İçeriğe geç

Suriye’ye operasyon mu geliyor

ABD, Erdoğan’ı “deliğe süpürmeye” yemin etmişti… Obama 6 aydır telefonlarına çıkmıyordu…

Büyük bir sürpriz oldu ve Obama, Erdoğan’la görüştü, Erdoğan’a övgüler yağdırdı, “Türkiye’nin dünya liderliğinden” söz etti. Beyaz Saray ve Başbakanlık’tan yapılan açıklamalarda, görüşmede şu konuların ele alındığı bildirildi:

SURİYE’DE ABD-TÜRKİYE ORTAK ÇIKARLARI

Türkiye-ABD İlişkileri: Başkan Obama, Türkiye Cumhuriyeti ile olan güçlü, karşılıklı saygı ilkesine dayanan ikili ilişkilere verdiği değeri tekrarladı ve olumlu angajmanıyla Türkiye’nin dünyada liderlik gösterebileceğine dair taşıdığı görüşü dile getirdi. İki lider, küresel ekonomide güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin ihtiyacını görüştüler. Obama, finansal piyasalara güvence vermek, öngörülebilir yatırım atmosferini geliştirmek, ikili bağları güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine yararı sağlamak için kökleri hukukun üstünlüğüne dayanan sağlam politikaların önemine işaret etti.

Suriye: Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, Suriye’de büyüyen terörist varlığı ve Suriye ihtilafına yönelik politik bir çözümü ilerletme konusunda devam eden çabalardaki ortak çıkarları ele almak için iki ülke arasında yakın işbirliğinin önemi konusunda mutabık kaldılar.

Boeing 737: Başbakan Erdoğan Cuma günü Boeing 737 Barış Kartalı uçağı için yapılacak töreni anlattı. (7 yıllık gecikme nedeniyle ABD Boeing firmasının Türkiye’ye ödeyeceği açıklanan tazminatla ilgili bir mesaj mı, anlayamadım)

İSRAİL’LE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMENİN HIZLANMASI KONUŞULDU

Irak-Kürdistan: İki lider, enerji konularında ortak zemin bulmaları için Bağdat ve Erbil’in teşvik edilmesi ve varacakları anlaşmanın desteklenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Kıbrıs: Obama, Kıbrıs meselesinde çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması çabalarındaki yapıcı rolü nedeniyle Erdoğan’a teşekkür etti.

İsrail: Obama ve Erdoğan, İsrail ile normalleşme anlaşmasının hızlı biçimde sonuçlandırılmasının önemini konuştular.

SÜRPRİZ TELEFON SONRASI TÜRKİYE’DE GÖRÜŞME TRAFİĞİ BAŞLADI

Bu sürpriz telefon görüşmesinden sonra bir “sürpriz” daha oldu ve Başbakan Erdoğan’ın bugün saat 17.00’de Genelkurmay Başkanlığı’nda Dış Güvenlik Toplantısı’na katılacağı açıklandı.

Genelkurmay’daki toplantının bu telefon görüşmesiyle bir bağlantısı var mı bilinmez, ama birkaç gün önce şu gelişmelerin olduğunu biliyoruz:

-BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, “Suriye’de anlaşma ümidi tükendi” dedi.

-Etkili ABD Gazetesi Wall Street Journal, “Barış görüşmelerinden umudu kesen Washington’un Arap müttefiklerinin, Suriye’deki muhalifleri ağır silahlarla donatmaya karar verdiğini” duyurdu. Dahası, Suriye’ye gönderilecek olan silahların şu an Ürdün ve Türkiye’deki depolarda bekletildiğini iddia etti.

Obama-Erdoğan görüşmesinde Suriye konusunda ne deniyordu; “Suriye’de büyüyen terörist varlığı ve Suriye ihtilafına yönelik politik bir çözümü ilerletme konusunda devam eden çabalardaki ortak çıkarları ele almak için iki ülke arasında yakın işbirliğinin önemi konusunda mutabık kaldılar”.

Yakın işbirliğinin “açılımı”; Türkiye’nin Suriye’li muhalifleri ağır silahlarla donatması, hatta Suriye’yi bir hava operasyonu mudur?

Öyleyse ve dahi Kıbrıs’tan İsrail’e herşey tamamsa; Yeniden hoş geldin “BOP eşbaşkanı”!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized