İçeriğe geç

“Ergenekon hakimleri görevini kötüye kullandı”

AKP’nin Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını öngören teklifi bu hafta Meclis’te görüşülüp, yasalaşacak. Ondan sonra da devam eden tüm davalar yetkili Cumhuriyet Başsavcılıkları veya kurulacak yeni mahkemelere devredilecek.

Ancak ciddi bir belirsizlik var. O da şu; Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Ergenekon dosyası ne olacak?

Niye mi? Zira Mahkeme tam 6 ay geçtiği halde gerekçeli kararı yazmadı. Yani Ergenekon davası için temyiz süreci bile henüz başlamadı.

İki ihtimal var:

Bu dava da 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınıp, normal bir mahkemeye verilir. CHP İstanbul Milletvekili eski Savcı Ali Özgündüz’e göre, yapılması gereken bu.

İyi de yeni bir mahkeme, milyonlarca sayfalık dosyayı ne zaman, nasıl okuyacak da gerekçeli kararı yazacak? Yıllardır tutuklu sanıklar, kimbilir ne kadar süre bir de bunun için mi bekleyecek? Ayrıca hakimler hiç bilmedikleri bir davanın sorumluluğunu niye üstlensin?

İkinci ihtimal; 13. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararı yazana kadar varlığını sürdürür. Yani bu mahkeme kapatılmaz, kapatılamaz.

Yasaya göre, gerekçeli kararın 15 gün içinde yazılması gerekiyor. Ama vurguladığımız gibi, tam 6 ay geçti. Mahkeme kapanmasın diye bir 6 ay, hatta 1 yıl daha gerekçeli kararı yazmazlarsa kim, ne yapabilir?

AKP’nin hukukçu milletvekilleri de, “Ergenekon mahkemesi ne olacak?” sorusunu cevaplayamadı.

İsminin yazılmasını istemeyen bir Komisyon Başkanı, gerekçeli kararı bu mahkemenin yazması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“6 aydır gerekçeli kararın yazılmaması makûl değil. Bu görevi ihmal, hatta görevi kötüye kullanmadır. HSYK’nın soruşturma açması, müfettiş göndermesi gerekir.”

AKP’lilerin bile “soruşturma açılması gerekir” dediği konuda, Ergenekon tutuklusu Gazi Üsteğmen, Avukat Serdar Öztürk’ün çoktan harekete geçtiği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde HSYK’ya başvuran Öztürk, gerekçeli kararı geciktiren Ergenekon hakimleri hakkında suç duyurusunda bulunup, tutuklanmalarını talep etti. Öztürk, tüm Ergenekon sanıklarının HSYK’ya suç duyurusunda bulunmasını da önerdi.

Öte yandan Ergenekon ve Balyoz sanıkları, “Yargıtay ve AİHM içtihatlarına göre temyiz süresi tutukluluktan sayılmıyor” diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a tepki gösterdi. Emekli Hâkim Albay Zeki Üçok, “Temyiz sürecinde galiba bizim Hilton’da yattığımızı sanıyorlar” dedi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized