı karşıya getirilmesini kesinlikle hazmedememişti…

Söylenecek tek şey var; Ağlatanlar utansın!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized