İçeriğe geç

Başbuğ tahliyeler hakkında ne düşünüyor

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ 26 ay sonra Silivri kapısından çıkarken şunları söyledi:

“Yüce Türk Milleti’ne en derin şükranlarımı sunuyorum. Bugün benim serbest bırakılmam bir başlangıçtı. Benim gibi suçsuz bulunan arkadaşlarım da en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşacaktır. Bu gerçekleşmez ise bugün benim serbest kalmam hürriyetimi kazanmamın hiçbir önemi ve anlamı olmaz. Çünkü ben ne kadar suçsuz isem bugün geride bıraktığım Tuncer Kılınç Paşa, Hurşit Tolon Paşa, Hasan Iğsız Paşa, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek de benim gibi suçsuzdur. Ayrıca, bugün benim serbest bırakılmamda kullanılan gerekçeler hepsi için geçerlidir. Onların da en yakın zamanda bu zindanlarda tutsak tutulan mutlaka ve mutlaka en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşacaktır.”

Söylediği gibi oldu, dün peş peşe tahliye haberleri geldi. Şimdilik koğuş arkadaşı Hurşit Tolon hariç. Tolon Paşa için de bu sabah tahliye kararı verildi, ama Zirve Yayınevi katilleri bırakılmışken, o Zirve davasından hüküm giydiği için çıkamadı.

Başbuğ Paşa’ya his ve düşüncelerini sordum; “Yorum yok. Gerekeni söyledim” demekle yetindi.

Bir de haber verdi; “Bugün İstanbul dışına çıkıyorum” dedi, ama nereye gittiğini açıklamadı.

Muhtemelen çok sevdiği ve özlediği denize gidiyor!..

SERDAR ÖZTÜRK: BU ÇARK KIRILDI

Gazi emekli Üsteğmen, Avukat Serdar Öztürk’ün tahliye talebi sürpriz bir şekilde reddedildi. 5 yılı doldurmasına 3 ay kaldığı için olsa gerek. Oysa diğer mahkemeler, 5 yıl hesabı yapmadan da tahliye kararları verdi.

Red talebinin Öztürk’ün moralini bozmadığını belirteyim. Avukatı Demet Reçber dün gece Sincan Cezaevi’ne gitti, Öztürk’ü gördü. Reçber’in aktardığına göre, Öztürk çok moralli ve keyifliymiş, tahliyelere çok sevinmiş. Hatta, “3 paket dondurma aldım, bunları bitirmeden çıkmam” diye espri de yapmış. Öztürk’ün yorumu şu olmuş:

“Bu iş bitti. Bu çark kırıldı. Bu çarktan birşey tutturamayacaklarını biliyorlar.”

Avukat Demet Reçber’in bu sabah red kararına itirazda bulunduğunu da belirteyim. Diğer mahkemelerin Anayasa Mahkemesi kararını emsal gösterirken, Öztürk’le ilgili red kararını veren 3. Ağır Ceza Mahkemesinin, “Anayasa Mahakemesi kararı bireyseldir, emsal olamaz” dediğini vurgulayan Avukat Reçber, “Ortada büyük, bariz bir haksızlık var. Kararı, ‘biz seni bir kaç gece daha tahliye etmiyoruz’ anlamındadır. Ama sona gelindi” dedi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized